| 666_7474 a întrebat:

DILEMA INTERESANTA! Ce parere aveti despre o nebunie de casatorie la 18 ani? Povestea e asa, pe scurt: relatie de peste 2 ani cu un tip, cu urcusuri si coborasuri, sentimentele sunt clare, demonstrate, e vorba de iubire 100%. Traim o relatie ca in cartile Sandrei Brown, il iubesc si ma iubeste dar sunt avem multe obstacole de depasit si pana acum am reusit sa ramanem impreuna, mai apropiati.

Mi-a mai spus acum ceva timp ca ar vrea sa fiu doamna X (numele lui de familie), dar nu am discutat prea mult. Acum cateva zile din nou a spus, de data asta mai serios, spunand ca de ziua mea (cand voi face 18 ani), imi voi schimba numele.

Ce parere ati avea despre asa o nebunie? Eu il iubesc, as face asta dar nu vreau sa ma las asa dusa de val chiar...

11 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Te incita ideea si pe dinauntru mori de bucurie si te tenteaza nebuneste s-o faci,impresionata de gestul lui.
Dar ar fi bine sa fii putin mai realista, pentru ca viata bate filmul si cartile Sandrei Brown sunt un foarte bun mijloc de castig, dar nu o realitate...
Nu tin sa-ti ucid bucuria si entuziasmul, doar sa te protejez de un divort amar...
Ai grija, casatoria nu inseamna doar schimbarea unui nume si un trai fericit in acelasi pat...inseamna mult mai mult si daca nu esti pregatita de un angajament pe viata, divortul va deveni singura solutie.
Te rog gandeste-te de zece ori, inainte sa actionezi o singura data!
Iubiti-va, e minunat, dar intretineti-va dragostea cu gesturi si lucruri care n-ar putea s-o distruga!
happy

| Zenithf a răspuns:

Ce perspective aveti? Tu vanzatoare la un chiosc, el muncitor la drumuri si poduri? Cand incepi sa te gandesti la casatorie, trebuie sa pui multe lucruri in balanta. Si multe lucruri care acum ti se par neglijabile, vei vedea ca in viitor vor deveni foarte importante, si cum din doi indragostiti, sa deveniti doua persoane incompatibile. Asa este, 99% din divorturi se pronunta pe cauza "nepotrivirii de caracter".

| DeeaMarry a răspuns:

Tu singura ai spus. E o nebunie, dar o nebunie care te poate costa mult.
Daca pana acum ati avut de depasit obstacole, sunt sigura ca ceea ce o sa urmeze o sa fie muult mai greu.
Nu stiu daca ti-ar placea sa intretii o casa de pe acum, si aici ma refer la gatit, spalat, curatenie, cumparaturi etc., adica toate responsabilitatile mamei tale. Chiar daca te ajuta si el, tot e greu.
Sa nu mai vorbim de cat de greu sa sa-ti fie sa continui studiile, poate mai apare vreun copil...
Sa nu crezi ca e ca in filme...
Decizia iti apartine.

| Diiana232997 a răspuns:

Cea mai mare prostie, sa te casatoresti de tanar. Bun, te casatoresti la 18 ani, facultate nem, faci 2-3 copii pe la 20 de ani. Cand tu ai grija de copii fetele de varsta ta iasa in cluburi si se distreaza. Si nu e neaparat vorba de distractie, e vorba ca nimeni nu-ti mai da timpul inapoi. Parerea mea, am doar 17.

| neutrino a răspuns:

Sunt unii baieti care sunt in stare sa promita si luna de pe cer in schimbul unei partide de sex.

| Oana92 a răspuns:

Cum ziceai si tu...e o nebunie. La 18 ani sunteti prea tineri pentru asta. O sa divortati inainte sa schimbati prefixul. Plus ca o sa va mai schimbati dorintele si planurile de viitor de zeci de ori pana ajungeti suficient de maturi. Eu la 18 ani voiam sa fac un copil, acum, la 22 tot ce vreau e o cariera, Dumnezeu stie ce o sa vreau la 30. Dar iti dai seama ce s-ar fi intamplat daca faceam copilul ala la 18 ani?

Cam asa si cu voi! O hartie si 2 verighete nu o sa intensifice iubirea dintre voi, dar e posibil sa va limiteze libertatea si sa va distruga planurile...
Continuati cu relatia voastra fara certificatul de casatorie si daca o sa rezistati o sa ajungeti sa il aveti si pe ala. La timpul potrivit!

| Alcyon a răspuns:

La 18 ani te mariti, si la 20 divortezi? Stai cuminte, fata draga. Ce-ti trebuie sa te legi la cap? La varsta asta trebuie sa te distrezi, nu sa stai la cratita si sa speli chiloti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii poti raspunde si tu: dnsoara x(numele tau de familie) vrea sa-l cunoasca mai bine pe dnl x (numele lui de familie).
Sunteti tineri, mai bine va mutati impreuna pentru inca 2 ani apoi dupa ce locuiti impreuna va cunoasteti cu adevarat. E prea devreme pentru o casatorie dar sa va mutati impreua ar fi primul pas sa va cunoasteti mai binisor.
Succes.

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Daca va iubiti... Nu mi se pare ceva iesit din comun. Iubiti-va in continuare, indiferent daca in cadrul unei casatorii sau nu.

| giorgyana99 a răspuns:

Pai daca tu chiar crezi ca ti-ai gasit alesul.dar daca ai fi fost foarte convinsa de acest lucru de ce ai pune acesta intamplare pe TPU?
La 18 ani totul ti se pare roz si ti se pare ca plutesti da cand vei reveni cu picioarele pe pamant s-ar putea sa regreti.De ce sa te grebesti? Mai intai cerceteaza ce inseamna casatoria cu adevat pe langa partea frumoasa e si o parte care iti ofera mai putina libertate si alte dezavantaje.In plus daca va iubiti asa mult un act nu ar mai conta nu?
Adica voi stiti...e decizia voastra. (astept poze de la nunta prin mesaj in caz ca va hotarati big grin )
Eu nu vreau sa iti tai elanul..succes :*

| LuiLulubell a răspuns:

Nu ar fi ceva iesit din comun, exista si casatorii la varste mai fragede decat a ta, singura problema ar fi ca in general persoanele aflate la vasta ta nu vor mai fi la fel peste cativa ani, te dezvolti fizic si in gandire, iti schimbi principiile, asteptarile cresc, putini stiu ca pana la 24 de ani esti adolescent(adolescenta prelungita).Ce vreau sa spun este ca atunci cand iei o decizie care iti va ghida intreaga viata, este bine sa fii sigur, pentru a nu regreta mai tarziu.Nu zic ca nu va iubiti, sa nu intelegi asta, doar ca poate ar trebui sa lasi sa mai treaca un timp.