| croissant a întrebat:

Din cauza faptului ca ma simt singura si niciodata nu am avut noroc in dragoste ma gandesc serios sa nu mai exist pe lumea asta.Da stiu ca am 25 ani dar ma simt foarte singura... Nu stiu ce sa fac... As lua toate pastilele din casa dar mi-e sa nu regret asta cand voi fi in rai

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sa te excluzi adica... cum adica? thinking

Oh, ai avut o relatie, nu? S-a terminat, este mai bine asa, daca nu v-ati inteles. Deci, ce rezulta din asta? Ca se poate.

Viitoarea relatie nu o sa mai fie asa, o sa fie mai buna, asa ca... nu vad unde este problema, ce sunt cu aceste ganduri?

De cand ai iesit din cealalta relatie cat timp ai stat singura? 1 luna? 2? Nu poti sta singura atat timp? Ai nevoie neaparat de cineva? Ce naiba... incearca sa fii mai puternica, zau asa.

Sa nu regreti asta cand o sa ajungi in RAI? Pai daca te gandesti asa si accepti asta... (folosind aceasta logica) iti garantez ca nu o sa ajungi acolo devil

Vad ca sfaturile noastre nu te ajuta, le citesti macar? Sa stim daca sa mai tratam problema serios.

Pe langa asta, ai putea sa vorbesti cu noi, sa stim cum te simti, sa te distragem de la asta, lasa iubirea si alte lucruri dupa, nu iti bate capul cu asta. Sunt lucruri mai importante la randul lor. De ce nu vrei sa le descoperi?

| DoarBogdan a răspuns (pentru DoarBogdan):

Dar ai ascultat ce am zis? Chiar as vrea sa te simti mai bine...

19 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Roagă-te lui Dumnezeu pentru viitorul tău soț, frecventează o comunitate creștină care valorizează fidelitatea în căsătorie poți să te uiți și pe site-uri creștine de matrimoniale, noi avem niste prieteni care așa s=au găsit. Ești tânără, ai toată viața înainte, sora mea mai mică era tot tristă că e singură la 27 de ani și se tot ruga pentru soțul ei, apoi l/a cunoscut pe actualul soț și în 3 luni s=au căsătorit, peste 10 luni aveau deja un băiat și peste 4 ani și o fetită.Nu te autoblestema că nu ai noroc îndragoste.

| RAY a răspuns:

Suntem in acelasi bărcuța, da-mi un semn de viata sa te invat cei dragostea

| Sofer a răspuns:

E o decizie greșită. Cazi în mâinile lui satan.

| LPCTSTR a răspuns:

Conform dogmei tale, sinuciderea este considerata "pacat", deci nu te duci in "rai ci in "iad"... deci nu stiu cat consideri tu ca vei regreta sau nuwinking big grin
N-as zice ca as vrea sau nu sa te sinucizi doar pentru ca tu esti orbita de ceva atat de neoriginal, tu inca n-ai incercat sa deschizi ochii in alte directii... mai productive. Ca daca eram ca tine, n-ajungeam sa implinesc 16 ani.
Deci, reprofileaza-te!

As presupune ca tu cauti o relatie stabila, iar prin Romanica asta sigur gasesti persoane care gandesc la fel. Deci, de ce sa opresti cautarea? Ti-e lene sau ceva? Atunci cu siguranta nu vrei, iar intrebarea este nefondata.

| ShaOfHatred a răspuns:

Eh, eu m-am obișnuit deja cu ideea. Dragă, uite, cum ți-am mai spus, viața îți dă, viața îți ia. Caută ceva și vei găsi, doar să nu alergi după acel lucru.
Ai două variante:
1: Cauți iubirea și experimentezi și tragi ds tine și dai 100% din tine de fiecare dată, dar accepți și eșecurile și înveți din ele.
2: Îți accepți soarta, nu mai cauți iubirea și aștepți să îți ofere viața tot ce trebuie. Pentru că viața îți dă, stai liniștită. Doar că să nu dai cu piciorul la ce îți oferă viața.
Eu am mers pe a doua variantă.
Concentrează-te pe tine, dezvoltă-te pe tine și muncește să te realizezi pe tine în primul rând. Și încă un lucru foarte important. Iubește-te pe tine. Dacă nu te iubești pe tine, nu poți să oferi dragostea aceea de 100%.
"Viața ne duce des la extreme,
Unii se sinucid crezând că scapă de probleme."
Oricât ai încerca, o să mori numa' când ți-e scris să mori. Also, metoda cu pastilele e nasty, crede-mă că știu (:

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Sper ca nu te deranjează. Dar. De ce ai ales a 2 a varianta? Nimeni nu este de neînlocuit! Nu este capăt de lume la nimeni. Indiferent ce sentimente ai dezvoltat pentru o persoană, dacă persoana respectivă pleacă /dispare cu siguranță apare o alta persoană pentru care dezvolți ceva mai mult.

| RAY a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Bravo,chiar ai evoluat cu adevarat

| ShaOfHatred a răspuns (pentru RAY):

De unde până unde? ((=

| ShaOfHatred a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Păi m-am oprit eu din a căuta și las viața să-mi ofere când o să fie momentul. De ce? Pentru că, crede-mă, sunt foarte obosită. Din toate punctele de vedere.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Te înțeleg. Procedezi bine. Dar chiar și atunci când viata oferă, verifica bine înainte sa primești cu bratele deschise. Să verifici bine ceea ce îți oferă, pentru ca nu este întotdeauna ceea ce trebuie. Nu trebuie sa regreți nici o experienta prin care ai trecut, fiindcă fiecare experienta în parte a mai pun o cărămidă la construirea caracterului tău. Cu fiecare persoana ce a trecut prin viata ta și nu a fost ceea ce trebuia, ești cu un pas mai aproape de persoana lângă care trebuie tu sa fii! Fruntea sus! tongue

| ShaOfHatred a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Păi eu învăț din fiecare greșeală pe care o fac. Și primesc orice persoană pe care mi-o dă viața. Apoi o evaluez, văd ce și cum, apoi vedem dacă mai stă prin zonă sau nu.

| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietena, sentimentele tale sunt normale in momentele de cumplita singuratate, dar intreaba-te, le vei lasa sa preia controlul? Esti gata sa iti iei viata la 25 de ani, 25 nu 45, nu 65, nu 85, ci la 25 de ani, cand ai trait abia cativa ani si ai trecut de perioada adolescentei, esti gata sa renunti la tot pentru o perioada anume din viata ta? Nu am spus pentru viata ta grea, ci am spus pentru o perioada din viata ta, toate aceste momente sunt trecatoare, vor pleca, si vor veni altele. Tine minte urmatoarea propozitie ''Nu aborda solutii permanente pentru probleme temporare''

Https://www.youtube.com/watch?v=ztVOiQ-6g8A&ab_channel=a7tv

Acest om nu are ambele maini, are o sotie si 3 copii, o sotie care il iubeste nespus de mult, este plin de fericire si de entuziasm pentru Dumnezeu si pentru viata.
Esti mai dezavantajat ca el? Tu ai putut scrie singur acest mesaj pe TPU, te-ai imbracat singur de dimineata, ai mancat singur, ai putut sa tii paharul de apa in mana, poti sa mergi unde doresti, poti sa calci pe iarba de dimineata, ai ochi, poti sa vezi cerul, culorile apusului si ale rasaritului.
Poti auzi ciripitul pasarilor, vantul care trece printre copaci, ploaia linistita din timpul noptii.
Stii unde este problema? Ai ochi, dar nu vezi, esti orb, nu vezi cat de binecuvantat si privilegiat esti.
Daca doar stai in casa si spui ''vaiiii ce probleme serioase si grave am, de ce eu, de ce mie, de ce eu sufar asa'''
Si nu vezi ca oameni fara maini, fara picioare, sunt plini de viata si bucurie, fa schimb cu ei, cum te-ai simti? La fel.
Fa schimb cu un milionar in euro, cum te-ai simti? La fel.
De ce?
Pentru ca problema ta este de perspectiva, bun, sa zicem ca ai ce ai vazut la un culpu fericit pe strada, persoanele pe care le invidiezi, stii ce se va intampla? Te vei bucura cu tot sufletul?
Draga prietene, iti spun ca nu. Vei sta si te vei plange ca altii au relatii cu barbati/femei mult mai frumoase, ca a ta/altau nu te intelege mereu, ca masina ta de 15.000 de euro nu are o dotare anume, nimic niciodata nu este perfect, pentru ca problema ta este de perspectiva, nu vei fi fericit niciodata, stii de ce?
Pentru ca esti orb, daca iti dorest doar ce NU ai, ce se intampla? Intotdeauna va fi ceva ce nu poti avea, si vei fi nefericit, sa zicem ca ai primi intreg pamantul cadou, doar al tau, mai exista si soarele, si luna, si stelele, si galaxiile, Quasarii, etc.

Marcu 8:18, Domnul Iisus spune ucenicilor '''Aveţi ochi şi nu vedeţi? Aveţi urechi şi nu auziţi?''

Diavolul intotdeauna te face sa te uiti la ce au altii, si nu te lasa sa te uiti la ce ai tu.
Dar te pune sa te uiti la problemele tale, si nu te lasa sa te uiti la ce probleme adevarate au altii.

Lasand deoparte acest aspect, si trecand la urmatorul.

''mi-e sa nu regret asta cand voi fii in rai''
Stii cu certitudine ca vei merge in rai?
Ti-ai predat viata Domnului Iisus Hristos? L-ai acceptat vreodata pe Domnul Iisus Hristos ca mantuitor personal? Te-ai intors la Dumnezeu din tot sufletul? Esti mantuita? Daca raspunsul este ''Nu'' draga mea prietena, tu trebuie sa intri in relatia cu Dumnezeu.
Si daca esti mantuita, te intreb, ce ar vrea Domnul Iisus sa faci?
Iti voi spune o intamplare reala.
Imi pare rau ca nu imi aduc aminte numele lui sau a mamei lui, dar rog persoanele care stiu intamplarea, sa imi spuna numele lor.
In America, in perioada razboiului, o mama avea 2 fii, acestia au fost luati in armata si unul dintre ei a murit, intamplarea s-a mediatizat iar statul a dat ordin sa i se aduca cel de-al doilea fiu, o echipa a pornit in cautarea lui, l-au gasit intr-un final, dar in incercarea de a-l scoate din front a fost nevoie sa moara inca 8 oameni din echipa salvatoare, comandantul echipei i-a spus acestiu baiat in timp ce alergau, ''noi ne-am dat viata sa sa o salvam pe a ta, fie ca viata ta sa conteze si nu-ti bate joc de ea, fa-o sa conteze, fa sa merite sacrificiul facut de noi.''

Cum ar fi fost daca s-ar fi scris despre acest baiat in ziar la 4 ani distanta de momentul in car a fost salvat '' S-a sinucis din cauza unei relatii nereusite in dragoste''.
Cei 8 soldati care au murit incercand sa-l salveze pe el, ce ar fi spus? Tu, daca erai sotia unuia dintre acei soldati, daca erai sora lui, daca erai mama lui, ce ai fi spus despre acel baiat salvat? A meritat sacrificiul facut?

Cand Iisus Hristos si-a dat viata din dragoste pe cruce pentru tine si pentru mine, ne-a spus aceleasi cuvinte '' Eu te iubesc, si imi dau viata pentru a-ti plati datoria pacatelor tale si a-ti da o viata noua, a te mantui, fa sa conteze viata ta pe acest pamant, lasa ceva in urma ta, spune-le altora despre Mine si despre sacrificiul facut pentru ei''

A meritat ca Iisus sa moara? A meritat faptul ca a fost batut, scuipat, cu barba smulsa, biciuit, palmuit, injurat, blestemat, sa i se bata cuie in maini si in picioare, sa fie atarnat aproape gol inaintea lumii pe o cruce romana, a meritat? Raspunde-ti singura la intrebare draga prietena, si daca vrei sa raspunzi afirmativ, nu lua decizia suicidului, este cel mai rau lucru pe care il poti face, pentru ca odata luata aceasta decizie, ea nu mai poate fi schimbata, si ai pierdut tot, absolut tot. La 25 de ani, pentru singurul motiv ca, inca, si subliniez, inca, nu ai o relatie.

Citeste noul testament, Hristos te iubeste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru nici un om nu merita sa fi trista sau mai rau sa-ti pui viata si sanatatea in pericol. Daca nu a facut-o si el Pentru tine.
Dragostea aia trece mai ales o data ce te schimbi, la 30 de ani o sa razi de ce intrebari cringe puneai pe aici.
Incearca sa faci schimbari mici, pana la ceva mai Mari. Cea mai mare greseala care poti sa o faci este sa te izolezi de tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"niciodata nu am avut noroc"
O alta explicatie pentru problemele tale ar fi ca ai luat numai decizii proaste. Dar e mai simplu sa dai vina pe altceva ce nu tine de tine.

| TFL007 a răspuns:

Eu am 28 si nu am avut nicio prietena in viata mea, uneori si eu ma intreb cum de mai rezist sa traiesc in modul asta sau de ce ma mai trezesc dimineata, e de-a dreptul penibil dar trebuie sa indur asta pana mor, de sinucis nu m-as risca am auzit ca o inmormantare costa destul de mult in ziua de azi. P.S daca te incalzeste cu ceva gandeste-te cati baieti trecuti de 25 -30 de ani nu au avut in viata lor pe nimeni, nu au sarutat sau tinut de mana o fata

| cristi10grei a răspuns:

? eu spun să te calmezi. Si eu sunt singur de 2 ani și eu am momente de genu ăsta. Dar incerc sa trec peste si să mă împac cu ideale ca o sa fiu singur pentru totdeauna. Asta nu înseamnă că trebuie să ne distrugem viața cu pastile sau alte nebuni

| Ștefaniq a răspuns:

Dacă te sinucizi..nu ajungi in rai.

| decastelica1244 a răspuns:

Mă combin eu cine tine, nu-i nevoie să faci așa cv