| llllllllllll a întrebat:

Din cauza lipsei menstruatiei, pe perioade foarte lungi [ 4-7 luni], de la ginecologie am fost trimisa la endocrinologie...acolo mi-a facut programare pentru o ecografie. Mi-a mai zic sa nu urinez inainte cu cel putin 2 ore, sa nu mananc mancaruri care fermenteaza si. sa vin cu servele. Aveti idee pentru ce mi-a spus toate astea? Ma puteti lamuri si pe mine. ce imi face la o ecografie? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| FastAndFurious a răspuns:

Asta e procedura standard pentru ecografia pelviana ( sa ai vezica plina, deci sa nu fi urinat recent) si pentru cea abdominala este bine sa nu ai stomacul plin.
La ecografie ca sa-ti explic " popular" iti pune un soi de mouse ca la calculator ( e o sonda de suprafata) pe burta si o tot plimba cateva minute. Sonda e conectata la un aparat unde astfel sunt vizualizate organele interne.
Nu doare, nu e complicat si nu e nici un risc.

3 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Nu ai voie sa urinezi pentru ca se vede vezica mai bine daca e plina, nu ai voie sa mananci foarte multe chestii pentru ca iti incarca fierea si stomacul si daca se uite si la fiere o sa dea un rezultat gresit. Iar servetele pentru ca dupa ecografie sa te stergi de acel gel. Ecografia e de fapt un examen care nu doare deloc, trece cu o sonda(un aparat) peste burta ta, asta e tot!

| YoBuDy a răspuns:

Ecografia este folosita in medicina pentru vizualizarea partilor corpului uman, pentru studierea organelor si cautarea anomaliilor in structura lor.

Cum functioneaza o ecografie

Ecografia utilizeaza unde de inalta frecventa, numite ultrasunete. Ele sunt folosite, de exemplu, pentru masurarea profunzimii oceanelor: unda, transmisa de o sonda, traverseaza apa si ajunge in planul solid, la fundul apei, iar ecoul creat este analizat de un aparat standardizat, care ii da masura.

Acest principiu, aplicat asupra unui organism viu, da rezultate diferite in functie de consistenta tesutului (lichid sau solid) care creeaza ecoul. Undele sunt traduse si convertite in imagini, afisate pe un ecran si inregistrate. Astfel, imaginile pot fi imprimate. Astazi, aceste aparate dau imagini de inalta calitate, iar unele permit chiar vizualizarea organelor in spatiu, in 3 dimensiuni (3D).

Sfatul meu este sa asculti ce zice medicul, el ti-a facut doar control sa vada ce ai putea avea... o sa afli raspunsul cand il va avea si doctorul.

Succes

| GhirlenuJorjel a răspuns:

Este un ritual budist prin care vrea sa te exorcizeze deoarece cand esti in hipnoza vrea sa faca chestii perverse