| Anonim1a1 a întrebat:

Doar eu sunt stresata ca pot ramane insarcinata cu protectie (prezervativ), ce pot face in privinta asta?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Protectia contraceptiva realizata prin intermediul rezervativului de obicei este foarte ridicata fiind apropiata de 100% insa NUMAI in cazul in care este folosit si montat corect pe penis. In caz contrar eficienta metodei in procente poate sa scada pana spre o valoare de doar 83-85% in caz de ''accidente'' produse prin ruperea prezervativului sau pierderea si indesarea in vagin a prezervativului alunecat de pe penis in cazul in care marimea prezervativului folosit este incorect aleasa. Dinaceste motive intr-adevar ca in mentalul multor femei poate sa aparea aceasta teama/frica constanta de a nu ajunge intr-o astfel de situatie nedorita. Insa trebuie sa stii ca prezervativul teoretic ar trebui folosit numai in perioada celor 5-6 zile care apartin de perioada fertila a ciclului menstrual. Sunt singurele zile ale oricarui ciclu menstrual in care se poate forma o sarcina in cazul in care in acele zile ajunge sperma in vagin.
http://www.adevaruldespreavort.ro/......rezervativ
Poti scapa de frica amintita prin simpla folosire a unei metode de protectie cu actiune hormonala care este extrem de sigura fiindca ofera o protectie maxima, GARANTATA de peste 99% eficienta. Multa sanatate!
http://www.sfatulmedicului.ro/......tive_16449

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti face un singur lucru: eviti sa mai faci sex si nu mai ai nici un stres.
De fapt, prezervativul este cea mai sigura protectie, daca baiatul isi cumpaar masura potrivita si sta perfect strans pe penis, nealunecand si eliminad posibilitatea sa se rupa.
Doar un prezervativ larg, se rasuceste pe penis in timpul actului, pana se intinde la maxim si pocneste.
Daca prezervativul este de masura corecta, trebuie a stea perfect intins pe penis, fara sa faca nici o cuta, ca a doua lui piele. In acest caz, nu se va rupe si nu poate sa iasa nimic afara, conferind protectie totala, atata vreme cat este pus diniante de a incepe partida sexuala.

| Emilian65 a răspuns:

Sa lasi gandul ca poti ramane gravida atunci cand faci sex protejat. In cazul unui act sexual protejat nu poti sa ramai gravida.

| Andreeush a răspuns:

Nu ai motive să fii stresată, dacă te protejezi nu sunt riscuri de sarcină.

| Emma30555 a răspuns:

Pentru o siguranță și mai mare el se poate retrage înainte de a termina deși are prezervativul pus

| Goete a răspuns:

Incearca sexul anal

| AliGab a răspuns:

Abstinenta oferă protectie 100%

| TheCrusader a răspuns:

Inpaca-te cu idea. Sansele sunt intr-adevar mici dar exista. Incearca sa diminuezi riscul: spune-i sa termine afara, etc.