| Alexandra169 a întrebat:

Doare cand iti pierzi virginitatea vaginala? Dar cea anala?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Durerea apare in ambele situatii atat in timpul sexului de dezvirginare vaginala cat si a penetrarii anale si de obicei durerea resimtita este foarte intensa sau chiar insuportabila (cea vaginala). In legatura cu sexul de dezvirginarea, trebuie sa stii ca aproape intotdeauna (cu foarte rare exceptii), dar mai ales in cazul fetelor care NU au practicat masturbarea intravaginala prin "degetica" sau orice alta metoda, vaginul fiind inca "intact" canalul vaginal este extrem de stramt si din acest motiv mai ales daca penisul are grosimea medie sau mare dezvirginarea va fi intotdeauna foarte/extrem de dureroasa sau chiar insuportabila si deseori imposibila de a fi realizata din prima incercare. Durerea foarte intensa care se produce la primele penetrari ale vaginului, se datoreaza faptului ca fibrele din muschii care formeaza vaginul, vor fi supusi unor intinderi continue, bruste, exagerate, mult peste limita lor de alungire. Intinderea fibrelor musculare va fi cu atat mai mare cu cat penisul este mai gros. Vaginul reprezinta un tub elastic care este constituit dintr-o insiruire de multe inele de muschi circulari suprapusi, care au o anumita lungime bine definita. Indiferent de cat timp ar dura preludiul (pregatirea vaginului pentru sex), sau de modul in care este executat preludiul, de cantitatea de lubrifiant folosit si cat de relaxata devine atat femeia, cat si vaginul ei si intreaga zona vulvara, lungimea fibrelor musculare care intra in constitutia muschilor vaginali vor ramane nemodificate, ramanand la fel de lungi si din acest motiv canalul vaginal ramane la fel de stramt si la fel de greu de penetrat. In momentul in care penisul este introdus fortat in acel canal foarte stramt, muschii fiind intinsi instantaneu si in mod brutal, va apare intotdeauna durerea in loc de placere si satisfactia sperata/dorita. In cazul in care aceste intinderi si reveniri repetate a muschilor provocate de penetrarea ritmica a vaginului de catre penis se produce mai mult timp, va provoca mereu febra musculara, exact la fel ca si cea care apare in cazul unui antrenament intens si de durata fara o incalzire prealabila. Intinderea fibrelor musculare la o anumita lungime finala va avea drept urmare o largire a canalului vaginal la o anumita dimensiune/largime, care ulterior se va mentine ramanand definitiva, dar acest lucru necesita o anumita durata in timp. Din acest motiv dupa sexul de dezvirginare se constata ca si urmatoarele contacte sexuale, (numarul este imposibil de precizat), la inceput vor fi uneori foarte dureroase, insa cu timpul treptat durerea va dispare si in locul ei se va instala placerea. Dupa dezvirginare este indicat sa se faca o pauza de cateva zile pana la data urmatorului contact sexual. In aceste zile singura solutie cu adevarat eficienta de a scapa de durere o poate reprezenta abstinenta. De obicei pentru a nu agrava si amplifica durerea aparuta dupa sexul de dezvirginare, este necesara o perioada de circa 2-4 zile de pauza/repaus in care sa se efectueze doar jocuri sexuale, petting, insa fara penetrare. De obicei urmatoarele acte sexuale imposibil de precizat numarul lor (5-7 chiar si 10) vor fi dureroase in mod diferit, insa disconfortul produs de sex se va diminua treptat pe parcursul primelor saptamani de activitate sexuala. Perioada si gradul de disconfort depinde atat de conformatia si dimensiunea vaginului tau cat si de dotarea partenerului de sex cat si a tandretii, modului in care acesta actioneaza de fiecare data. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când îți pierzi virginitatea vaginală doare puțin.
În schimb la cea anală îți recomand sa nu încerci deoarece doare foarte tare + că câteva zile o sa te simți constipata.