| anonim_4396 a întrebat:

Doare violul sau este doar un lucru pe care nu vrei sa-l faci?

14 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Da, există atât durere fizică, cât și psihică. Accentul cade pe durerea emoțională. Asta pentru ca victimele acestui act barbar sunt puse în ipostaza de obiecte sexuale.

| RAY a răspuns:

Este chiar foarte placut, de asta femeile sunt apoi traumatizate, te-ai gandit mult inainte sa pui intrebarea aberanta, pe bune

| Ofiintă a răspuns (pentru RAY):

Cred că s-a referit la durerea fizică.

| Violleta2022 a răspuns:

Aparent doare atat de tare, ca te marcheaza pe viata, din pacate unii/unele chiar se sinucid, fiindca nu mai pot trai cu trauma in sufletul lor.

| doctorandus a răspuns:

Dap, poate dai peste una care practica arte martiale si te baga ea pe tine-n spital.

| Drimmero a răspuns:

Ce persoana normala (femeie in special) si-ar dori un viol? Doare fizic fiind abuzate, batute, penetrate fortat, dar cred ca ranile psihice si emotionale vor fi mai mari, nu degeaba e printre cele mai abjecte chestii pe care le poate face un om si de condamnat.

| Goete a răspuns:

DOAR un lucru pe care nu vrei sa-l faci?
Daca nu te-ar durea si te-ar viola anal doi tipi pe deasupra si urati, tu dupa te-ai scutura si te-ai duce fericit mai departe?

| MariaJust a răspuns (pentru Goete):

Fara glume, sunt persoane care au fantezii cu a fi violate. Am vazut la un moment dat un documentar despre asta.

| Goete a răspuns (pentru MariaJust):

Sunt constient, am citit despre asta. Insa psihologii intrand in detalii a rezultat de fapt ca"violul" trebuia sa fie facut de cineva care sa aiba o aparenta fizica agradabila si dupa fanteziile lor sexuale, lucruri pe care le doreau dar poate nu aveau curajul sa le faca, si nicidecum dupa alt "scenariu" care nu le placea

| Werrich a răspuns:

Gheorghe Dincă?

| Invictusman a răspuns:

Chester bennington din trupa Linkin Park tocmai din cauza asta sa sinucis fiind abuzat în copilărie, la urmărit toată viata aceasta trauma.

| Saiko10 a răspuns:

Violul poate distruge viata cuiva, il poti lasa intr-un stagiu mental distrus, se poate sinucide de la chestia asta.

| Hela a răspuns:

Violul poate sa nu doara fizic, dar doare psihic pentru ca persoana respectiva simte ca isi pierde controlul asupra propriului corp... pentru a se ajunge la sex, persoane implicate trebuie sa se accepte si sa fie constiente de interactiunea intre ele...nu poate fi un proces fortat. si poate ca o sa zica cineva ca exista femei care au mai vrut dupa actul fortat, dar nu e o chestie sanatoasa, au acceptat pentru ca s-au resemnat cu faptul ca nu mereu sunt stapane pe propriul corp (ceea ce e gresit) si i se pare ca persoana care le-au putut invada spatiul sunt mai puternice si le pot proteja, dar iarasi o sa vin si o sa zic ca e gresit. un om care nu-ti respecta intimitatea, nu o sa te respecte niciodata pe tine ca OM. (e pura mea impresie)