| florinaestera a întrebat:

Doi părinți cu ochii căprui/căprui închis respectiv albaștri pot face copii cu ochii verzi?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de genele din familie.
De exemplu, daca in familie... bunica sau bunicul din partea mamei sau a tatalui are ochi verzi exista o posibilitate ca(,) copilul sa aiba ochi verzi.
Insa daca nu exista rude apropiate cu aceasta gena..nu cred ca se poate

| Kiwibibilă a răspuns:

Hmm poate sa fie o gena amestecata. In rest daca ai rude indepartate care au avut ochi verzi poti avea si tu, nu e neaparat numai de la parinti.
Am o presimtire ca crezi ca esti adoptata.

| OMFGConrad a răspuns:

Aruncă un ochi aici și te vei lămuri:
https://www.youtube.com/watch?v=KELSthXPoSs