| anonim_4396 a întrebat:

Doresc a mărturisi ceva.
Știu că o să fiu judecată de unii dintre voi dar mă asum.
Nu e scenariu ipotetic și nici vreo modalitate de a atrage atenția.
Știu că am mai formulat scenarii ipotetice dar de fiecare dată am specificat asta.
La finalul confesiunii voi lăsa intrebările.
Acum 4 ani am intrat într-o relație amoroasă cu o femeie din același oraș cu mine, eu fiind mai tânără iar ea mai în vârstă.
O să-i zic A. de la inițiala prenumelui.
Eu am 27 de ani iar ea 44.
Ea este maritată iar eu nu.
Ne-am cunoscut la locul de muncă, ea fiind patroană a câtorva magazine de construcții de la mine din oraș.
Mama mea era angajată de mai mult timp ca vânzătoare la unul dintre magazinele ei.
Pe A. o cunosc de vreo 6 ani, când avea profil de Facebook.
Într-o zi i-am trimis cerere de prietenie, mi-a acceptat-o.
La scurtă vreme, când mergeam pe șosea și ea trecea cu mașina, mă "fila". Se uita la mine discret, crezând că n-o văd.
Ea are o personalitate dominantă și e discretă, de aceea nu este foarte cunoscută în oraș.
Unii o percep a fi rece dar e așa până cunoaște destul de bine omul, după ce-l suspune la teste subtile, cum a făcut cu mine.
Mama mea m-a anunțat că s-a eliberat un post de vânzătoare la unul dintre magazinele ei.
Eu, având experiență cu casa de marcat și restul, dat fiind că mai lucrasem și înainte la un supermarket, am fost la ea cu CV-ul.
A. a zis că sunt potrivită și m-a angajat.
Uneori, rămâneam peste program la magazin ca să fac inventarul împreună cu ea. Eram singure.
A început să mă întrebe chestii de genul: ce părere am despre persoanele care sunt atrase de persoane de același sex, de ce nu m-am măritat până acum, citez: "Nu te simti confortabil cu un barbat?" În același timp se uita la mine și îmi analiza limbajul corpului când eu îi dăteam răspunsurile. Se uita atent, cu ochii mijiți.
În acel moment am crezut că mă întreabă așa, ca și părere, nici nu mi-ar fi trecut prin cap că este bisexuală.
Ușor, ușor a început să se apropie de mine.
Înainte de asta, precizez, am fost atrasă de învățătoarea mea din clasa a 1-a, mai târziu de o prietenă de-a mamei care venea pe la ea, după aceea de o prietenă din liceu iar în final de A.
Datorită aparenței/reputației de femeie rece și nesuferită pe care A. o are, după mai multe luni în care m-a testat și m-a încercat, câștigându-i încrrederea,, mi-a mărturisit că e bisexuală, că prima aventură sexuală a ei a fost în facultate, atunci și-a descoperit atracția pentru femei.
Mi-a zis că a avut o aventură cu două colege de cămin, una fiind lesbiană iar cealaltă bisexuală și proaspăt logodită.
Eu mă întâlneam cu ea pe ascuns, când nu era soțul ei și mama sau bunicul meu acasă.
Prima dată când am făcut sex, a fost acum 4 ani.
Mama era plecată din oraș, soțul ei la fel.
Copiii ei se aflau cu bunicii. Mi-a zis că și-a mințit părinții și copiii că are treabă la unul dintre magazine și trebuie să stea peste serviciu.
A venit la mine, am avut preludiul apoi am făcut-o. Eram inhibată, îmi era jenă, niciodată nu m-aș fi gândit că o să fiu în această ipostază.
A. nu avea nicio reținere, era dezinvoltă și dezinhibată.
În altă seară, când m-am întâlnit cu ea la mine acasă să o facem din nou, dat fiind că mama era plecată în concediu, mă aflam în pat cu ea, după ce făcusem din nou sex.
A sunat-o soțul ei s-o întrebe unde este.
A i-a spus, cu seninătate și fără nicio jenă/sfială, că este la magazin și că vine în scurt timp acasă.
Obișnuia să-mi spună despre soțul ei că e prost și uneori se mai și certau când se afla și el la magazin.
Soțul ei glumea cu mine când venea pe la magazin.
El nu e chiar genul bărbatului supus și submisiv, care peronalitatea lui, ce-i drept, nu așa de puternică precum a ei.
Mă întâlneam pe ascuns cu A. și ne sărutam sau ne masturbam reciproc atunci când nu puteam s-o facem.
Sincer, mă simțeam vinovată, de aceea nu puteam să-l privesc în ochii pe soțul ei. Îmi era rușine. Ei nici un pic.
Relația noastră s-a răcit când eu împreună cu mama am plecat timp de un an în străinătate.
Actualmente mai vorbesc cu A. dar rar.
Are drumuri dese pe la capitală iar atunci când pleacă din oraș, își scoate verigheta de pe deget iar când e în oraș o are din nou pe deget. Știu asta, deoarece mai vorbesc cu ea când trece cu mașina și mă vede.
Precizez că n-am iubit-o niciodată. Ceea ce am simțit pentru ea a fost doar pasiune și atracție sexuală.
Nici ea nu m-a iubit. Mi-a recunoscut că vrea să aibă o relație cu mine, considerând că sunt drăguță, inteligentă și datorită personalității mele introvertite pot păstra un secret.
Așa am și făcut. N-am spus nici unui cunoscut asta, vă spun vouă ca să mă descarc.
Nu m-a mainipulat în nici un fel, a fost decizia mea să am relație cu ea pentru că mă atrăgea.​
Îmi pare rău și mă simt vinovată că a trebuit s-o mint pe mama dar nu puteam să-i măturisesc așa ceva.
Mulțumesc că v-ați făcut timp și ați avut răbdare să citiți tot.
Voi, dacă ați fi fost în situația mea, v-ar fi părut rău că vă mințiți părinții (chiar dacă sunteți adulți)?
Dar partenerii de viață?
Ați putea să ascundeți un asemenea secret mult timp fără să-l divulgați?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.

Nu contest ideea homosexualității, nici nu o aprob!
Fiecare face ce vrea cu viața pe care o are, mai ales că are DOAR UNA!
Am urmărit un videoclip pe YouTube acum vreo 4 ani, despre un primar, care încerca să-și găsească susținători/ alegători, declarând public, că el personal va interveni în problema câinilor maidanezi, care se înmulțesc sub privirile noastre laughing. Bănuiesc, că înțelegi, că a spus-o într-un asemenea fel, încât părea că va merge personal pe străzi, pentru ai despărți, în caz că fac ceva laughing.
Cam așa par a gândi și cei care, sunt ferm împotriva laughing.

Unii o percep a fi rece dar e așa până cunoaște destul de bine omul, după ce-l suspune la teste subtile, cum a făcut cu mine.

Clar e manipulatoare! Una desăvârșită, care cunoaște bine psihologia umană & știe CUM să acționeze, atunci când vrea ceva!

Ea te juca pe degete, iar tu, fascinată și... nițel buimăcită și sub ' vraja' ei, ai acceptat, tot tot! Chiar cu plăcere!
Ea e ceva în genul șerpilor constrictori, după ce își înșfacă prada, și e sătula, pleacă mai departe! Fără muscări de conștiință!

( Mi se pare mie, sau ai un suflet destul de naiv?¿)

* Ai fost atrasă, vreodată și de bărbați? Sau doar, strict femei?

A. nu avea nicio reținere, era dezinvoltă și dezinhibată.

Pentru că, cel mai probabil, nu ai fost prima! ( din "listă de înșelat soțul", după căsătorie! ), și se pare, nici ultima!
Femeia e " o aventurieră "!
Nu o poate satisface o singură persoană! Sau o banală relație!
Oricât ai incerca, nu vei reuși să ajungi la sufletul ei... pentru că, cel mai probabil - Nu are unul! ( Sau nu unul, pentru tine! ).

A sunat-o soțul ei s-o întrebe unde este.
A i-a spus, cu seninătate și fără nicio jenă/sfială, că este la magazin și că vine în scurt timp acasă.
Obișnuia să-mi spună despre soțul ei că e prost și uneori se mai și certau când se afla și el la magazin.

Ce spuneam...

Precizez că n-am iubit-o niciodată. Ceea ce am simțit pentru ea a fost doar pasiune și atracție sexuală.
Nici ea nu m-a iubit.

Pasiune & atracție sexuală, probabil și puțină obsesie mascată în admirație, sau invers admirație, mascată în obsesie. Merg, de obicei, mână în mână.
Gândește-te! Tu, știi răspunsul!

Îmi pare rău și mă simt vinovată că a trebuit s-o mint pe mama dar nu puteam să-i măturisesc așa ceva.

Ăsta să fie cel mai mare regret!
Atât timp cât nu ai făcut rău nimănui! ( cu ATÂT mai puțin Voluntar! ), totul e ok! Nu trebuie să-ți pară rău! & Trebuie să ai constiinta împăcată!
Tu, să fii împăcată cu tine! & cu ce ai trăit!

DA, mi-ar fi părut!
Dar, nici măcar părinții nu trebuie să știe Absolut totul!
În special dacă nu ești TOTAL Asumat!

Nu aș ( i-aș ) putea face NICIODATĂ! așa ceva partenerului meu, ÎN SPECIAL, DACĂ ÎL IUBESC! ( & MĂ IUBEȘTE! ).

Probabil! Dar depinde și de cine! ( vreau să-l ascund )!

P.S: Faci ce vrei, DECIZIA ÎȚI APARȚINE! E în mână ta!
Dar NU UITA!, Că ai o SINGURĂ VIAȚĂ!

13 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Toate lumea minte, toate lumea are secrete, mai mici sau mai mari, pe care in foarte multe cazuri le pastreaza toata viata.
Nu inteleg ce anume te macina atat. De ce e asa important sa le fi spus parintilor ca-ti dai limbi in peezda cu gagica aia? Nu e treaba lor.
In ceea ce o priveste pe ea, sigur ca in acceptiunea mea nu e ok sa-i faca asta sotul ei, dar de ce te consumi tu pentru ceea ce simte ea? Daca ea nu are probleme in a-si insela sotul, tu "go with the flow" si simte-te bine atat cat va dura...in general vorbind, pentru ca din ce spui, in cazul de fata, s-a terminat deja.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ți-aș răspunde dacă aș înțelege lumea ta, harta ta interioară. Dar cum asta nu se poate întâmpla, e exclus. Doar constat că ai un sentiment de vinovăție, altfel nu văd ce motiv ai avea să te spovedești aici. Asta îmi spune că știi ceva despre acea lume a celorlalți, din care ai ales să nu faci parte. Eu nu împart lumea în bine și rău, nici în oameni buni și oameni răi, nici în oameni buni și oameni ne buni. Am totuși teoria unei calități mai bune în raport cu alta mai puțin bună și tind spre asta. Astfel nu judec și nici nu condamn opțiunea și comportamentul tău. Doar am să comentez că dacă ai cunoaște și lumea noastră, ai putea decide și alege o calitate care mi se pare mie mai bună.

| Hammurabi a răspuns:

Probabil în situația ta, nici nu se pune problema de "mințit părinții".
Ai 27 de ani. Nu e o vârstă la care să mai ai "sincerități" cu părinții despre viața ta sexuală.
Iar secretele pe tema asta, nu le poți considera chiar secrete.
Pentru că sunt lucruri pe care, prin definiție, nu ar trebui să le împărtășești cu alții. Sunt chestiuni personale, intime.
Nu ascunzi nimic.
Sunt doar lucruri care nu se spun.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ai 27 de ani, ești adult, părinții nu au ce căuta în viața ta sexuală laughing. Singura chestie urâtă din toată povestea e că aia își înșală soțul și, fiind implicată în asta, trebuie să fii puțin naivă că să crezi că nu ai fost manipulată. Însă tu, direct, nu ai făcut niciun rău, și cât timp nu plănuiești sa te căsătorești cu o femeie, nu trebuie părinții să știe că ești tu sau nu atrasă de femei. Regretele nu au sens. Și nici să consideri asta un mare secret. De asta se numește viața intimă, că se consuma între tine și un partener, nu trebuie să știe tot neamul.

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Manipulată în ce sens?

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Nu m-a manipulat în nici un fel, nu am simțit asta. Deasemenea, nu m-a constrâns să fac nimic împotriva voinței mele.

| Emma30555 a răspuns:

Multa lume are secrete. Parerea mea e ca ar trebui să îți asumi ce ai trait, asa ai simțit tu, dar sunt lucruri pe care trebuie să le tii in secret fiindca altfel risti sa ii dezamagesti pe unii cum ar fi mama ta, sa i șochezi poate, sau riști să intri intr-un scandal daca cumva s ar duce vorba. Daca era vorba de o relație serioasă te înțelegeam sa vrei să îi spui mamei tale, dar in cazul de fata nu mai are rost. Poate simti nevoia sa povestești cuiva dar acum dacă totul e mai mult de domeniul trecutului la fel cred ca nu mai are rost. Nevoia de a povest8 as fi inteles o atunci mai degrabă când povestea era la noua. Viata ta privata până la urmă te privește doar pe tine si doar ție trebuie sa iti dai socoteala. Nu ai facut nimănui vreun rau tu personal, deci nu ai de ce sa ai sentimente de vinovăție fata de mama ta că ție ti a plăcut o femeie căsătorită. De fapt tu cu tine trebuie să rezolvi aceste dileme.

| halogen001 a răspuns:

"Voi, dacă ați fi fost în situația mea, v-ar fi părut rău că vă mințiți părinții (chiar dacă sunteți adulți)?"
Uneori e mai bine sa nu stie, pentru ca nu toti gandesc la fel. Mi-ar parut rau, dar solutia pe care ai ales-o e una buna pentru ca iti cunosti parintii, stii cum ar fi reactionat si atunci ai ales bine. Copilul are viata lui si trebuie sa si-o traiasca cum e mai bine pentru el.
"Dar partenerii de viață?" Aici e o relatie de comun acord acceptata intre partenerii de viata si un asemenea comportament denota o legatura mai firava intre cei doi. Din nou pastrarea secretului e indusa de posibila reactie a partenerului si de calitatea legaturii dintre parteneri. E acceptabila situatia, pentru ca doamna mai in varsta face tot posibilul sa pastreze ambele relatii, deci e bine.
"Ați putea să ascundeți un asemenea secret mult timp fără să-l divulgați?" Da. Oricum as prefera o legatura puternica (prima) si atunci mai greu as ajunge sa am a 2-a legatura, dar daca prima nu e ok, merge si o a 2-a legatura. Daca ar fi prima legatura, mai greu as accepta un partener legat, pentru ca ajung a 5-a roata de la caruta.

| mastadont a răspuns:

Sentimentul tău de vinovăție e nejustificat. Ești deja o persoană adultă și chestiunile tale intime trebuie să rămână doar între tine și partenera ta, părinții nu mai au dreptul să intervină în viața ta sexuală și nici tu nu mai ai obligația de a le împărtăși tot ce faci tu în pat, așa cum nici ei nu o fac. În ceea ce privește prietena ta, eu zic să nu-ți faci griji pentru ea și să o lași să gestioneze situația așa cum crede ea de cuviință.

| FreddieM a răspuns:

Ești fantastica Rosalinda. Dar stii prea bine ca te-am dibuit, așa-i? Felicitări pentru coming out, daca ai nevoie de vreun suport moral sau de altfel, sunt primul care sare. Nu e ușor sa faci anunțul asta, dar nici sa traiesti in false straie nu-i corect. Pe viitor voi mai interveni dacă dorești cu sugestii, opinii și recomandări. Sa știi ca apreciez încă o data ca ai dat la spate oful asta, fii senina și încrezătoare, suntem mai mulți amici care îți vor binele, decât dusmani.
Mult succes
Cheers

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și eu mai voiam sa te invit la o cafea și ție de fapt îți plac femeile mature sad îmi place mult cum scrii, și cum te exprimi. Nu am apucat sa citesc tot romanul, dat fi tu mereu însuți, și acceptați orientarea sexuala, este datoria ta sa le spui părinților ceea ce ești /ceea ce simți /ceea ce te atrage. După cum scrii, pot sa confirm și eu ca ești inteligenta! Ador cum scriihee hee

Deci ești timida, Introvertita, și îți place Bacoviahee hee dar ești discreta, retrasa, pudica, un geniu pustiu ( în felul tău) ca și Leonard Cohen ( îți place melodiile lui țin minte)

Orice naibii ai fi, cine te va avea va fi un super norocos /norocoasahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

" Voi, dacă ați fi fost în situația mea, v-ar fi părut rău că vă mințiți părinții (chiar dacă sunteți adulți)?"
Nu.Totusi, ceea ce n-as fi putut/nu pot sa fac cu niciun chip este sa-mi dau seama cum de la 27 de ani mai locuiesti cu mama ta.

| tudorvolcano a răspuns:

Ar trebui să găsești un om mai experimentat duhovnicește, cu care să vorbești.
E un lucru care întrece puterea omului de a rezolva, aici e nevoie de ajutor de la Dumnezeu.

Sfântul Paisie Aghioritul făcea multe minuni pe vremuri, și a reușit să scoată din patimi mulți oameni care erau puternic împătimiți, până și pe cei care făceau cele de negrăit.

Sunt încă astfel de oameni, dar trebuie să-i căutați cu osârdie, și veți afla răspunsuri la întrebările voastre.
Căutați pustnici sporiți prin zona munților, prin Bucovina, zona Neamț/Suceava. Dar de mergeți acolo, nu mergeți în niciun caz singură, mergeți neapărat cu un bărbat să vă însoțească, și mergeți cu capul acoperit, cu straie potrivite unei femei: fustă care să fie peste genunchi, fără haine care să descopere prea mult, ca nu cumva să perturbați din rugăciune pe pustnici; s-ar putea ca acei pustnici să nu vă primească pe dumneavoastră ca nu cumva să fie ispitiți de vederea femeilor, și de aceea e nevoie să fie și un bărbat acolo, ca să vorbească el eventual în locul vostru.