| anonima1995 a întrebat:

Dragii mei, am mare nevoie de un sfat. O prietena de-a mea este intr-o mare dilema: de 2 luni este impreuna cu un baiat cu 4 ani mai mare decat ea. Se iubesc si sunt alaturi unul de celalalt la greu. El este o fire mai dificila, e gelos, posesiv, incapatanat si uneori fara sa vrea o raneste prin modul in care ii vorbeste. Ea in ultimul timp nu mai suporta tonul autoritar pe care el il foloseste si se cearta zilnic. El dupa ce isi da seama ca o supara ii vorbeste extrem de frumos si chiar ii arata cat de rau ii pare. I-a zis ca e fata langa care se vede toata viata. Isi cunosc unul altuia parintii, deja au facut dragoste... Deci o relatie serioasa din multe puncte de vedere... Dar problema este urmatoarea: parintii fetei nu il suporta. Ea a iesit saptamana trecuta la un suc cu baiatul unui prieten de familie, care e cu 9 ani mai mare decat ea si care i-a spus ca la varsta asta ar trebui sa isi traiasca viata si sa se distreze nu sa se dedice unui singur baiat, I-a zis ce il cunoaste pe iubitul ei si sa aiba grija sa nu fie ranita, s-a oferit sa se distreze cu el, dar nu i-a propus sa isi insele prietenul. Ea a refuzat, iar cand el a incercat sa o sarute, ea s-a ferit si i-a cerut sa o duca acasa. De atunci nu isi poate scoate din cap vorbele acelea, isi iubeste prietenul, dar simte ca ceva nu mai merge, dar nici nu vrea sa il paraseasca si nici nu vrea sa il insele. Voi ce credeti despre asta? Mentionez ca prietena mea are 17 ani. Funda cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| Razvy112 a răspuns:

Gandeste-te ca daca o raneste din vorbe mai tarziu o va rani si cu palma si in fond ar tr sa-si traiasca viata si tineti minte de la mine pana peste 25 de ani nu va faceti prieteni buni buni buni distrati-va pana il gasiti pe cel bun pentru ca daca u te atasezi extrem de mult de un baiat si il vezi pe vreunu la strand super calumea si ai vr sa-i furi un sarut doua ce ai face ai zice stai ma ca nu pot eu il am pe al meu "acasa"... deci tipul ar cam tr parasit si gasit altul mai bunbig grin

2 răspunsuri:
| BiancaGreen a răspuns:

E greu de spus. Dar cred ca ar trebui ca ea sa aiba o discutie cu prietenul sau si sa lamureasca aceasta problema. Cred ca amandoi sunt destul de maturi incat sa isi dea seama de ceea ce se intampla cu relatia lor.

| mozok a răspuns:

Eu cred ca nu ar fi bine sa ai
spuna despre intamplare daca el e un tip gelos si autoritar ori o va jigni ori o va rani