| Andreea0109 a întrebat:

Dragii mei, am o problema si sper sa gasesc cateva sfaturi si incurajari aici.
De 1 an de zile mi-am inceput viata sexuala. Nu prea eram pregatita dar cu timpul a fost mai bine,m-am acomodat,ca sa zic asa,intr-o oarecare masura.
Dar si acum,dupa atata timp am dureri uneori ( nu intodeauna) in timpul actului sexual,oare sa fie din cauza gândurilor? Nu ma pot concentra uneori,nu am pofta,uneori mi se face si scarba fara motiv. Plang mereu dupa ce terminam si imi pare rau si de el ca se consuma pe langa mine cand ma vede asa.
Ce sa fac? Cum sa imi alung gandurile,sa fiu mai relaxat? De ce am dureri, e normal? Sa imi fac analize la ginecolog?

9 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Halele maica sfanta, drama queen, saracul baiat

| bombonica22 a răspuns:

Bineinteles! O prietena de-a mea a avut probleme grave, o durea in timpul actului si a facut cateva luni bune tratament cu ovule. Ai grija..cand ai vazut ca persista durerea nu trebuia sa mai stai sa te gandesti. Viziteaza de urgenta un medic ginecolog. Numai bine!

| corbulalbrosu a răspuns:

Ai probleme atat de natura psihologica cat si de natura ginecologica. Ar fi indicat sa participi la cateva sedinte de psihoterapie si de asemenea sa fii consultata de un medic ginecolog. Nu este de loc normal ca dupa atat timp sa apara si sa se manifeste dureri in timpul actului sexual. Multa sanatate.

| sofisis a răspuns:

Si uite d'aia urlam noi pe aici ca unii isi incep viata sexuala prea devreme...
De principiu durerile nu sunt normale..decat daca eventual tu nu esti excitata absolut deloc, daca esti uscata de tot si de aici sa provina durerile.
Oricum e bine sa excluzi totusi orice cauza medicala.
Cat despre psihic...de ce crezi tu ca ai asa o aversiune fata de sex? Nu ai avut un inceput frumos? Ai inceput cu o persoana nepotrivita? Ai remuscari? Ce se intampla?
Oricum..sustin si eu ce spun antevorbitorii mei: la psiholog ar fi o solutie.

| R0R0 a răspuns:

Da.Ar fi bine pentru tine.

| Oana92 a răspuns:

Mergi pentru inceput la ginecolog. E important sa excluzi cauzele medicale. Apoi mergi la psiholog, chiar daca ai si o problema medicala. E clar ca mare parte din problema e cauzata de felul in care privesti tu sexualitatea. Si pentru asta ar fi bine sa discuti si cu un psiholog. Sanatate!

| keepcalm99 a răspuns:

Parerea mea e ca daca faci dragoste si o faci din placere n-are cum sa te doara. Poate ar fi mai bine sa mergi la un ginecolog sa vezi care e treaba si mai usor cu gandurile negre. Multa bafta si sa auzim numai de bine!

| anubis999 a răspuns:

Poate a auzit prietenul tau de preludiu, daca nu esti excitata cum trebuie ai dureri, si incercati sa schimbati decorul unde faceti sex sau gasiti pozitii noi

| beybybluekissyou a răspuns:

S-ar putea sa ai probleme de sănătate dar te-ai gandit ca poate nu il iubesti atat de mult ca sa poti sa ai relații sexuale cu el