| anonim_4396 a întrebat:

Dragii mei, vă cer ajutorul într-o problema aparent puerila, dar care pe mine ma frământă...

Exista un băiat, :X dar exista și o problema sad...eu îl plac, el pe mine nu;

Situația e cam următoarea: ne-am întâlnit mai demult, prin septembrie adică, ne-am plăcut puțin, dar eu aveam prieten. O perioada de timp nu am mai auzit nimic unul de celalalt, pana când într-o zi din decembrie a reapărut în peisaj. Eu aveam deja o relație de un an și 2 luni, când se întâmpla sa mi se aprindă călcâiele după el, încet-încet și pe neobservate, așa că momentul în care el m-a strâns de mana și mi-a spus ca ii sunt draga, a devenit un chin, caci nu știam ce să fac în continuare. Îmi plăcea de el atât de tare încât inima mea bătea atât de tare în preajma lui, că simțeam că îmi iese din piept. Cu celălalt nu simțisem niciodată asta, ne certam de la început, chiar din primele 3 zile, și singurul motiv cu care am acceptat sa ies cu el a fost insistenta mamei și apoi obișnuinta. Când ma chinuiam mai tare să fac o alegere intre cei doi, rezolvarea a venit, aparent: am încheiat relația veche din cauza certurilor, si dupa un timp de tatonari ne-am combinat. A durat puțin, a durat vreo 10 zile, dar au fost minunate. Dar celalalt il suna, amenintandu-ne, astfel incat baiatul de care vorbesc, devenise foarte iritat. Și eu, dealtfel. Apoi ceva s-a întâmplat: într-o seara m-a deranjat ceva la el și am decis să îl ignor ziua următoare complet. Mi-a ieșit ce mi-am propus, deși ma durea inima în ultimul hal, deși doar puțin mai aveam pana nu plângeam. Până la urmă nu am mai rezistat, fiind amândoi în aceeași excursie (tabară de studenti), așa că am început să vorbesc cu el, dar el era foarte supărat pe mine, şi aștepta explicații, pe care nu le-a primit, dar am trecut amândoi foarte repede peste momentul acesta, și ne-am împăcat.
Am plecat apoi amândoi într-o mini excursie, aici iarăși s-a întâmplat ceva, o neînțelegere care nouă ne-a convenit pe moment, dar care ulterior a avut ceva repercursiuni asupra imaginii lui. Ajunși înapoi acasă, deja nu îmi mai răspundea când ii spuneam ca "îmi ești drag", și mi-a justificat ca nu e papagal sa repete după mine și că o să îmi spună când știe el, ca sa fie mai frumos happy Dar deja ne răcisem. De fapt el de mine.

Şi când, peste doua zile am plecat impreuna în alta tabăra, cu alți studenți, aproape ca nu mai existam pentru el. Am trecut cu vederea asta, şi faptul că nu avea timp pentru mine, în schimb stătea la ceai cu alții. O zi întreagă nici nu ne-am văzut, nici nu am vorbit, iar la propunerea mea de a ne întâlni pe seara nu a răspuns nimic, iar la mesajele trimise imi raspundea vag. Iar când în seara aceleiași zile l-am sunat sa vorbim, am hotărât să rămânem amici. Şi s-a bucurat. Eu nu. Câteva zile am continuat să sper, dar cam la o săptămână, sau poate maxim 2, au apărut pe Facebook imagini cu el și o alta fata, deosebit de frumoasa, precum și statusul : într-o relație. Am plâns, am suferit, și credeam ca îmi va trece. Le doream sa fie fericiți, mai ales el, care din partea mea merita toată bucuria și fericirea din lume. DAR! resemnarea mi-a trecut când am văzut aseară ca pozele cu ei au dispărut de peste tot. Nici la avatar, nici pe Facebook...nici în alte parteneriate în care erau amândoi implicați, nu mai apar împreună. E clar ca s-au certat, și mi-am dat seama ca mi-ar conveni la maxim asta, deși nu mai am aparent nicio șansă la el. E genul care, dacă și-a suflat odată nasul într-un șervețel, și apoi l-a aruncat, nu îl refolosește. Cred. Aș vrea sa îl recuceresc, aș vrea să reînvii acele momente minunate, dar nu ştiu cum să fac...Nu ştiu dacă să sper măcar, nu ştiu nimic sad sad De aceea am nevoie de voi, de sfaturi, de ceartă, de orice sad Vă rog, mult-mult!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Of, baietii astia care mereu incurca vieti si zapacesc inimi!happy
Draga mea,esti indragostita lulea si ma bucur mult pentru tine!
Acum, stapaneste-ti impulsul s-o iei la fuga si sa te opresti exact in bratele lui!
Adu-ti aminte ca te-a placut si nu crede ca daca te-a placut o data nu te-ar putea place inca o data!
E clar ca relatia voastra nu s-a incheiat, mai ca nu-mi vine sa cred ca el chiar a fost in relatie cu fata respectiva...
Acum, te vei face foarte frumoasa.Si azi,si maine, si poimaine, si in fiecare zi.
Daca azi sau maine nu ai noutatile lui, poimaine il inviti la o cafea "intamplator" si fara sa insisti.Nu-i cere vreo explicatie fii zambitoare, usoara si spumoasa ca o sampanie buna si nu fixa o noua intalnire.Rabda,va fi intrigat.
In principiu, fii capcana cu cascaval si asteapta-l pe soricel.Intriga-l,dar nu-i spune,nu-l chema,nu-l cauta,lasa totul la "voia intamplarii",chiar daca intamplarea e provocata de tine.
In dragoste si in razboi,e permis orice.
Curaj si minte multa,iti doresc! De suflet nu mai spun nimic, ca-ti da pe-afara, prea e mult!happy
Mult noroc, mult!

| anonim_4396 explică (pentru greece12):

Daca ai sti cat m-a incurajat raspunsul tau! Multumesc mult! sper sa ai dreptate big grin

| greece12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pacatosa de Eva ne-a implantat talente inimaginabile, rasufla si fa-ti planul!happy

| anonim_4396 explică (pentru greece12):

Am nevoie de ajutor...mi s-a parut ca te pricepi in probleme din astea asa ca am apelat din nou la tinebig grin astazi am ocazia sa ma intalnesc cu el, dar e mai mult o chestiune de afaceri, si totusi am emotii, mai ales ca propunerea a venit din partea lui :X vrea doar sa imi dea niste carti pe care eu sa la vand mai departe, in fine nu e relevant, cert e ca nu stiu cum sa ma port? sa ii dau semnale sau nu? el deja face misto de mine pe tema asta, aseara vorbeam pe mess si ma lua peste picior, ca si cand a r fi sigur ca imi este dor de el... uuuh, as incerca sa fiu zambitoare, sa ma aranjez putin, sa il fixez cu privirea cand vorbeste si eventual, daca am ocazia, sa ii ating mana, dar ma tem ca el nu mai e interesat si voi da gres. Marea problema e ca trebuie sa actionez pana joi, caci el vineri pleaca din nou din localitate (nu stiu cand s-a intors, dar aseara m-a invitat sa vad cartile si mi-a spus ca e acasa), asa ca orice gest conteaza big grin. Poti sa ma ajuti, te roog?

| greece12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am un mesaj privat pentru tine, cu raspunsul.
Fa in asa fel incat sa ti-l POT trimite!happy

7 răspunsuri:
| Catalina_Oana_1988 a răspuns:

Draga Alexandra, in primul rand ceea ce ai facut tu este oribil, nu-mi pot imagina cum unii dau asa cu piciorul la o relatie pentru nimic, ca din cate observ in final te-ai cam ales cu nimic happy Ce tie nu-ti place, altuia nu-i facewinking Imi pare rau pentru. tine, iti doresc mult succes iar sfatul meu este sa lasi lucrurile sa mearga de la sine, daca este pentru tine, in cele din urma asa va fi fara 'dar' si 'poate'. happy

| anonim_4396 explică (pentru Catalina_Oana_1988):

Oana, nu ar trebui sa ma justific, dar o fac: intre mine si fostul nu mergea nimic, ne certam mereu si maintalneam cu el pentru ca asa voia mama, nu eu sad, caci avea conditii materiale, bla bla bla, dar nu ne respectam, ne faceam toate animalele, ma facea gunoi si apoi veneea cu un trandafir la mama sa il iertam, din septembrie cand am fost cu el intr-o excursie de 2 zile cu nise prieteni si a dat in mine ca nu si/a gasit niste carti puse in torpedo chiar de el, eu imi pierdusem orice sentiment frumos fata de el dar am continuat inca3 luni de dragu vremurilor trecute! Imi dau seama ca din exterior au existat si vor mai exista inca critici, dar eu stiu cel mai bine cum trebuia sa ascult tipetele si insultele lui, zilnic, la telefon; iar in zilele bune, trebuia neaparat sa imi fac timp pentru el, caci altfel era cearta, dar el niciodata nu si-a facut timp pentru mine, mereu a pus mancarea pe primul loc, nu ne puteam intalni cand voiam eu ca trebuia sa isi faca mancare sad Mi/a interzis sa am orice fel de iesiri cu gasca mea de prieteni, ca cica ma influentau, dar eu pe ei ii stiam cu mult inaintea lui, cu ce ma puteau ei influenta? Si daca ar fi fost doar atat!

| Catalina_Oana_1988 a răspuns:

Ok, Alexandra, imi pare rau ca am vorbit in necunostinta de cauza.Coincidenta sau nu pe fostul meu prieten il chema la fel si avea aceleasi obiceiuri, dar ce a fost a trecut si pentru tine si pentru mine. Oricum iti doresc succes, ma gandesc ca la un moment dat fiecare isi gaseste jumatatea cum de altfel iti doresc si tie.