| onelove a întrebat:

Dragilor a sosit momentul in care am nevoie de cel mai mare ajutor. Persoana pe care o iubesc si in jurul careia sa invarte universul meu, mi-a spus ca relatia noastra a devenit monotona si ca poate ar vrea pe viitor sa incerce o relatie si cu altcineva, dar ca avand in vedere ca inca ma iubeste imi mai da o sansa sa facem sa mearga totul bine. Ati trecut careva prin asa ceva? Chiar am nevoie de mare ajutor. Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

Ca sa stiu cum sa-ti raspund la intrebare, m-am uitat pe intrebarile tale. Prin aprilie aveai o relatie c-o fata, prin mai intrebi cum sa agati o alta fata, iar acum ceva nu merge. Cam dubios, nu? Nici nu stiu cum sa-ti raspund, m-a iritat insa o fraza de la tine.
''dar ca avand in vedere ca inca ma iubeste imi mai da o sansa sa facem sa mearga totul bine.''
Iti mai da o sansa? Asa ti-a spus? Scuza-ma, asa ceva nu se spune in iubire. Adica esti conditionat, stramtorat, pus la zid, judecat.Iti mai ofera o sansa ca sa stea langa tine? Dar e diamant? E soare? E singura femeie de pe pamant de-a pus pbl. asta? Ahh si ea ar vrea sa incerce o relatie cu altcineva pe viitor?
Scuza-ma Dude dar eu iti dau sfatul s-o lasi in pace ca sa nu suferi mai tare in viitor. Astea nu-s vorbe de spus intr-o relatie unde vrei sa pui inima, suflet, sperante si sentimente. Las-o sa incerce, dragostea e-o constructie spirituala, nu una din chirpici unde trebuie sau esti obligat sa mai renovezi si sa mai dai 2 maini de paie ca sa stea in picioare ca nu-i solida.

11 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Cred ca, de fapt, decizia ei e luata, iar sansa pe care ti-o mai da e ca sa isi umple timpul cu ceva pana apare un altul. Monotonia mai apare, asta e realitatea, insa depasirea ei se realizeaza impreuna, in cuplu, ca nu e responsabilitatea unuia si atat. Daca chiar ar fi fost interesata sa continue relatia asta de cuplu, ar fi abordat altfel problema, venind cu niste propuneri, niste solutii, ca doar ea simte monotonia, ea ar trebui sa gaseasca niste leacuri pe care sa le aplicati impreuna.

mlm
| mlm a răspuns:

Parerea mea este ca amandoi sinteti de vina, trebuie sa vedeti unde a-ti gresit in relatia voastra si sa va corectati. Poate duceati lipsa de conversatie, afectiune, intelegere sau incredere reciproca.

| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

sadm-am pus in locul tau si este f greusadsadsad
in primul rand adu ceva nou in relatie, daca pana acum faceati doar anumite lucruri, iesiri in cluburi parcuri etc.acum faceti ceva diferit...mai schimbate si tu putin, daca el te vede mereu la fel... ochiul lui se cam plictiseste( toti barbati vor varietate)oferai si tu acea varietate, daca te imbraci de exemplu sport surprinde-l intr-o zi cu o tinuta mai sexy,. ceva in genu...
In mod normal intr-o relatie bazata pe iubire nu ar trebui sa apara monotonia.fii in fiecare zi fermecatoare, incearca sa-l surprinzi, sa faceti lucruri noi si cu siguranta lucrurile vore reveni la normal.

| JustMeFlory a răspuns:

SI chiar daca a devenit monotona relatia esti numai tu de vina? Sunteti 2 persoane intr'o relatie, deci consider ca este si vina ei. Daca tinea cu adevarat la tine, nu punea problema asa o punea ceva de genu':"Hai sa mai iesim din monotonia de zi cu zi si sa mergem acolo doar noi 2, sau hai sa incercam lucruri noi in relatia noastra...Nu te merita! Nu as vrea sa ma aflu in locul tau! Dat trebuie sa mergi mai departe! Vorbeste cu ea si spune'i ca ar fi mai bine ca fiecare sa isi vada de treaba lui daca tot a devenit monotona relatia, si ca vrei sa incerci si tu cu altcineva, si vezi ce reactie are. Daca spune ok atunci are pe altcineva, daca incearca sa repare greseala inseamna ca tine la tine cu adevarat! Succes!

| Encore a răspuns:

A gasit pe altu...

| EUSIATIT a răspuns:

FLav are dreptate de ce o sansa esti ultimul om lasa o sa si gaseasca pe cine crede ca ii corespunde pretentiilor iar tu vezi-ti de drumul tau. SE pare ca ea considera ca tot ce face ea e bine si tu nu .nu e bine mergi inainte desi cred ca tie greu dar NU te mai uita in urma e loc si pentru tine in lumea asta

| mioara a răspuns:

Monotona fiind din vina cui, sigur a vrut ceva si tu nu ai fost de acord Dar dai acel ceva si...

| AllenTJ a răspuns:

Iti mia da o sansa? fratele meu te duce de nas, trust me, gasesteti alta iubire, ca si asa sunt miliarde de femei, nu tot universul tau sta in ea. Daca va iubeati nu exista monotonie

| Brigitta a răspuns:

De ce a zis ca iti mai da o sansa? Monotonia ceea nu-i doar din vina ta!
Intr-un cuplu sunteti doi...
Ar trebui sa depuna si ea efort sau sa se gandeasca ea unde a gresit in relatia voastra de s-a ajuns aici.

| Mefisto23 a răspuns:

Sunt vorbele unui barbat care vrea sa iasa dintr-o relatie, dar nu are "cojones" indeajuns sa iti spuna in fata! Ce-i aia "e monoton, nu imi mai place, dar hai ca esti tu draguta si te cunosc iti mai dau o sansa"?

| GossipGirl_4706 a răspuns:

Nu iti merita dragostea .las`o sa incerce ce vrea cu cine vrea cand vrea. dar dai de inteles ca dupa aceea la tine nu mai are nici o sansa... oricum e vrajeala faza cu "iti mai dau o sansa ca te iubesc". daca chiar tear iubi n-ar zice asa ceva...pentru ca cand iubessti pe cineva nu te plictisesti de el/ea.si daca chiar se intampla sa te plictisesti.incerci sa repari lucrurile.si faci ceva...nu sa dai vina pe partener.sunteti 2 .nu doar tu .pararea mea. big grin.
Succes!