| Arezki a întrebat:

Dragilor daca acum o saptamana am avut contact sexual neprotejat si am luat pastila de a doua zi imediat la 20 de minute dupa (postinor ) iar ieri am inceput sa sengerez ( menstruatie cred ) si acum s-a oprit, am facut un test de sarcina si a iesit pozitiv. Oare sa fie adevarat sau poate fi influentat de pastila

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca pasila de a 2-a zi a fost administrata la 20 de minute dupa intretinerea actului sexual teoretic formarea unei sarcini se considera ca fiind aproape imposibila. Insa in povestea ta apare o inadvertenta si anume dupa trecerea a doar a 1 saptamana de la intretinerea acelui contact sexual determinarea unei sarcini este IMPOSIBILA fiindca nidatia se produce cel mai devreme dupa 8-9 zile si producerea hormonului de sarcina doar din a 10-a zi in cazul a 5% si dupa 11 zile in cazul a 95% dintre sarcini. In cazul in care rezultatul testului este cu adevarat unul POZITIV atunci intr-o astfel de situatie sarcina in mod obligatoriu este una mai veche. De asemenea NU poate fi vorba de o menstruatie adevarata decat doar in cazul in care pastila a fost folosita cu 7 zile inainte de datala care urma sa inceapa menstruatia si daca s-a intamplat asa, in acest caz sexul a fost intretinut in ultima saptamana a ciclului menstrual si rezulta ca formarea unei sarcini stiintific si medical este IMPOSIBIL sa se produca. De asemenea este cunoscut faptul ca de obicei (dar nu obligatoriu) dupa 5-7 zile de la administrarea pastilelor de a 2-a zi apare o sangerare slaba cantitativ, mult diferit ca aspect de menstra normala deci greu de confundat si care tine in jur de 2 maxim 3 zile, fiind de fapt o reactie adversa a organismului si in nici un caz nu reprezinta MENSTRUATIA. In concluzie pe baza celor prezentate NU poate fi vorba de o sarcina si nici de inceperea menstruatiei. Pentru a putea formula un raspuns sigur si probabil si corect ar fi fost necesar sa precizezi urmatoarele : In ce data a inceput ultima menstruatie, in ce data ar fi urmat sa inceapa urmatoarea menstruatie, in ce data a avut loc sexul, daca sperma afost ejaculata in vagin sau in exterior, si daca ciclul tau menstrual este REGULAT sau NEREGULAT. Doar pe baza acestor date se poate formula un raspuns obiectiv si corect. Multa sanatate!

| Arezki explică (pentru corbulalbrosu):

Contactul sexual a avut loc acum 7 zile, menstruatia luna trecuta a venit pe 18, iar sangerarea a inceput pe data de 17 acum de aceea cred ca este menstruatie. Si da prezervativul s-a rupt iar sperma a fost ejaculata in vagin

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Arezki):

Asa cum am intuit in primul meu raspuns, sexul la care te-ai referit a fost intretinut in ultima treime a ciclului menstrual. Chiar daca nu ai raspuns decat partial si ai prezentat doar data de incepere a ultimei menstruatii, reiese ca in cazul in care ciclul tau este catusi de cat regulat si de circa 28-30 de zile, atunci menstruatia ar fi urmat sa inceapa prin 16-18ianuarie. De asemenea daca sexul a fost intretinut in urma cu 7 zile, reiese ca probabil s-a produs in data de 11/12 ianuarie adica in a 23-a sau a 24-a zi a ciclului menstrual, deci cu 5, 6 sau 7 zile inainte de inceperea urmatoarei menstruatii, adica in PERIOADA 100% NEFERTILA a ciclului, intr-un moment in care formarea unei sarcini este absolut IMPOSIBILA, cand barbatul poate ejacula sperma in vagin fara nicio retinere si folosirea prezervativului este INUTILA, (in cazul in care nu este posibila infectarea cu un BTS). Intr-o astfel de situatie, folosirea pastilei de a 2-a zi s-a facut 100% INUTILA, 100% IRESPONSABIL, fiindca este determinat prin studii stiintifice si medicale faptul ca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA. In mod sigur acea posibila sangerare ca reactie a organismului de dupa folosirea pastilei de a 2-a zi, in acest caz s-a suprapus peste menstruatia normala, dar care a fost putin mai diferita, modificata de hormonii introdusi inutil in organism. In cazul in care totul s-a petrecut exact asa cum ai descris in intrebarea adresata, formarea unei sarcini ar fi IMPOSIBILA. De asemenea dupa trecerea a doar 7 zile de la data intretinerii sexului existenta hormonului de sarcina hCG in urina este IMPOSIBILA. Testul de sarcina trebuie refacut/repetat si in cazul in care si acest al 2-lea rezultat va fi din nou POZITIV (putin probabil dar nu si exclus), atunci exista in uterul tau o sarcina mai veche, care s-ar fi putut forma in urma unei alte relatii sexuale. Te-as sfatui ca intr-o astfel de situatie incerta, sa apelezi la serviciile unui laborator de analize medicale care pot detecta o sarcina cu o precizie de peste 98% si determina destul de precis si varsta sarcinii in cazul in care aceasta exista. Multa sanatate!

| Arezki explică (pentru corbulalbrosu):

Da am fost azi la un control si totul e ok

| vocea a răspuns:

După utilizarea „pilulei de a doua zi", majoritatea femeilor nu observă niciun efect secundar. În unele cazuri, pot apărea anumite simptome ușoare precum: stări de amețeală, vărsături (la una din 100 de femei), dureri de cap, sensibilitate la nivelul sânilor, dureri de stomac, diaree sau oboseală.
În același timp, pilula de urgență poate perturba regularitatea ciclului menstrual în luna în care este administrată. Astfel, menstruația poate veni mai devreme sau mai târziu decât de obicei. De regulă, după administrarea „pilulei de a doua zi" puteți să vă continuați activitatea zilnică, în mod obișnuit.
Este recomandat să vă adresați medicului dacă menstruația întârzie mai mult de 5 zile sau este neobișnuit de severă sau de redusă, dacă sunteţi în continuare îngrijorată că aţi rămas însărcinată, dacă aveți dureri bruște sau neobișnuite în partea inferioară a abdomenului și menstruația întârzie sau dacă aveți orice probleme legate de sănătatea dumneavoastră și întrebări referitoare la metodele contraceptive.

| Arezki explică (pentru vocea):

Sangerarea a inceput la fix 7 zile ( menstrutie cred eu ) acum mai curge foarte putin si am facut un test de sarcina si a iesit pozitiv