| ElEmennt622 a întrebat:

Dupa 10 zile de sarcina se vede ceva la ecograf?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cred ca nu, e prea devreme, dar intreabă totuși medicul, el are ultimul cuvînt, este specialist, si poate cu tehnologia asta nouă cine stie, posibil sa se vadă ceva.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! La 10 zile de sarcina nu se vede nimic, nici macar la analiza de sange!
Un test corect de sarcina se face dupa 21 de zile de la secundare si tot atunci se poate afce si un ecograf.

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect la intrebarea ta : ""Dupa 10 zile de sarcina se vede ceva la ecograf?"" este un NU cat se poate de categoric.
Trebuie sa afli/sa stii/sa cunosti informatia corecta in privinta faptului ca OVULUL este VIABIL, adica este fecundabil numai in singura/unica zi cea in care se produce OVULATIA. Doar daca in acel moment exista in preajma ovulului spermatozoizi proveniti din sperma ejaculata in vagin mai inainte cu cel mult 4-5 zile, poate sa se produca procesul de FECUNDAREA a ovulului in urmatoarele cel mult 24 de ore de la eliberarea ovulului din foliculul ovarian. Imediat dupa fecundarea sa, ovulul fecundat porneste intr-o ''calatorie'' de acolo din locul fecundarii situat in capatul extrem al TROMPEI UTERINE situat langa OVAR pana in interiorul UTERULUI. Aceasta ''calatorie'' poate avea o durata cuprinsa intre minim 8-9 la maxim 10-11 zile. Numai dupa ce a ajuns in UTER, ovulul fecundat incepe sa caute locul potrivit al ENDOMETRULUI in care urmeaza sa se implanteze prin procesul de NIDATIE. Numai dupa ce ovulul s-a implantat si s-a fixat in endometru dupa cele 8-11 zile de la fecundarea sa, doar din acel moment devine SARCINA si incepand din acel moment va incepe sa produca hormonul de sarcina hCG. In acest moment al vietii sale, adica in cea de a 10-a zi, sarcina se reduce de fapt la o simpla celula microscopica, deci este 100% invizibila. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu, este prea mic fatul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea cred.

| WeebGodAkane a răspuns:

Daca imi permiti, ma pot uita eu prin gaura prin care ti-o intrat lichidul, si sa bag mana sa vad daca ai ceva acolo... Nu, nu apare nimic...