| Anahiteamo a întrebat:

Dupa aproape 2 luni de "relatie" prietenul meu cu beneficii pare sa-si fi pierdut interesul in mine. In afara de partidele de sex, cand e foarte dragut si totodata pasional cu mine, se comporta de parca nici n-as mai exista. Nu mai e cel pe care il stiam la inceput. Cel caruia ii pasa de mine si imi scria de nu stiu cate ori pe zi. Ce sa fac ca sa ii trezesc din nou interesul in mine si sa ajungem la o relatie serioasa (oficiala)?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prieteniile cu beneficii au o durata scurta de obicei. Ele tin cat sexul este exploziv, iar apoi, in lipsa sentimentelor, se instaleaza plictiseala. daca el o fi simtit ca tu vrei sa schimbi regulile si sa treceti la o relatie serioasa (chestie practic inacceptabila in genul asta de relatie si care, daca se intampla, se intampla extrem de rar si cu multe dificultati), este si mai rezervat, asa cum era si normal
Cel mai sanatos este sa ai o discutie serioasa cu el. El, pana acum cel putin, nu a fost interesat de o relatie serioasa, te vede ca pe o amanta, o furnizoare de placeri. E foarte foarte greu sa te vada ca pe o iubita si sigur asta nu o sa vina din senin. Fie te schimbi tu intr-un mod dramatic, te transformi din femeia pe care doar o foloseste in femeia pe care ar pute-o iubi, fie aveti o discutie serioasa si decideti impreuna ca aveti sanse sa va schimbati raportarea unul la celalalt.

| RAY a răspuns:

Noi barbati cand cautam o relatie serioasa punem baza pe incredere cum tu ai facut sex cu el la fel poti face si cu alti, fara suparare dar esti o fata usoara sa spun asa nici eu nu as vrea o relatie cu asemenea fata trebuie sa fi tampit tau de tot sa crezi intr-o fata de genul

| corbulalbrosu a răspuns:

Comportamentul lui reprezinta exact modul dupa care trebuie sa se desfasoare o adevarata relatie dintre 2 persoane care sunt adepte ale unei prietenii cu/fara beneficii. Ceea ce doresti tu ar reprezenta de fapt o relatie reala, adevarata in care disparea libertatea de a se manifesta/de a face fiecare ceea ce ii place/convine/doreste in viata de zi cu zi. Probabil ca insistentele tale chiar si nemarturisite dar devenite evidente ca ai dori ca relatia sa devina "oficiala" a devenit motivul indepartarii de tine. Nu poate accepta sa fie tinut legat "in lant" si doreste sa ramana in continuare liber. Analizeaza atenta situatia si intelege de fapt situatia reala. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Sunt si femei care aleg sa se implice intr-o astfel de poveste pornind de la premisa ca la un moment-dat el se va indragosti de ele. O astlel de conceptie reprezinta o greseala foarte mare. Daca unul dintre parteneri iti spune de la inceput ca nu vrea o relatie adevarata cu tine, iar tu speri ca sexul il va face sa se razgandeasca, atunci nu faci decat sa te amagesti singura. Multe femei spun ca acest gen de relatie a fost inventat de barbati; este greu de spus cine a inventat conceptul de "prieteni cu beneficii", dar ceea ce pot sa-ti spun din start si foarte sigur este ca sunt si foarte multe femei care se bucura si prefera astfel de relatii fara nicio obligatie pana la urma. Deci nu poate fivorba de a merita cineva pe celalat, este complet gresita afirmatia ta. http://www.kudika.ro/......ficii.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu cred ca nu intelegi ce inseamna relatie cu beneficii.

| kandaraki a răspuns:

Pai tu esti o curva pentru el, te are doar atunci cand are nevoie si tu ai acceptat acest lucru, asta si inseamna persoana pentru beneficii, unicul beneficiu e sexul fara resentimente si pareri de rau.
Nu vei ajunge cu el la o relatie serioasa deoarece o relatie cu beneficii nu reprezinta o relatie serioasa.