| Maronica a întrebat:

După cât timp de la concepție se poate face un test de sarcina?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Implantarea are loc dupa 9-12 zile de la ovulatia in timpul careia s-a produs fecundarea.In general, un test de sarcina va detecta daca exista un zigot implantat in mucoasa uterina abia dupa acesta este fixat in uter si incepe ca elibereze hormonul beta-hCG in cantitati din ce in ce mai mari, acestea dublandu-se la fiecare 48h in primele 10 saptamani de sarcina.
Daca te grabesti, poti face o analiza beta-hCG cantitativ in orice laborator de analize.

Testul de sarcina din farmacie (mai ales ca acum exista si teste ultrasesibile) se pot face chiar si inainte de data la care era preconizat sa iti vina menstruatia, dar problema este ca daca testul are un rezultat negativ, va trebui repetat pentru ca poate fi un rezultat fals negativ si de fapt sa fii insarcinata, dar testul sa nu fi putut detecta inca hormonul hCG din urina, fiind facut prea devreme.
Din acest motiv, pentru a avea un rezultat concludent, se recomanda ca testul sa fie facut dupa 21 de zile de la ultimul contact sexual in cazul ciclurilor neregulate, iar in cazul ciclurilor regulate, sa se astepte minim 3 zile (ideal 5) de intarziere.

In orice caz, daca decizi sa faci testul inainte de aceste termene si acesta iese pozitiv, inseamna ca esti insarcinata, indiferent ca ai facut testul in prima zi de intarziere, cu doua zile inainte de ziua in care trebuie sa inceapa menstruatia, sau dupa 10 zile de intarziere.Un rezultat pozitiv este pozitiv fara dubii.
Daca iese negativ, va trebui sa repeti testul respectand termenele ideale pentru a avea un rezultat corect.

Numai bine!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

| Werrich a răspuns:

Am inteles ca la 21 de zile, asa spun sexologii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

21 de zile, din câte știu.