| salondeinfrumusetare a întrebat:

Dupa cat timp de relatie credeti ca este bine ca baiatul sa puna mana pe sani si tot asa? Dar ca sa inceapa viata sexuala?(avem amandoi 16 ani ...numai ca el este mai mare cu 2 luni decat mine).

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tu avand 16 ani se pune problema ca trebuie sa mai astepti un an jumate- doi pana sa-ti incepi viata sexuala, fiindca altfel riscul de cancer de col uterin e nepermis de mare. Asadar, nu va grabiti, asteapta macar pana la 17 ani si jumatate si apoi incepeti mangaierile pe sani si evolutia spre sex.

| ÅñdRa a răspuns:

Mai la 16ani ar trebui sa inveti.Chiar daca ai un iubit asta nu inseamna ca trebuie neaparat sa-ti incepi viata sexuala.Gandeste bine la tine, el poate dupa ce o sa se culce cu tine o sa te paraseasca si tu o sa ramai in urma.Insa asta nu e singur risc, tu ai incredere in el, dar poate ca in trecut el a mai fost pe la altele si nu sti ce boala poate sa aiba de o sati distrugi toata viata.Nu te juca cu focul de acum, traieste adolescenta lipsita de griji.

| lili2006 a răspuns:

Mai fetito la 16 ani ar trebui sa te joci cu papusile si sa ti vezi de scoala. Mai bine citeste o carte decat sa te gandesti daca il las sau nu sa ti puna mana pe sani.Asta ca un sfat parintesc de care tu o sa ti cont intr-o mare sau mica masura, cat despre viata sexuala nu crezi ca esti prea mica? ar tb sa ti pui intrebarea asta cand vei fi mai mare, pentru ca viata sexuala trebuie sa o incepi cand esti pregatita fizic si psihic, si foarte important PROTEJEAZA TE, prezervativul te va proteja de o eventuala sarcina nedorita sau bolii cu transmitere sexuala, si este penibil la 16 ani sa vi la medic ca ai o boala cu transmitere sexuala sau o sarcina nedorita. Iar daca crezi ca relatia ta cu acel baiat va merge pana al adanci batraneti te inseli, pentru ca sunteti mici
Gandeste te intai la tine, la sanatatea ta si dupa ascultati instinctele