| Carmen2017 a întrebat:

După cât timp timp se poate face un test de sarcina?

16 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand tebuie sa stii ca o sarcina se poate produce doar in urma patrunderii spermei in vagin in cele numai 3-4 zile ale PERIOADEI FERTILE, adica cele 2-3 zile situate inaintea zilei de ovulatie + cea de ovulatie. In cazul in care sperma a ajuns in vagin cu 2 zile inainte de ziua de ovulatie probabilitatea de a se forma o sarcina este de minim 75-85%. Singurul, si de fapt unicul "simptom" de sarcina il reprezinta lipsa menstruatiei si eventualele simptome premenstruale (daca exista). Nu poate exista nici un simptom de sarcina in primele 2 saptamani fiindca NIDATIA, adica implantarea ovulului fecundat in ENDOMETRU se produce in proportie de circa 95% de regula DOAR dupa trecerea a circa 11 zile din momentul fecundarii ovulului. Este timpul mediu necesar pentru ca ovulul fecundat sa parcurga distanta dintre trompa uterina si endometru. Este determinat stiintific ca DOAR dupa momentul implantarii ovulului fecundat in endometru incepe sa se produca hormonul de sarcina hCG si din acest motiv pentru ca rezultatul testului de sarcina sa fie valabil, corect, testul de sarcina pe baza urinei, se poate efectua DOAR dupa trecerea a minim 21 de zile de la ovulatie, sau 7 zile de intarziere a mentruatiei. Trebuie respectata aceasta regula dintr-un motiv foarte simplu si anume; pentru ca in urina sa se realizeze CMD=ul (concentratia minim detectabila) de hormon hCG. REZULTATUL oricarui test de sarcina efectuat inainte de trecerea a 21 zile de la fecundare va fi considerat intotdeauna incorect/invalid fiindca este de fapt FALS NEGATIV. Anuntul sau informatia facuta de producatorul testului BARZA ultrasensibil ca poate detecta hormonul hCG in urina cu 4 zile inainte de data calculata de incepere a menstruatiei este o MINCIUNA sfruntataa, o gogorita hilara fara nicio sustinere stiintifica. Daca au trecut minim 10-11 zile de la data intretinerii sexului, intr-un laborator de analize medicale ti se poate recolta sange si se poate efectua deja un test de sarcina pe baza analizei de sange, care INTOTDEAUNA va avea un rezultat corect/precis intr-o proportie de peste 98%. Rezultatul se obtine in 24 de ore, insa pretul este mai mare si variaza in jurul valorii de 35-45 de lei. Multa sanatate!

| Alicezzz a răspuns:

Daca e clear blue digi iti spune si cate saptamani esti insarcinata. Normal poti face un test de sarcina cu 5 zile inainte de ciclu dar ca sa nu te pacalesti cel mai bine iti faci testul de sarcina la 2-3 zile dupå intarziere!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Alicezzz):

Cum sa-ti arate ""si cate saptamani esti insarcinata"" daca cu 5 zile inainte de data de incepere a menstruatiei ciclul menstrual a ajuns sa fie in a 9-a zi a fazei luteale (care are intotdeauna fix 14 zile), si atat teoretic cat si practic INCA NU s-a produs NIDATIA ( este posibil sa se fi produs cam in 5% din cazuri) si din acest motiv INCA NU A INCEPUT SA FIE PRODUS hormonul hCG. Fiindca inca NU EXISTA/LIPSESTE hormonul hCG... ce poate detecta acel CLEAR BLUE DIGI? Acele testere minune reprezinta o GLUMA (de prost gust sad ) buna de oferit si de vandut unor ageamii lipsiti de informatii corecte. Hormonul de sarcina hCG atinge concentratia minim detectabila in urina dupa trecerea a minim 5 zile din momentul inceperii producerii ei, adica cel mai devreme cam in a 2-3-a zi a intarzierii. Orice alte discutii pot fi catalogate ca fiind povesti sau basme... populare. rolling on the floor

| Alicezzz a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Eu nu pot sa cred ca in Romania lui 2017 nu s-a auzit de testul clear blue cu senzor dual care iti arata cat de avansata este sarcina si il poti face chiar cu 5 zile inaintea ciclului! Daca e sa mai dupå tine are trebui sa nu mai cumpere nimeni nici teste de ovulatie nici de sarcina! Vezi ca nu vb din basme vorbesc din experienta referitor la clear blue. Basme populare pot fii numite "testul cu verigheta, sarea "si alte vrajeli! Eu cu parerea mea si experienta mea de doamnå, tu cu experienta ta de domn! O zi buna happy

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Alicezzz):

Eu prezint DATE STIINTIFICE pe baza EXPERIMENTELOR si EXPERIENTEI MEDICALE. Ceea ce am invatat in foarte multi ani de studii. Este atat de greu de inteles ca NU POATE EXISTA IN ORGANISM hormonul de sarcina hCG cu 5 zile inainte de terminarea fazei luteale a unui ciclu menstrual? Este IMPOSIBIL SA EXISTE si este dovedit STIINTIFIC. Si nu in anul 2017 ci cu circa 60 de ani in urma. Faptul ca PAREREA ta este GRESITA este mai putin importanta, insa din pacate informeaza gresit si pe altii, ceea ce se considera ca fiind grav. In facultate eu am invatat exact ceea ce este prezentat in materialul din care am extras cateva pasaje, pentru a confirma cele spuse iti prezint aceste date : ""Acest hormon este compus din celule care formeaza placenta. Nivelurile de hormon hCG pot fi detectate cu ajutorul testului de sange la 11 zile dupa conceptie si cu ajutorul testului de urina la 12 - 14 zile dupa conceptie. In general, nivelul de hormon hCG se dubleaza la fiecare 72 de ore insa in aproape 85% din sarcinile care decurg normal, nivelul de hormon hCG se dubleaza la fiecare 48 - 72 de ore. Restul datelor le gasesti in http://www.copilul.ro/......5445.html. Multa sanatate.

| Alicezzz a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mai corbu tu esti multi functional la casa omului rolling on the floor medic studii in medicina, tu esti si consilier, si mama si tatå, tu le faci si stii pe toate date cu copy paste de pe google si nici un cuvant din experienta!? Datele pe care tu le prezinti in majoritatea raspunsurilor tale le gasesti pe google cu un search rolling on the floor gata hai o seara buna ca stiu ca nu iti convine cand esti contrazis de cineva. Cel putin eu in comparatie cu tine stiu sa respect si pårerea altora ( si adu'ti aminte ca ti am mai zis chestia asta ).

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Alicezzz):

Te invit sa citesti raspunsurile mele date in ultimii ani care au necesitat o analiza serioasa a datelor concrete pe zile sau chiar ore, si in cele mai diverse situatii prezentate de utilizatoare. NICIODATA nu am dat un raspuns GRESIT sau ERONAT in cazurile concrete si sfaturile sau indicatiile exacte precise oferite, te asigur ca NU au fost COPIATE de pe google. Am primit atat de multe multumiri incat mi-ar fi greu sa le stabilesc numarul. Dupa mintea ta, TU chiar crezi ca o analiza detaliata, cu date concrete precise de fiecare data diferite, se gasesc pe Google unde dai un copy paste? Imi pare rau ca trebuie sa-ti spun, dar chiar ca m-ai facut sa-mi schimb parerea si impresia fata de tine.rolling on the floor rolling on the floor

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Alicezzz):

Corbulalbrosu says:
Your comment is awaiting moderation.
December 31, 2016 at 6:16 pm
Stiintific este demonstrat ca hormonul de sarcina hCG incepe sa fie produs dupa momentul nidatiei care tot stiintific este stabilit ca se produce doar in 5-10% din cazuri inainte de trecerea a minim 10 zile de la fecundarea ovulului. Nidatia in 95% din cazuri se realizeaza dupa trecerea a 11 zile de la fecundare, deci cu 3 zile inainte de data la care ar fi urmat sa inceapa menstruatia. Este cunoscut si faptul ca nivelul/concentratia minim detectabila de 10-15 mlU/ml se realizeaza doar dupa circa 4-5 zile de producere a hormonului hCG, astfel ca rezulta cat se poate de clar ca testul Barza poate detecta hormonul cel mai devreme in a 14-15 zi dupa fecundare sau altfel spus in cel mai fericit caz in 1-a sau a 2-a zi de intarziere a menstruatiei. Barza imi poate explica inadvertenta dintre cele sustinute si datele stiintifice si medicale? Multumesc. cu stima corbulalbrosu. Sunt in asteptarea raspunsului. Am adresat aceasta intrebare ghici cui? http://testulbarza.ro/sunt-sau-nu-insarcinata/ Sper sa-mi raspunda acesti mincinosi. :))

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Alicezzz):

Ti-ai pus macar chiar si asa din pura curiozitate simpla intrebarea care poate fi adevaratul motiv ca intotdeauna fiecare MEDIC GINECOLOG responsabil se foloseste/ia in considerare numai rezultatul testului de sarcina beta-hCG efectuat in laborator?

| Alicezzz a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Tu nu ai inteles ca eu nu ti am contestat ca analiza de sange nu este cea mai sigura in cazul unei sarcini. Dar påna la analize, control ginecologic... etc
Exista si testele de sarcina! Nu ma intereseaza faptul ca tu ti ai schimbat parerea! Eu am o viata reala, normala si nu fac din TPU un serviciu cu norma intreaga. rolling on the floor Am un job, familie si nu ma intereseaza sa colectionez "fundite". Timpul pe care il acord aici este ca si o relaxare pentru mine. O seara buna happy

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Alicezzz):

Eu am lucrat 42 de ani. Si numai cu femei. Acum sunt pensionar cu o pensie foarte foarte buna. Si te asigur ca am abolut tot ce-si poate dori un om implinit din toate punctele de vedere. Iar eu tot ceea ce fac este din... altruism. Probabil ca tu esti incapabila sa intelegi un astfel de comportament, convingerile si sentimentele care ma anima sa procedez astfel. Mi-e mila si te compatimesc. Nu credeam ca pot exista si sa intalnesc asemenea specimene? thinking

| Alicezzz a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Http://ro.clearblue.com/pregnancy-tests/digital-with-weeks-indicator
Ia scriele si la astia. Nu am crezut in viata mea in testele de la barza.ro... hai scriele si la clear blue sunt tare curioasa ce iti vor raspunde.

| Alicezzz a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Domnule Corbu La 42 de ani de experienta... am pretentii de la un specimen ca tine! Eu nu prezint mila domnule care la varsta ta imi poti fii bunic... se vede inca amprenta comunismului, pacat! O seara buna.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Alicezzz):

NU reusesc. Dar prospectul lor este chiar mai mincinos comparaativ cu cel de la Barza. Culmea nerusinarii acestor producatori care induc in eroare intentionat pe cei nestiutori chiar din primele propozitii. Testul de sarcină digital Clearblue cu indicator de săptămâni este primul şi singurul test care este la fel de precis în stabilirea vârstei sarcinii ca şi un examen ecografic**. Auzi la ei; Rezultatul este atat de precis ca si cel obtinut prin ecografiere transvaginala. =)) Probabil ca imbecilii habar nu au ca; ""Sacul gestațional este primul element al sarcinii care apare sub forma unei formațiuni rotunde de culoare neagră în interiorul cavității uterine. Este vizibil începând de la un diametru de 2 – 3 mm, ceea ce corespunde unei sarcini DE APROAPE 5 SAPTAMANI. La aceste dimensiuni singura posibilitate de a vedea sarcina este ecografia vaginală. Pe cale abdominală, fie chiar și în condiții foarte bune, este aproape imposibil de a evidenția un sac gestațional de dimensiuni mai mici de 5 mm."" http://ecografiefetala.ro/ecografia-in-sarcina-incipienta/ Si continua la fel : "" Testarea se poate efectua cu 5 zile mai devreme
Atât de sensibil încât puteţi efectua testarea cu până la 5 zile înaintea ciclului menstrual întârziat*.
Poate fi utilizat cu 5 zile înaintea ciclului menstrual întârziat (ADICA cu 4 zile (ori e 5 ori e 4? :)) ) înainte de ziua estimată a menstruaţiei). În testarea de laborator, 98% dintre rezultatele pozitive (însărcinată) au fost detectate în ziua dinaintea zilei estimate a menstruaţiei, 97% au fost detectate cu 2 zile înainte. 90% au fost detectate cu 3 zile înainte şi 65% au fost detectate cu 4 zile înainte de ziua estimată a menstruaţiei. Chiar daca ar fi adevarat Restul de 35% oare cum vor considera rezultatul? Nu amintesc gradul de sensibilitate; oare de ce? sa fie din cauza ca, fiindca concentratia minim detectabila este de 10-15 miU/ml si acest nivel se realizeaza dupa trecerea a minim 4-5 zile dupa NIDATIE?

| dhanydhany a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Respect, d-le Corbu! Va multumesc de informatie, pentru mine e buna. Imi iesise un test negativ ieri si ma cam speriasem, sper din tot sufletul sa fiu insarcinata, dar au trecut cam 2 zile de la intarziere, sa zicem...O sa mai incerc in vreo saptamana si un pic.