| RAY a întrebat:

Dupa despartire in cat timp ati putut uita persoana iubita?
sincer

35 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu cred ca poti uita vreodata pe cineva. Eu inca sunt in relatie de amicitie cu primul meu prieten (nu a fost chiar o iubire adevarata, mai degraba o relatie de copii), am fost la nunta lui, a fost la nunta mea. Nici pe ceilalti doi nu i-am uitat, nu tinem legatura fiindca viata ne-a dus in locuri separate, avem familii, servicii obositoare, etc.
Dar daca intrebi cat dureaza sa nu mai suferi, raspunsul este foaret variabil. Cred ca pentru o dragoste adevarata, suferi 2-3 ani (daca se termina printr-o despartire, nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca se termina prin moartea partenerului). Dar ii cred si pe cei care spun ca sufera si 10 ani. Si am intalnit oameni care si-au regaist iubirea din tinerete dupa 20-30 de ani si au constatat ca ii dusesera dorul in toata aceasta perioada

| RAY explică (pentru Brigaela):

Https://www.youtube.com/watch?v=mk-d0FplXBw

tu ai ceva experiente cu iubirea banuiesc, ai suferit vreodata din iubire?

| Brigaela a răspuns (pentru RAY):

Da, am suferit o data groaznic. A durat 3 ani pana am putut depasi momentul.
Am mai suferit inca de doua ori, dar a fost mai altfel, nu m-am simtit in pragul mortii.
Si mai am si acum anxietati privind pierderea actualului iubit/sot.

| RAY explică (pentru Brigaela):

Ce ai face din iubire?

| Brigaela a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu, nu imi pun astfel problema. Nu cred ca iubirea trebuie sa fie sacrificiu de dragul sacrificiului. I-as dona inima mea daca asta i-ar salva viata si nu e doar o vorba aruncata in vant (desi poate parea, ca nu avem nici macar aceeasi grupa de sange, deci iese din discutie)

| whatevernvm a răspuns:

De uitat nu am uitat. De trecut peste cel mai mult mi-a luat un an și ceva

| Freya1 a răspuns:

Depinde dar cum s-a spus nu poti uita pe nimeni. Nici eu la randumi nu am uitat si pe primul baiat de care m-am indragostit cher daca mi-a facut rau si acum il stiu si am fluturasi in stomac cand vad o poza cand il aud si au trecut 9 10 ani dar asta nu inseamna ca raman acolo in trecut am mers inainte nu il uit ca a fost ceva frumos care a trecut si nu mai poate fi

| RAY explică (pentru Freya1):

Ce crezi ca defineste omul trecutul /prezentul?

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Si si.Ca sa stii cine esti in prezent trebuie sa iti aduci aminte ce ai facut in trecut si cum ai ajuns sa fi asa in prezent

| RAY explică (pentru Freya1):

Uni se agata de trecut uni prea mult la viitor nefacand nimic in prezent naty
https://www.youtube.com/watch?v=U-HfHDbTmBQ

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Da eu nu uit de unde am pornit, constientizez unde am ajuns si stiu unde vreau sa fiu in viitor.Chear daca nu am avut un trecut stralucit si exemplu ca am facut multe tampeni si greseli cred ca totusi cat de cat am ajuns bine in prezent si aspir la mai mult pe viitor

| RAY explică (pentru Freya1):

Viitorul conteaza, ofera copiilor tai ce nu ai avut tu

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Nu am sa imi traiesc visul prin copii.Din cat o sa pot si o sa am putere o sa le dau dar drumul si-l vor face ei in viata

| RAY explică (pentru Freya1):

Nu ma m referit la asta

| sofisis a răspuns:

Depinde ce tip de om esti.
Eu niciodata nu am suferit prea mult. Cel mai mult am plans aproape non stop o saptamana. Atat. Nu sufar ca un caine dupa relatii...

| SG1995 a răspuns:

Pai mi-a trebuit un an prima data sa uit complet de tipa de care m-am indragostit, a doua ora mi-a luat vreo 3 luni, acum depinde si de contactul care il mai ai cu persoana, daca o vezi fizic zilnic nu e usor.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DOar sa ai amnezie altfel nu vad cum ai uita pe cineva cu care ai fost. Eu inca o tin bine minte pe fosta.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Dar ai vrea sa o uiti daca ai avea ocazia asta? o stergere permanenta din memoria ta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu. De ce? Nu s/a lasat cu bataie cand ne/am despartit laughing, a fost ceva de comun acord. Am mai pastrat legatura ceva timp dupa dar incet incet s/a racit de tot. Ochii care nu se vad se uita.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eeee da acum daca te intreb de ea o mai sti totusi tongue

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ce romantic man

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Am memorie buna plus ca ex a fost "prima dragoste" si chestii de genul. NU se uita asa persoana.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Stiu. Si mai zice lumea ca nu am inima sad

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nici eu nu am uitat o pe smchera aia deja ne despartea 900 de km, e undeva in mintea mea, cei ciudat e ca in acelasi timp am mai iubit o fata din copilarie, cand o revad retrăiesc acelasi sentimente, am pierdut-o ca eram fraier asta e

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Esti prea direct, prea dur

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

ASta e o gluma inca. Sa ma vezi in realitate. Daca as spune ce ma taie capul as avea mai multe conturi banate ca prietena noastra coNquina.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Doamne fereste, bine ca te limitezi

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Cum naiba ai cunoscut/o pe aia la naiba cu carti, 900km distanta?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Pe un chat, nu vreau sa fac reclama gratis, era un chat mobil, dar era unicata ca si roscata

| missfatadelatara a răspuns:

Când ai o sticla de vodka în mana și o țigară "specială" în cealaltă, reușești din primele ore. laughing

Neah, 1 an jumate maxim după o relație de 3. Îmi lipsea mai mult pentru ca nu mai avea cine să-mi cumpere dulce la miezul nopțiihee hee

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

O luna de zile. Mi-a parut bine ca mi-a dat papuci, mai ales ca in urmatoarele luni de zile a incercat sa ma caute

| Elenaambasada112233 a răspuns:

In jur de 4 luni happy
Tin sa mentionez ca nu poti sa o uiti
Doar iti vor trece acele sentimente puternice pentru ea
Dupa ceva timp o sa-ti fie mai usor

| RAY explică (pentru Elenaambasada112233):

Esti fata sau baiat?

| Elenaambasada112233 a răspuns (pentru RAY):

Fata