| anonim_4396 a întrebat:

După mai bine de un an de relație sunt certata de către mama mea ca stau prea mult cu iubitul meu. Mi-a spus ca parca am înnebunit și ca sunt în călduri și ca dacă vreau sa ne vedem atâta sa ne căsătorim. Eu chiar sunt confuza. E asa grav ca te întâlnești în fiecare zi cu iubitul? Înseamnă că ești în călduri dacă te vezi zilnic cu el? Intr-adevar ca ne vedem cam de 2 ori pe zi, prima data dimineața cum ne trezim pentru ca ne-am băgat la sport împreună și după, după-masă, ieșim din nou cine știe pe unde. Ideea este ca și el își dorește, el propune 90% dintre ieșiri. Ma simt foarte prost acum după spusele mamei. Eu chiar eram foarte bucuroasa ca îmi mențin relația și ca încă este flacăra și dorința aia de a ne vedea și a petrece timp împreună.
PS:noi vara locuim separat, cu părinții noștri, fiecare la casa lui, iar din toamna împreună la cămin fiind amândoi la facultate în alt oraș.
Mi-as dori enorm sa ne căsătorim însă nu pot impune asta nimănui și mai ales în contextul în care nu are o meserie încă și nici nu avem posibilitatea sa ne luam o căsuța sau apartament. Fara un venit al nostru e cam greu.
Sunt eu nebuna? Ar trebui sa ieșim mai rar?

9 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Mama ta cam stie ea ce spune, doar ca tu nu esti in stare s-o intelegi. Ea iti spune ca nu e bine ca i-ai oferit aluia p@sarica pe tava chiar asa cand vrea el si cum vrea el, ca-i stai la dispozitie oricand si oricum, pentru ca nu se va simti niciodata obligat sa faca mai mult. Ii oferi deja totul, fara sa simta nevoia sa te ceara de nevasta...relatia se va eroda si la un moment dat se va satura de tine si iti va da verde inainte chiar sa se puna problema unei eventuale casnicii.winking

| CristianaMaria a răspuns (pentru wildthing):

Aici nu era vb despre sex. Era vb ca iesim des în oraș, la film, pescuit etc. Și cum vezi tu o relație la 25 de ani? Ea acasă și el acasă?

| wildthing a răspuns (pentru CristianaMaria):

Daca nu te cere de nevasta, da. De ce sa locuiesti cu el daca nu te-a cerut de nevasta? De ce sa te compromiti locuind in concubinaj? Daca-mi permiti o exprimare mai grosolana...cand ai trait in concubinaj, ti-a scazut cota de piata, e ca si cum ai fost maritata fara sa fi fost de fapt maritata. Daca nu intelegi, nu stiu cum altfel sa o spun.winking

| CristianaMaria a răspuns (pentru wildthing):

Nu imi dau seama daca ma exprim eu gresit sau nu.ideea nu era de locuit impreuna, ideea era ca iesim si ne vedem des.iesim pentru ca parintii lui ma plac foarte mult si ma invita des la ei acasa, iesim la pescuit, mergem la strand, mergem la sala etc.despre asta era revoltata mama mea, ca ne petrecem atata timp impreuna, lucru care mie mi se pare firesc avand o relatie cu cineva pe care iubesc si ma iubeste.e logic ca nu putem locui impreuna pana nu ne casatorim dar nu aia era ideea...

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Studentia este sfanta, anii studentiei sunt de aur, sunt momente pe care le traiesti o singura data, anii astia nu ii vezi niciodata inapoi, profita maxim si distreaza=te cu fetele, iesiti in club, strabateti cat mai multe cearsafuri, mergeti la cabane. ESTI MULT PREA TANARA SA TE GANDESTI LA CASATORIE. Laso pe mama ca ea si-a mancat malaiul

| mihai69 a răspuns:

Nu & nu.

| Saiko10 a răspuns:

Faci ce vrei, esti majora, el e major, amandoi vreti asta.

| Den1sa a răspuns:

Nu esti si nici nu trebuie sa iesiti mai rar pentru ca asta poate sa va distantez, mama ta iti spune asta doar pentru ca vrea sa te protejeze : )

| glasulfilologului a răspuns:

Având în vedere ca e vorba de facultate, eu consider ca nu prea ar fi treaba ei, fără supărarea. Crede ma ca esti si tu esti destul de capabila sa "judeci lucrurile".