| Anatollotana a întrebat:

După primul avort, mai e posibil să ai copil?
Mai este femeia fertilă?
Ce riscuri sunt după primul avort?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cam jumatate din femeile care fac un avort raman cu probleme reversibile sau ireversibile de fertilitate. Riscul e mai mare la femeile care fac avort la prima sarcina si foarte mare la femeile tinere (sub 21 de ani). Oricum, avortul este o masura extrema, care traumatizeaza definitiv, fizic si psihic mama. Fiindca ea va fi toata viata mama unui copil mort. Sper ca cat mai multe femei sa fie ferite de asa o pierdere

| corbulalbrosu a răspuns:

Exista multe femei care au facut in viata lor mai mult de 10 intreruperi de sarcina si toate facute prin metoda cea mai agresiva si anume prin chiuretarea uterina. Si cu toate acestea in foarte multe cazuri au continuat sa ramana in continuare insarcinate Teoretic dar si practic gradul de risc ca femeia sa nu mai poata procrea este foarte mic de doar 2-3% si depindea in cea mai mare masura si de regula, in primul rand de experienta dar si de ''finetea'' si ''acuratetea'' cu care mana medicului ginecolog manuia chiureta, sau tubul pompei de vacuum. Insa acum in ultimul deceniu, prin folosirea intr-o masura tot mai mare (in peste 60% din cazuri) a metodei noi, moderne de intrerupere a sarcinii prin folosirea de medicamente specifice, adica prin avort medicamentos, s-a ajuns in situatia ca teoretic sa NU mai existe/sa dispara pericolul ca femeia sa nu mai poata procrea chiae si dupa efectuarea de multe avorturi medicamentoase in mod repetat. Sanatate!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Sunt sanse daca avortul este facut pana in 3 luni extrem de mari sa mi poti face copii.

| artemidak a răspuns:

Dacă nu faci avortul pana in 4 luni sunt șanse sa rămâi fără șanse.
Mai sunt, deși eu nu îți recomand sa faci așa ceva...
Iei viața unui copil nevinovat doar pentru ca voi nu v-ați protejat!