| ღLaviღ a întrebat:

Dupa utilizarea Escapelle de 3 zile am simptome de menstruatie insa nu apare, pastila am luat-o acum 10 zile, vreun motiv de ingrijorare?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Exista posibilitatea ca ""simptomele de menstruatie"" de care amintesti sa reprezinte de fapt sangerarea slaba, lipsita de consistenta si diferita ca si culoare, textura, miros specific, etc a sangelui menstrual autentic, fiind de fapt sangerarea care se poate produce (nu in mob obligatoriu) dupa 4-7 zile de la administrarea pastilei Escapelle ca o reactie adversa/de aparare a organismului fata de hormonii sintetici ajunsi in corpul tau. Inceperea menstruatiei din ciclul menstrual in care este folosita pastila contraceptiva, de obicei nu sufera modificari prea mari fata de data la care ar fi normal sa inceapa/porneasca. Momentul de pornire a menstruatiei depinde in mare masura de data in care a fost administrata pastila contraceptiva in raport cu prima zi a ultimei menstruatii avute. In cazul folosirii corecte a acestor pastile contraceptive, ingrijorarile pot fi considerate inutile si chiar neintemeiate. Multa sanatate!

1 răspuns:
| EmanuelKant a răspuns:

Stii atunci cand iti vine sa vomiti dar nu poti si iti bagi degetele pe gat? Baga doua degete jos acolo si vezi daca merge.