| anonim_4396 a întrebat:

Durerile usoare de spate si coloana pot fi simptome pentru sarcina? + am facut un test de sarcina dupa 3 saptamani de la contactul neprotejat, fara ejaculare si a iesit negativ..Help me! Sunt disperata

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU exista dureri de/pentru sau provocate de existenta unei sarcini. Inainte de a porni menstruatia este normal sa apara astfel de dureri care sunt premenstruale si aparitia unor astfel de dureri se datoreaza faptului ca se produce dezlipirea endometrului de peretele uterului si destramarea/ruperea in bucati a endometrului provoaca senzatii dureroase. Acest proces se produce prin actiunea prostaglandinei (produse de organism exact cu scop) care provoaca/induce crampe cu scopul de a deforma si contorsiona muschii uterului in vederea dezlipirii endometrului de peretele uterului. Acele dureri provocate de crampele aparute in muschii uterini se transmit in abdomen, coloana si intregul bazin si parte dorsala. Simptomele premenstruale pot sa existe sau sa lipseasca cu desavarsire. Depinde de fiecare organism in parte. Rezultatul testului de sarcina efectuat dupa trecerea a minim 21 de zile de la ovulatie se considera ca fiind corect, valabil, valid. Daca rezultatul este negativ inseamna ca nu exista hormon hCG in urina deci NU exista nici sarcina instalata in endometrul inca existent in uter. Menstruatia urmeaza sa se produca in zilele urmatoare.

1 răspuns:
| TanteMarianne a răspuns:

Cel mai bine este sa te duci la doctor sa-ti spuna un specialist(un test de sarcina se poate insela, rare ori.dar poate) Acum durerile de spate si coloana pot sa vina si de la ce postura ai sau daca te-a tras curentul sau poate ai facut sex in niste pozitii mai ciudate si incomode. Probabil te-a tras curentul.