| Iuliaiulia1993 a întrebat:

E a doua oara cand incerc sa iau acid folic pentru a imi creste șansele de a ramane mai repede însărcinată dar si de această data cum încep sa le iau ma umplu de coșuri ( la menstruatie nu am cosuri ) sa fiu oare alergica?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul femeilor adulte si sanatoase, doza normala zilnica de acid folic este asigurata din alimente in cele mai multe cazuri si numai/doar in cazul femeilor care deja sunt insarcinate sau a celor care incearca sa ramana insarcinate, este indicat ca doza zilnica sa fie marita. Deoarece in mod normal, doza de acid folic poate fi obtinuta printr-o alimentatie echilibrata si variata, in cazul femeilor care deja sunt insarcinate e nevoie neaparat si de suplimente de acid folic. In mod normal, medicul ginecolog este cel care stabileste daca este necesar sa fie marita cantitatea de acid folic existent in organism si doar in cazul in care contata un deficit doar in acel caz medicul prescrie un astfel de tratament ce poate avea la baza diverse motive. In cazul tau ar trebui sa ti se faca un set de analize de sange. De asemenea doza zilnic necesara este stabilita de medic si trebuie intrutotul respectata fara a fi depasita. Supradozajul de acid folic poate sa determine aparitia unor simptome cum ar fi : amorteala, furnicaturi, durere la nivelul gurii si al limbii, slabiciune, oboseala, confuzie sau tulburari de concentrare. Multa sanatate!

1 răspuns:
| GouDidodino a răspuns:

In loc de acid folic ia Femibion1 sau Elevit, sunt vitamine pentru sarcina.