| S0nofS4tana a întrebat:

E adevarat ca daca te masturbezi, atunci cand o sa fii mare si o sa faci sex numai simti mare lucru, sau nu faci orgasm?

Răspuns Câştigător
| MissDyDee a răspuns:

Vezi singur! e cel mai binehappy..Bafta
Masturbarea Pro si Contra:
Da, poti sa o faci! Da, este o activitate sexuala normala si sanatoasa! Da, este vorba despre masturbare! Iar noi iti vom explica de ce nu ai motive sa te temi ca: vei surzi, iti vei pierde vederea, te vei umple cu acnee, ti se vor deforma organele genitale, etc...

Si mai ales, dupa ce vei citi paginile care urmeaza nu vei mai cauta in alta parte explicatii suplimentare, pentru ca seXpert.ro iti spune totul fara perdea!

Este rau sa te masturbezi?

Data viitoare cand cineva iti va spune ca numai ratatii se masturbeaza adu-ti aminte de marturisirea pe care ti-o facem noi acum: conform majoritatii studiilor si sondajelor, 98% dintre adulti s-au masturbat macar o data sau continua sa o faca. Ce-i rau legat de masturbare este doar faptul ca exista o multime de conceptii gresite referitoare la urmarile acestui act.

Gandeste-te ca daca ar fi sa te iei dupa prejudecatile unora, 98 de oameni din 100 ar trebui sa fie orbi, ratati cu par in palma si organe genitale diforme, "inecati" in pacat si, in curand, arzand in Iad. Noi, cel putin, nu am intalnit nici macar o persoana care sa se incadreze in aceasta descriere. Si suntem siguri ca nici tu.

Masturbarea nu-ti face rau din punct de vedere fizic, sexual sau emotional, ci este chiar un lucru bun pentru oricine. Desi au trecut peste 25 de ani de cand Asociatia medicilor americani (AMA) a declarat "sus si tare" ca masturbarea este o activitate sexuala normala si sanatoasa, la noi mai exista voci care sustin contrariul.

Mituri despre masturbare...

Masturbarea nu duce si nu ar putea duce la pierderea vederii.

Nici noi nu stim care ar putea fi sursa acestei ineptii, dar probabil ca a fost generata de corelarea dintre pubertate si varsta la care, in general, adolescentii cu probleme de vedere descopera ca au nevoie de ochelari (si nu de soare!)

Masturbarea nu provoaca si nu ar putea provoca acnee.

De fapt, aproape orice activitate sexuala imbunatateste circulatia sangelui prin marirea intensitatii cu care inima bate, ceea ce este un lucru benefic pentru piele si intreg corpul tau.

Masturbarea nu poate si nu ar putea sa deformeze organele genitale

Indiferent ca e vorba de marire (in cazul acesta baietii ar sta mai mult prin baie), micsorare sau orice alta presupusa modificare. Iar doctorul isi poate da seama, la un control ginecologic, daca te masturbezi, numai in cazul in care te prezinti cu un vibrator in mana.

Masturbarea nu provoaca si nu ar putea provoca cresterea parului in palma.

Pe "Planeta mincinosilor" ar fi posibil, dar, in nici un caz, pe Pamant.

Masturbarea nu poate si nu ar putea duce la infertilitate.

Si, de asemenea, ea insasi nu este un motiv pentru a considera o persoana ca nu mai este virgina.

Masturbarea nu poate fi un pacat.

Cel putin in ceea ce priveste religia crestina. Trebuie sa stii ca religia se bazeaza pe credinte arhaice, in acest domeniu, care sunt contrazise de descoperirile stiintifice sau medicale actuale.

Masturbarea nu duce nici la: surzenie, oprirea cresterii, nesociabilitate, aparitia unui "M" mare pe frunte, tocirea pielii de pe degete etc.

O alta parere falsa sustine ca cei care se masturbeaza o fac pentru ca sunt disperati din punct de vedere sexual sau, pur si simplu, ca sunt niste ratati.

Oricum, retine ca o persoana satisfacuta sexual - si majoritatea celor care se masturbeaza sunt in acest fel - nu este un "ratat". De fapt, multi dintre cei care se masturbeaza sunt mai buni parteneri in pat si nu incearca print toate mijloacele sa ajunga cu cineva in pat doar pentru a obtine placerea sexuala. Nu este nimic "superior" in a te culca cu o persoana cu care altfel nu ai dori sa ai contact, doar pentru ca tu crezi ca masturbarea te injoseste.

Masturbarea la fete vs. masturbarea la baieti: 95 - 98

Poate ca ati auzit o bazaconie care zice ca numarul baietilor care se maturbeaza il depaseste net pe cel al fetelor care fac acelasi lucru. Un studiu publicat recent arata ca 95% dintre femeile chestionate s-au masturbat macar o data, la barbati procentul fiind de 98%.

In randul femeilor, spre exemplu, acelasi sondaj arata ca 29, 1% dintre ele se masturbau cel putin o data pe saptamana, iar 94% aveau orgasm de fiecare data cand "o faceau". Si astfel gasiti unul dintre raspunsurile la intrebarea: "Cum pot sa am un orgasm?"

Masturbarea este cel mai eficient act prin care poti invata cum sa ai un orgasm. Este de asemenea modul prin care iti poti cunoaste mai bine propriul corp si cum reactioneaza acesta la stimuli.

Răspuns utilizator avertizat
| MissDyDee a răspuns (pentru Razvanta):

Multumesc frumosblushing...Multumesc si de funditahappy:*

| S0nofS4tana explică (pentru MissDyDee):

N-ai pentru ce, mi-ai dat raspunsul cel mai detaliat si corect.Mersi.

| MissDyDee a răspuns (pentru S0nofS4tana):

Nu ai pentru cehappy

9 răspunsuri:
| lolly a răspuns:

Este adevarat!

| Gabriella24 a răspuns:

Da, este foarte adevarat! Nu trebuie sa faci un exces in a te masturba ca baiat ca potii fii in pat cu o fata si ea sa iti ceara sa te culci cu ea iar chestiuta ta sa nu te ajute si sa ramana tot moale. iar daca esti fata si faci un exces din asta e la fel de grav acelasi lucru nu te exciti iar partidele de sex vor fii tare dureroase. Sper ca te-am ajutat. Bafta!

| aumih16 a răspuns:

Tu ar trebui sa stii mai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este adevarat, da-i inainte cu tupeu

| Ciuciii a răspuns:

Paii existaa fetee...de cee aii face tuu singurr labaa cand le potii lasa pee eleewinkingps: dacaa nuuu fatii repede o prietena si renutaa la stangaa si dreaptaa:*