| cristina123c a întrebat:

E bine sa faci sex la 16 ani?

27 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

E bine sa faci cand te simti pregatita. Din moment ce intrebi asta inseamna ca ai un dubiu si nu esti pregatita, dar daca tu totusi te consideri atunci fa-o, dar nu uita sa te protejezi mereu happy

| whatevernvm a răspuns:

Faci cum vreilaughing. Dar pentru siguranta ta, protejeaza-te. Hei, cate fete mai sunt virgine azi la 16 ani?!

| nutsa a răspuns (pentru whatevernvm):

Multe fete. Cele pentru care valorile sunt mai presus decat placerea de-o noapte.My opinion

| SamSon a răspuns:

Inceperea vietii sexuale e ceva personal, nu cred ca are o varsta fixata.

| nutsa a răspuns:

Nu exista: e bine sau nu e bine. Depinde de tine, de faptul daca tu esti pregatita sau nu.Dar parerea mea este ca nu ar trebui sa te grabesti, daca vrei sa fie ceva senzational.

| neutrino a răspuns:

Pentru unii/unele da, pentru altii/altele nu.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ar fi binesa mai astepti macar un an si jumatate!
Atunci organele tale genitale sunt destul de dezvoltate petru acest act! In plus riscul contactari cancerului d col uterin este mai mic.

| ywar a răspuns:

Intrebarile tale sunt pornite din excesul de hormonei pe care iti recomand sa-i mai disipezi cu sport si alte activitati. Auzi la ea: "Ce muzica ascultati cand faceti sex?" Ce stii tu despre sex? Ai si tu o idee fixa si proasta. Bucura-te de varsta pe care o ai si mai ales bucura-te ca nu ai griji. De ce Dumnezeu vreti sa fiti adulti? Doar asa ca sa fiti in randul lumii?

| Alcyon a răspuns:

Eu zic sa nu te grabesti cu asta. Sa stii ca sexul e diferit de masturbare. Daca in cazul masturbarii ajungi la orgasm in doua secunde, nu la fel se intampla cand faci sex. Daca nu te cunosti foarte bine, n-o sa simti prea mare lucru. Si in afara de asta, o sa stai cu grija in fiecare luna, ca ai ramas gravida. Si crede-ma, n-ai idee ce stresant este.

| Exilee a răspuns:

Nu este bine. Vei pierde inocenta, vei pierde copilaria sia sta numai din gura lumii. Acest site nu decide in locul tau si nimeni altcineva, dar daca vei ceda sub presiunea gurii lumii vei avea de recuperat mult mai mult, mai ales ca sexul in afara casatoriei NU ESTE ACCEPTAT DE DUMNEZEU.

Aceasta perioada este una a bucuriei depline, ar trebui sa te bucuri si nu saq-ti insusesti ceea ce fac altii. Daca probabil vor sa te atate pentru a-ti distruge linistea sufleteasca? Este mai bine sa te increzi intr-un om,decat intr-un Dumnezeu atotputernic care-ti marturiseste prin bataile inima la fiecare milisecunda cate un "Te iubesc"?
Pe de-o parte, iar pe de altele mult mai multe orice om care a adus atate aprogrese omenirii, a fost fecior. Da exact. Asa se sustine, ca oamenii care au adus omenirea la acest nivel in mare parte, au fost oameni casti, sobri etc...

Eu mai precizez inca odata ca nu este bine, acum ramane la alegrea ta, dar iti marturisesc ca numai niste marionete ale societatii nu pot avea libertate cand icopiaza atitudinea celorlalti si tot asa. Apropo, realitatea este diferita de film. Daca doresti totusi dragoste inocenta, cauta un baiat pe care-l consideri simpatic si nu este capabil sa te insele si fiti in largul vostru, insa evitati pe cat de mult se poate sexul.

| Somebodyღ a răspuns (pentru Exilee):

Bine ar fi daca oamenii in majoritate ar gandi asa, insa lucrurile stau cu totul altfel. Mi-ar placea sa intalnesc pe cineva care sa puna problema astfel si in conceptia caruia relatiile intime ar trebui sa se consume dupa casatorie, dar mai exista asa ceva in jungla umana in care traim? Tinerii si nu numai, sunt manipulati excesiv, inocenta nu mai are valoare, oare de ce? unde sunt oamenii dedicati credintei si iubirii adevarate?

| PieiSatana a răspuns (pentru Exilee):

Ce esti tu ma? Popa?laughing
Nu e treaba ta ce face fata, daca vrea sex, las-o ma sa faca sex.

| Exilee a răspuns (pentru Somebodyღ):

Oare de ce"? Un raspuns religios ar fi binevneit, dar nu suntem la categoria potrivita laughing

Curiozitatea, lipsa cunostintelor in materie de sex, dorinta de a invata diminuata, nici incurajari de infranare nu avem de unde cluge si tot asa pana devenim inclinati cate aceasta placere.

| Somebodyღ a răspuns (pentru Exilee):

Totusi haotica aceasta placere, cu numeroase repercusiuni.dar, nu cred ca are vreo importanta parerea mea...

| Exilee a răspuns (pentru Somebodyღ):

Ba sigur ca are. Cel putin pentru mine are happy

| Somebodyღ a răspuns (pentru Exilee):

Frumos raspunsul tau si admirabil sfatul acordat, sunt intru totul de aceeasi parere si ar fi minunat daca s-ar intelege acest aspect atat de important. Din nefericire, se promoveaza "lucruri" care iata ca ii determina pe tineri, si inca la varste foarte fragede, sa-si puna astfel de intrebari... poate nu e pe deplin vina lor, a noastra, ci a unui sistem de valori decazut care se pare ca se afunda pe zi ce trece...ramane un subiect amplu ce poate fi larg dezbatut.
Nu cred ca mi-as fi putut gasi cuvinte mai potrivite pentru ati raspunde, Cristina 123c, decat cele redate de acest utilizator, vreausazborcatrestele!

| N0xEterniS a răspuns:

E bine, e bine laughing
Daca tu te simti pregatita si ai gasit partenerul ideal, nu uita de protectie. E mai bine sa fii precauta happy

| andrei1237 a răspuns:

E bine, dar ar trebui sa mai astepti cel putin un an.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

N-am incercat.

| ClauditaSmile a răspuns:

NU e bine

| florin96ak47 a răspuns:

Ce face?

| JAYBEE a răspuns:

Sun-o pe roxana babenco si intreab-o

| Mariuuuk a răspuns:

laughing De ce nu-i spui si de cate ori i se mareste riscul de cancer de col uterin?

| cristina123c explică:

Dar nu impedica dezvoltarea organismului?

| nutsa a răspuns (pentru cristina123c):

Nu,doar ca exisa cateva chestii.pot exista mai multe motive in cazul aparitiei unor probleme de comportament: pe langa cresterea nivelului de hormoni, in cazul inceperii vietii sexuale, tinerii pot fi afectati de educatia primita si de alte experiente sociale percepute negativ. Exista diferite studii realizate de britanici cu privire la inceperea prematura a vietii sexuale.

| Seby2512 a răspuns:

Totuși prea tarziu