| olguta123 a întrebat:

E ceva normal sa te masturbezi?
Cum e mai bine sa o faci vaginal sau clitorisal? si dc?
Cum sa ma masturbez pentru a primi placere?
Ce metode de masturbare sunt?(fara vibrator)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte normal sa te masturbezi dar nu este ceva obligatoriu. Daca o faci este chiar bine si ai cate ceva de castigat, de ex : de fiecare data cand te autostimulezi, castigi experienta, iti cunosti corpul tot mai bine, iar in timp, acest lucru nu poate avea decat un impact pozitiv asupra ta. In plus atunci cand te masturbezi iti folosesti muschii pelvini iar intarirea peretelui pelvin duce la o viitoare viata sexuala mai implinita. Prin autosatisfacere corpul tau se umple de endorfine care iti vor creste starea de bine. Mai nou s-a ajuns la concluzia ca masturbarea ajuta chiar si la combaterea infectiilor vaginale, prin curatarea permanenta a vaginului. Cat despre metode... cel mai bine este sa iti folosesti imaginatia. Te poti juca la suprafata, stimuland clitorisul, dar si in interior, utilizand degetele. Ceva care poti incerca daca doresti este autostimularea cu apa. O faci in cada, intinsa pe spate, piciorusele desfacute, desurubezi capatul dusului iar jetul de apa (un pic mai puternic) il indrepti spre clitoris, te joci dupa placul tau cu presiunea apei, mai mult poti interveni si cu degetele happy

| DrAdela a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate cu dusul, dar daca abuzezi si mai ales in vagin, o sa ai vaginul iritat, asta din cauza apei care iti spala lichidul din interiorul vaginului.Aces lichid are rolul de a mentine vaghinul in permanenta umed.

7 răspunsuri:
| Cherry a răspuns:

Da este normal.asa te cunosti mult mai bine pe tine ca persoana, iti vei cunoaste unde incepe cu adevarat placerea. Te masturbezi acolo unde simti tu placere pentru ca unele fete simt placere clitorisal altele vaginal, iar asta vei afla tu singura.

Răspuns utilizator avertizat
| mihai69 a răspuns:

1. Da.
2. Asta rămâne să descoperi singură. Pentru că nu toate fetele simt același lucru dacă sunt atinse în același loc.
3. V. și punctul 2. Ai răbdare, încearcă să vezi ca atingeri te excită, care locuri produc mai multe senzații. Fii foarte atentă la igienă. Ai grijă să o faci într-un loc discret, în intimitate, cât mai relaxată și liniștită.
4. pentru asta sunt site-uri specializate: http://www.one.ro/relatii-sex/totul-despre-sex/tu-cum-te-masturbezi-8021119
http://en.wikipedia.org/wiki/Female_masturbation#Female
http://www.netdoctor.co.uk/sex_relationships/facts/masturbationwomen.htm
===
E bine să ții seama de faptul că atingerea directă a clitorisului poate deveni neplăcută; caută să-l exciți atingând / masând ușor zonele apropiate.

| Alcyon a răspuns:

Asculta de mine, ca-s femeie de 30 de ani. Nu te masturba daca nu simti nevoia, fiindca lucrul asta duce de multe ori la dependenta. Masturbarea nu te satisface niciodata pe deplin (fiindca e totusi ceva mecanic, artificial) iar asta te impinge intr-un cerc vicios (vrei mereu mai mult, rezultatul fiind dependenta). Cand o sa fii intr-o relatie, o sa experimentezi toate astea alaturi de prietenul tau, si-o sa fie de o mie de ori mai bine.

| olguta123 explică (pentru Alcyon):

Daca esti femeie de 30 ani de ce stai si iti perzi timpul cu tot bredul ista, nai cui sai gatesti?

| Alcyon a răspuns (pentru olguta123):

Nu crezi ca esti cam nesimtita? Eu am vrut sa te ajut si ti-am dat un sfat. Mai bine ai lasa masturbarea si ai pune mana pe cartea de romana, ca nici nu stii sa te exprimi.