| anonim_4396 a întrebat:

E normal că menstruația sa nu întârzie deloc după pastila de a 2-a zi?

6 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Inseamna ca deja se produsese ovulatia atunci cand ai luat pastila.

Pastila de a doua zi, intarzie ovulatia cu minim 5 zile, astfel incat spermatozoizii ajunsi in vagin in momentul "accidentului" sa nu mai fie viabili atunci cand se elibereaza ovulul si prin urmare, sa nu existe sanse de fecundare.

Deoarece menstruatia apare intotdeauna si fara exceptii dupa 14 zile de la eliberarea ovulului, dupa administrarea pastilei de a doua zi, deoarece se va decala ovulatia cu minim 5 zile (uneori poate fi mai mult, dar numarul minim de zile este 5), in mod automat, se va decala si menstruatia tot cu acelasi numar de zile cu care a fost decalata ovulatia, astfel incat diferenta dintre ovulatie si urmatoarea menstruatie sa fie aceeasi perioada fixa de 14 zile.

In cazul in care menstruatia a aparut la data preconizata, inseamna ca ovulatia nu a fost decalata, deci pastila a fost luat dupa eliberarea ovulului.

Ar mai exista posibilitatea ca sangerarea experimentata sa nu fie menstruatie, ci sangerarea ce apare des ca efect advers, dupa 5-10 zile de la administrare.
Aceasta sangerare nu este menstruatie, nu confirma si nici nu infirma eficacitatea pastilei.Este doar un efect advers.

Acum, daca tu iti cunosti corpul suficient de bine si stii si momentul cand ai luat pastila, poti determina daca sangerarea chiar este menstruatie sau nu.

| AndreiAnonim3 a răspuns (pentru Floridori):

îmi puteți explica mai bine? adică tot sunt șanse să nu rămână însărcinată deloc, nu?

| Floridori a răspuns (pentru AndreiAnonim3):

Daca ceea ce experimentezi acum este 100% menstruatia si nu exista niciun dubiu ca nu ar fi, deja ai raspunsul.

Daca sangerarea nu este menstruatie, atunci ar fi indicat sa iti faci un test de sarcina dupa 21 de zile de la contact, in cazul in care menstruatia nu apare intre timp.

| AndreiAnonim3 a răspuns (pentru Floridori):

Fix azi i-ar fi trebuit să vina menstruația, pastila a fost luata pe 28 noiembrie, deci nu cred că a rămas, plus că nu are nici un simptom de "gravidă"

| Floridori a răspuns (pentru AndreiAnonim3):

Daca ea are cicluri perfect regulate, atunci isi poate calcula perioada fertila.Numai in acel interval exista sanse de sarcina.

Acum, daca menstruatia trebuia sa apara astazi si ea stie ca are un ciclu perfect regulat, a luat pastila degeaba, deoarece din start, sansele de sarcina erau 0 (zero) acum 7 zile, din moment ce deja era in faza luteala si nu mai exista un ovul viabil.

| PikaISenpaii a răspuns:

Buna! Mie nu mi-a intarziat niciodata menstruatia pastila de a doua zi. Mereu a fost la timp si nici nu am intampinat alte probleme.