| Username18384819483 a întrebat:

E păcat să te masturbezi și sa te uiți la filme porno?
VREAU RĂSPUNSURI SERIOASE

Răspuns Câştigător
| QElenaBoghiu a răspuns:

In momentul in care organismul unui om devine destul de dezvoltat(ajunge la pubertate), in medie dupa 12-14 ani hormonii incep sa isi faca de cap, iar copilul incepe sa isi descopere organismul, o alta parte a lui, descoperind si aceasta placere. Este un lucru total normal, tine de reflex si de nevoile noastre biologice, deci chiar daca ar fi un pacat, ai lipsi organismul de o nevoie impreuna cu care a fost creat.La femei de exemplu, orgasmul creste continutul de estrogen care imbunatateste psihicul, reduce stresul, etc. iar la barbati efectele sunt la fel de benefice.

| Cousteau a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Felicitări! Un răspuns de 10+

13 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Faci lab@ dar vrei rasopunsuri serioase?
Vai de capul tau...

| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si in zilele de azi, cand subiectele despre viata intima au inceput sa fie din ce in ce mai des discutate/dezbatute, atat in societate, cat si pe retelele de socializare, etc, masturbarea in continuare este considerat un subiect tabu in randul majoritatii populatiei. De obicei, oamenii refuza sa discute despre viata lor sexuala, din jena si pentru ca este in continuare considerat un subiect mult prea intim de abordat. De aceea, este lesne de inteles de ce mai apar intrebari unele mai ciudate decat altele legate de masturabare, de genul:
„Este bine ca masturbarea sa fie practicata cu regularitate?"
„Are limite de varsta?"
''Este un pacat de moarte asa cum zice biblia sau preotii?",
''Daca mi-o frec imi va creste par in palma? pot deveni balbait? sau pot sa orbesc sau sa raman mic si sa nu mai cresc?"".
Astfel de intrebari trezesc/starnesc reacții care mai de care mai diverse si mai diferite. Insa, pe langa toate posibilele dipute, contraziceri ori diferende, de regula parerile sunt contrare in privind masturbarii, Pentru a se putea face o analiza obiectiva a acestei ativitati practicate de foarte multa lume de ambele sexe si de toate varstele, trebuie luate in calcul si avute in vedere studiile si cercetarile atat stiintifice cat si cele medicale.
Potrivit studiiilor publicate, masturbarea si/sau pregatirea orgasmului determina organismul sa produca si sa elibereze mai multi hormoni, printre care sunt endorfina, dopamina si oxitocina, adica asa numitii hormoni ai dragostei, fericirii sau bunei dispozitii (de care preotii in mod absolut sigur nici nu au auzit in viata rolling on the floor ) Producerea acestor hormoni duce la scaderea cortizonului adica a hormonului care este responsabil de starile de irascibilitate, anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Despre alte beneficii care se produc la nivelul psihicului si mintalului fiecarui individ, poti afla accesand si lecturand materiale stiintifice si medicale existente pe internet (nu le gasesti in biblie). Iar convingerile potrivit careia se produc toate nenorocirile posibile dar si imposibile, sau ideile ca s-ar pierde energia din cauza elimarii vitaminelor si a mineralelor din corp prin sperma ejaculata reprezinta o convingere a unor agarici ageamii imbecili si retardati. rolling on the floor Multa sanatate!

| Frank51 a răspuns:

Conform religiei este pacat orice forma de satisfactie sexuala din care rezulta ejaculare in afara vaginului.

| AliGab a răspuns:

De mii de ani, si inainte de Hristos, si in timpul venirii Sale si dupa El, masturbarea/por no grafia a fost, este si va ramane un pacat.

| doctorandus a răspuns (pentru AliGab):

In Biblie nu scrie nici de una, nici de cealalta. http://ro.wikibooks.org/......Masturbare

| doctorandus a răspuns (pentru AliGab):

A, da, daca Biblia ar interzice pornografia ar interzice si o carte din Biblie.

| AliGab a răspuns (pentru doctorandus):

Sodoma si Gomora presupun ca nu iti par cunoscute pentru ca nici Biblia nu ti-e cunoscuta. Scrie foarte clar in Biblie despre aceste lucruri. Iti sugerez mai mult studiu.

| doctorandus a răspuns (pentru AliGab):

Eu nu m-am referit la homosexualitate, m-am referit la postire si la sex dinaintea casatoriei. Daca gasesti tu un manuscris biblic antic in care scrie clar despre astea (ca esti obligat sa postesti si ca sexul e interzis inaintea casatoriei), un milion de dolari e un pret mic pentru el. A, da, la postire m-am referit in alt topic, dar merge si-asa.

| Seba2013 a răspuns:

Trebuie sa dispretuiesti placerile pamantesti si sa le cauti pe cele ceresti.

| doctorandus a răspuns (pentru Irinel15123532):

Ce predica el acolo e un mod de viata specific castratilor.

| TistarKNL a răspuns:

Masturbarea e oarecum normala, dar nu excesiv. Parerile sunt impartite. Unora le place sa nu se masturbeze deloc, altora le place de cateva ori pe saptamana.

Insa, privitul la filme porno nu aduce niciun fel de beneficii si este ceva bolnavicios si stupid