| Camiiiiii a întrebat:

E posibil ca la un ciclu de 28 de zile, ovulatia sa apara mai tarziu de a14-15a zi?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Perioada dintre momentul eliberarii ovulului din foliculul ovarian si momentul inceperii urmatoarei menstruatii reprezinta PERIOADA LUTEALA a oricarui ciclu menstrual. Aceasta perioada luteala are intotdeauna un numar de FIX de 14 zile, indiferent de tipul (regulat-neregulat) sau lungimea ca numar de zile a intregului CICLU MENSTRUAL. Rezulta ca OVULATIA seproduce INTOTDEAUNA cu 14 zile inainte de inceperea urmatoarei menstruatii, adica de fapt fata de momentul de incepere a URMATORULUI/NOULUI CICLU MENSTRUAL. Sanatate!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, e posibil, chiar pana in ziua 24. UIte, de exemplu o intrebare de aici: https://www.tpu.ro/......asatorita/

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu este posibil sa se intample ovulatia in alta perioada!
Daca ciclul lunar este fix de 28 de zile, atunci ovulatia se va intampla fix in ziua a 14-a.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ar fi culmea ca ovulatia sa se produca in a 24 zi a unui ciclu cu lungimea de 28 de zile asa cum este precizata foarte exact in intrebarea postata. OVULATIA se produce in functie de lungimea CICLULUI MENSTRUAL. Astfel ca; ovulatia se poate produce cel mai devreme in a 7-a zi a unui ciclu menstrual de 21 de zile (cel mai scurt ciclu ovulatoriu), sau de ex. in ziua a 35-a in cazul in care ciclul respetiv are o lungime de 49 de zile.

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Orice e posibil, menstruatia difera de la fata la fata

| corbulalbrosu a răspuns (pentru IoanaPuppy31):

Ai reusit sa debitezi o noua prostie monumentala. laughing