| TanyaTania334 a întrebat:

E posibil sa fiu insarcinata daca dupa primul contact sexual(neprotejat) a venit menstruatia la 7 zile?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea ta CORECTA, trebuie sa cunosti informatia si explicatia ca formarea sarcinii in ultimele 9-10 zile a oricarui ciclu menstrual este cu totul IMPOSIBILA.
Este determinat stiintific si medical, in mod concret faptul ca OVULUL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in una dintre cele 2 trompe uterine (in mod alternativ) indiferent care este tipul sau lungimea ciclului menstrual, INTOTDEAUNA cu exact 14 zile inainte de data la care va incepe menstruatia in cazul in care NU este fecundat ovulul. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are LUNGIMEA FIXA de 14 zile. De asemenea este determinat tot stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de spermatozoid NUMAI in ziua producerii sale, adica in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea din OVAR. In cazul in care ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile se instaleaza starea de DEGENERARE totala si... SE DESTRAMA. O parte a resturilor rezultate este resorbita de endometru, iar cealalta parte devine CORPUL GALBEN care se fixeaza de peretele uterului si incepe sa produca progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa ce trec 3 maxim 4 zile de la eliberarea din ovar, OVULUL PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER. Acest proces se produce cu 9-10 sau chiar 11 zile inainte de terminarea ciclului menstrual, adica ziua in care incepe menstruatia. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual absolut sigur NU poate sa mai existe un ovul viabil in uter, reiese cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar si daca ajunge in vagin sperma indiferent de cantitate, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA.
De asemenea trebuie sa cunosti si informatia potrivit careia : se considera ca atat teoretic cat si practic, pornirea menstruatiei la termen si desfasurarea ulterioara a sangerarii menstruale in conditii similare sau identice cu sangerarile avute anterior in privinta numarului de zile de manifestare, a fluxului zilnic de scurgere, a cantitati de sange menstrual eliminat, a texturii, a culorii, a aspectului, etc, reprezinta GARANTIA ferma ca in proportie de peste 99% NU exista o sarcina instalata in uter fiindca NU s-a produs fecundarea ovulului. Fiindca NU s-a format si nici NU s-a implantat o sarcina in endometru, acesta a devenit inutil si este eliminat din uter sub forma amestecului de sange menstrual la terminarea ciclul menstrual, abia terminat.
Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu poti fi gravida.

| Yurim a răspuns:

Nu, pentru ca ți-a venit menstruația în cele din urma, și din moment ce ramai însărcinată nu mai ai absolut deloc menstruație, totuși dacă nu ești sigura poți cumpăra un test de sarcina, dar îți garantez 100% ca nu ești însărcinată. Sper ca răspunsul meu sa îți fie de ajutor?

| TanyaTania334 explică (pentru Yurim):

Nu sunt atat de sigura, dar sa stii ca m ai linistit putinwinking eu din fire sunt mai pesimista, a fost primul contact sexual din viata mea si chiar nu mi-as dori o sarcina, am doar 20 de ani. Multumesc mult, totusi spre linistea mea am sa fac un test de sarcina peste 21 de zile.

| Yurim a răspuns (pentru TanyaTania334):

Cu mare placere, mereu îmi place sa ii ajut pe ceilalți love struck