| anonim_4396 a întrebat:

E posibilă o menstruație peste sarcină?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este un cat se poate de simplu si de categoric, NU. Te sfatuiesc sa accesezi si sa citesti cu atentie raspunsul dat de un reputat medic ginecolog in privinta acestei ''gogorite'' cu totul aiuritoare care in ultima vreme pur si simplu a ''napadit'' aceasta categorie de pe TPU. laughing
MENSTRUATIA IN SARCINA – mit sau adevar?
Autor: Dr. Raluca Hera,
Medic Primar Obstetrică Ginecologie, Doctor în Științe Medicale, Expert DOC

Descriere, explicatie, comentariu :

Exista mitul potrivit caruia unele femei inca au ciclu menstrual si in perioada sarcinii. Medicii demonteaza, insa, acest mit, explicand ca este imposibil ca ovulatia sa aiba loc dupa ce femeia a ramas insarcinata. Exista, insa, unele sangerari care pot fi confundate cu menstruatia.
Menstruatia poate sa apare numai la femeile care nu sunt insarcinate. Din momentul in care s-a instalat sarcina in endometru, activitatea ovarelor este oprita temporar pe perioada celor 9 luni de sarcina.
Cu toate ca intr-adevar exista cazuri in care este posibil sa apara unele sangerari in timpul sarcinii, acestea nu sunt provocate de ciclul menstrual. Sunt de alta origine si nu au legatura cu sarcina
https://doc.ro/......sau-adevar
Sau comentariul in aceasta privinta a medicului Dr. LAURA STIRBU
Absolventa Facultatii de Medicina Generala, UMF Iuliu Hatieganu Cluj-Napoca, Promotia 2014. Rezident Obstetrica-Ginecologie in Köln, Germania.
https://www.contraboli.ro/menstruatia-si-sangerarea-peste-sarcina/
Multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc!winking

18 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Posibil - Da.
Improbabil - Foarte.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Deci nu prea sunt sanse?

| Stropdeploaie a răspuns:

Da mai este posibil!

| anonim_4396 explică (pentru Stropdeploaie):

Cam cate%? Și până în ce luna poate dura menstruația peste sarcină?

| anonim_4396 explică (pentru Stropdeploaie):

Nu e spotting, nu a curs 2/3 picaturi și nu a durat 2 zile. Sunt în a V-a și încă curge puțin, și a curs în cantități acceptabile, eu cred de 3 luni ca sunt gravidă. (Cred)

| anonim_4396 explică (pentru Stropdeploaie):

Și trebuia să-mi vina pe 20 și a venit pe 21 dimineața, menstruația

| szmotovio a răspuns (pentru anonim_4396):

Inca, crezi ca esti gravida?
Pui intrebarea asta de o luna...

| anonim_4396 explică (pentru szmotovio):

Chiar stiti ca pun de 1 luna întrebari? Da, cred și acum.
Și cred de 2 luni ca sunt gravidă! Dar AFI urmărit toate întrebările mele? :0

| anonim_4396 explică (pentru szmotovio):

Acum am pus prima data întrebarea asta laughing

| szmotovio a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt multe persoane pe aici care cred de 2 luni (si fara motiv) ca sunt insarcitate.
Mie imi pare rau ca nu exiata moderator pe acest site.
Se degradeaza pe zi ce trece si e pacat.
Chiar putea fi un loc unde sa gasesti un sfat util.

| anonim_4396 explică (pentru szmotovio):

laughing cum fata mea fără motiv?
Ca de 2 luni am menstrustii ciudate, grețuri matinale, arsuri în gât, dureri de cap, dureri de sani, sani mariti etc.
Și ce moderator? Uită-te câte răspunsuri dau pe TPU și apoi să zici ceva. Și e treaba mea ce cred, nu cred asa din senin. Am 2 variante la care oftez:
1.Din cadă
2.De pe prosop

| szmotovio a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca s ar ramane gravida din cada sau de pe prosop jur ca am fi toate gravide

| anonim_4396 explică (pentru szmotovio):

Mda. Dar simptomele? Și acnee să nu uit și de asta. De 2 luni mi se întâmplă toate astea, am facut si analize și am luat niște vitamine, dar tot așa ma simt. Eu de la simptome cred ca sunt, și sânii mariti și durerosi, am și noduli

| anonim_4396 explică (pentru szmotovio):

Ma refer în apă unde a ejeculat cineva și pe prosopul unde se ejeculat cineva

| ILoveCringe4427 a răspuns:

In timpul sarcinii nu se poate sa mai ai menstruatii.

Mai multe info: https://www.medicalnewstoday.com/......les/322598

| anonim_4396 explică (pentru ILoveCringe4427):

Multumesc! Sper ca asa sa fie