| RGeorge a întrebat:

E sanatos sa te masturbezi? Mi-e frica sa nu am probleme de sanatate.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Autosatisfacerea ocazionala prin masturbare reprezinta o activitate benefica organismului la orice varsta si in plus nu provoaca efecte negative. Pentru informarea ta corecta, citeste urmatorul raspuns.
Chiar si in zilele de azi, cand subiectele despre viata intima au inceput sa fie din ce in ce mai des discutate/dezbatute, atat in societate, cat si pe retelele desocializare, etc, masturbarea continua sa fie un subiect tabu in randul majoritatii populatiei. De obicei, oamenii refuza sa discute despre viata lor sexuala, din jena si pentru ca este in continuare considerat un subiect mult prea intim de abordat. De aceea, este lesne de inteles de ce mai apar intrebari unele mai ciudate decat altele legate de masturabare, de genul:
-- „Este bine ca masturbarea sa fie practicata cu regularitate?"
-- „Exista o limita de varsta pana la care se poate practica?" ori,
-- ''Este un pacat de moarte asa cum zice biblia sau preotii?",
-- ''Daca imi frec ''scula'' imi va creste par in palma? pot deveni balbait? sau pot sa orbesc?, ori sa nu mai cresc, sa raman pitic"".
Astfel de intrebari de-a dreptul hilare trezesc/starnesc de obicei reactii foarte diverse, diferite sau controversate. Insa, pe langa toate posibilele dispute, contraziceri, de regula pareri contrare in privinta masturbarii, pentru a se putea face o analiza obiectiva a acestei ativitati practicate de foarte multa lume de ambele sexe si de toate varstele, trebuie luate in calcul studiile si cercetarile atat stiintifice cat si cele medicale. Potrivit studiiilor publicate, masturbarea si/sau pregatirea orgasmului determina organismul sa produca si sa elibereze mai multi hormoni, printre care sunt endorfina, dopamina si oxitocina, adica asa numitii hormoni ai dragostei, fericirii sau bunei dispozitii (de care preotii in mod absolut sigur nici nu au auzit in viata rolling on the floor ) Producerea acestor hormoni duce la scaderea hormonului cortizon cel care este responsabil de starile de irascibilitate, anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Despre alte beneficii care se produc la nivelul psihicului si mintalului fiecarui individ, poti afla accesand si lecturand materiale stiintifice si medicale existente pe internet (nu le gasesti in biblie). Iar convingerile potrivit careia se produc toate nenorocirile posibile dar si imposibile, sau ideile ca s-ar pierde energia din cauza elimarii vitaminelor si a mineralelor din corp prin sperma ejaculata reprezinta o convingere eronata, gresita a unor imbecili retardati. rolling on the floor Multa sanatate!

52 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Masturbarea este sănătoasă.
O metodă prin intermediul căreia elimini tensiunea sexuală
Nu vei avea probleme de sănătate, te asigur.

| Sofer a răspuns:

E sănătos și benefic.

| mentholinks a răspuns:

Mental nu e prea sanatos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E sănătos pe o parte pentru că elimini tensiunea sexuală acumulată, iar pe de altă parte nu prea e, în sensul că unora le dă dependență.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este sănătos pentru că produce dependență. În plus, este păcat. Dumnezeu a lăsat niște restricții pentru bine nostru...chiar dacă două ni se pare absurd.

| SLS92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da da da saracu' dumnezeu se pare ca a lasat o restrictie sa nu avem parte toti in viata asta macar de o partenera

| anonim_4396 a răspuns (pentru SLS92):

E un subiect sensibil, dar masturbarea rămâne în continuare o practică greșită.

| SLS92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca nu reusesti sa gasesti pzd ce faci, ia uimeste-ne putin sa nu murim prosti?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa-ti spun un secret: in Biblie nu scrie ca masturbarea ar fi pacat. Un lucru este pacat daca Vechiul Testament prevede varsare de sange pentru el (in mod expres, explicit).

| SLS92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa nick name imi pari fata, deci e ceva logic aceleasi pastile aruncate de fete catre baieti wai wai chiar ma ung la suflet sfaturile tale

| anonim_4396 a răspuns (pentru SLS92):

Da, sunt fată. Și ce-i cu asta?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu doar ca esti fata, dar ai si ideatie bizara.

| SLS92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa asta, eu te-am intrebat ceva, daca omul n-are noroc sa sparga buci din varii motive, fata, financiare si eu mai stiu care, de ce pentru el laba ar reprezenta un pacat, mai bine s-ar castra este?

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Cum poți afirma că în Biblie nu scrie că această practică este păcat? Scrie (și sunt cuvintele Domnului Isus Hristos) că cine se uită la o femeie ca să o poftească a și preacurvit cu ea în inima lui... Nu știu dacă se poate în timpul unei astfel de practici gândul să nu zboare puțin cam departe...

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Eroare de traducere: nu este vorba de femeie in general, este vorba de nevasta altuia.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

în Biblia ebraică nu sunt interzise contactele sexuale premaritale sau extramaritale ale bărbaților, cu excepția adulterului, adică a face sex cu soția altui bărbat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

În iudaism poate că nu sunt, dar în creștinism da. În Noul Testament există multe versete care condamnă atât curvia, cât și preacurvia.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Dap, chestia cu malahii, care este iar o eroare de traducere.

Bibliile ortodoxe în limba română, inclusiv traducerea Cornilescu, care inițial se dorea și a fost publicată ca și cum ar fi fost traducere ortodoxă, folosesc termenul „malahienii" sau „malahii" (adică „cei care se masturbează") pentru cei care nu vor moșteni Împărăția Cerurilor (1 Cor. 6:9). Conform lui Emanuel Conțac și Chrys C. Caragounis această traducere este anacronică (greșită), cuvântul malakia schimbându-și sensul în „masturbare" încă de la opera lui Ioan Gură de Aur (sfârșitul secolului IV d.Hr.).

Nici "curvie", nici "preacurvie" nu se referă la masturbare.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Monogamia este victoria păgânismului asupra Legii lui Dumnezeu din Biblie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Da, curvia și preacurvia nu se referă la asta în mod direct...
Totuși, "malahii" la ce spui că s-ar referi?
Și dacă această practică nu ar fi păcat, de unde acel sentiment de vină la nivelul Conștiinței? Și de unde acel gol și neîmplinire? Asta în condițiile în care putem ajunge cu adevărat împliniți pe plan sexual doar în cadrul marital...

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Multi nu simt niciun sentiment de vina dupa masturbare. Cred ca de vina este educatia gresita a celor care simt vina.

| Manu1233 a răspuns (pentru anonim_4396):

Prea multă biserică strică gândirea omului văd, sentimentul de vină poate veni de la abstinență, ți-ai propus să nu te mai masturbezi o lună și te masturbezi după 2 săptămâni și ai un sentiment de vină deoarece nu ai dus abstinența până la capăt.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum 4 ore | Crissi99 a răspuns (pentru SLS92):
E un subiect sensibil, dar masturbarea rămâne în continuare o practică greșită.
Consideri ca rezultatele cercetarilor si experimentelor efectuate de echipele complexe de medici, psihoterapeuti si cercetatorii in acest domeniu sunt gresite si cu totii debiteaza doar imbecilitati care contravin preceptelor religioase? thinking

O simplă căutare pe Internet va genera sute, dacă nu mii de moduri de definire. Deşi pare un subiect tabu, autosatisfacerea a fost recomandată femeilor încă din Antichitate. Specialiştii ne sfătuiesc să nu ne simţim incomod, deoarece, chiar dacă pare de necrezut, copiii îşi provoacă plăcere atingându-şi organele genitale, încă din uter.
Potrivit unui studiu realizat de sexologii americani, circa 94% din bărbaţi şi 85% din femei au recunoscut că se masturbează. Dar perspectivele sociale ale masturbării pot varia. De aceea, există mai multe mituri legate de acest subiect. Unii sunt de părere că masturbează cauzează orbire şi nebunie; unii cred că prin masturbare organele sexuale se pot desprinde, în timp ce alţii sunt convinşi că masturbarea cauzează infertilitate.
Nimic mai neadevărat, spun specialiştii, care din contră, recomandă autosatisfacere. În realitate, masturbarea are multe beneficii sănătoase, potrivit independent.co.uk.
https://www.click.ro/entertainment/sexualitate/11-beneficii-ale-masturbarii
https://www.vice.com/......asturbarii

| RGeorge explică (pentru anonim_4396):

Sunt de acord cu tine

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Da, și mulți criminali în serie nu mai au niciun sentiment de vină după a 20-a victimă. big grin
Știu că am exagerat puțin, dar ceea ce vreau să spun că dacă prin repetarea unui păcat ajungi să nu te mai simți vinovat de el, asta nu înseamnă că e în regulă, păcatul nu devine "nepăcat" doar pentru faptul că ție ți s-a "tocit" Conștiința.winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru RGeorge):

Nici nu știi cât mă bucur! În sfârșit, cineva cu o perspectivă biblică... straight face
Asta într-o țară "creștină". sad

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Cersesti intrebarea: masturbarea nu e pacat pentru ca Vechiul Testament nu prevede varsare de sange pentru masturbare. Deci de ce s-ar simti crestinii vinovati de ceva ce nu e pacat?

https://www.overcoming-lust.com/......turbation/

Mai crestini si mai de dreapta decat Dobson sunt doar membrii Klanului.

| RGeorge explică (pentru anonim_4396):

Este un motiv de ce in Biblie se spune ca nu e bine sa te masturbezi.
Nu e asa de simplu.
Daca intelegi engleza:
https://www.youtube.com/watch?v=lgsRdyn1qGA&t=0s
acesta a fost un experiment, sa vad ce cred oamenii despre masturbare, de fapt eu stiu ca masturbarea e FOARTE rea pentru sanatate, ejeculand, iti pierzi esenta, energia, care este LIMITATA. Chiar daca esti fata, iti propun sa te uiti la acest clip, te rog fii deschisa la minte si incearca sa intelegi ce se spune acolo.

| doctorandus a răspuns (pentru RGeorge):

Daca energia sexuala era o energie reala, s-ar fi masurat in Jouli, kilocalorii si kilowattore.

Iar astia care cred ca ar capata superputeri prin a se abtine de la sex si masturbare sunt total ticniti. Sunt ca acei copii tampiti din America de Sud care s-au lasat muscati de un paianjen otravitor pentru a capata puterile Omului Paianjen.

| RGeorge explică (pentru doctorandus):

Ba nu.
nu e neaparat ca energia sa fie in jouli, energia despre care vorbesc nu e ca caldura.
Omul are doua tipuri de energii (mai exact trei): Jing si Chi. Jing e energia care ne tine in viata, de l-a nastere, dumnezeu ne-a dat o cantitate anumite de jing, si odata pierduta, nu o mai poti restaura. Insa noi mai avem un tip de energie, Chi, aceasta e energia despre care stii tu, si ea se poate reumple. Cand esti obosit, ti-ai folosit chi-ul. Dupa ce te odihnesi, chi-ul se reumple. Chi se afla in sange (chiar daca nu se poate vedea sau simti, sunt ca niste frati sau surori, nu pot exista una fara alta), iar Jing-ul se afla in rinichi. Cand ejeculezi, tu pierzi o cantitate imensa de jing, cand ejeculezi, tu te sacrifici pe tine ca sa dai viata, ca sa faci un copil. Da-ti seama cat trebuie sa scoti din tine ca sa poti face un copil sanatos.

| doctorandus a răspuns (pentru RGeorge):

Daca dovedesti in mod obiectiv ca exista Jing si Chi iei Premiul Nobel pentru Fizica.

| doctorandus a răspuns (pentru RGeorge):

Este o idee dovedita falsa doar prin ejacularile lui Peter North si Ron Jeremy.

Răspuns utilizator avertizat
| SLS92 a răspuns:

Daca nu ai ce sa **** e absolut normal, pentru ca nu esti robot si nu poti sta fara, fie ea si laba autosatisfacere

| M1989 a răspuns:

Este foarte sanatos, nu a orbit nimeni, si nici par pe palme nu am vazut la nici un barbat. Pune-te pe treaba. Ps Ai grija sa nu fi prins ca e cam jenant?

| stiudetoate123 a răspuns (pentru M1989):

Nu mai prosti copilul, daca tu esti un ciudat cate face asa ceva si spune ca e sanatos inseamna ca esti prost

| M1989 a răspuns (pentru stiudetoate123):

Tu ai orbit sau ai probleme de sanatatede la masturbare? Toti oameni se masturbeaza.

| CerealaCuOchi a răspuns:

Da, oriunde o sa gasesti ca este sanatos. Ca sa fuctionezi corect cica e bine sa o faci de 20 de ori pe luna

| stiudetoate123 a răspuns:

Buna. Nu este sanatos deoarece elimini multe vitamine din corpul tau si iti slabeste sistemul imunitar. Devine grav daca faci asta zilnic, daca faci mai rar nu este nimic.

| doctorandus a răspuns (pentru stiudetoate123):

Cred ca ai nevoie de un control psihiatric.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Sperm%C4%83#Compozi.C8.9Bia_spermei_umane

Vrei sa pui la loc substantele pierdute prin ejaculare? Mananca un gram de mar cu un gram de branza si un gram de paine cu un gram de unt, pe urma bea o lingura de apa.

O femeie produce intr-o zi de alaptare in medie (ca aport de calorii) cat produce un barbat in 841 de ejaculari (socotind ca 1 ml lapte matern are 0.7 Cal, iar 3.4 ml sperma au 0.7 Cal).

Pentru a reface energia pierduta in jumatate de ora de masturbare mananca 10 grame de slanina sau 24 grame de paine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Îți mulțumesc pentru recomandare.
Dă-mi, te rog, voie să îți ofer și eu una: https://youtu.be/Vcirn3Zf-hM
Tipul ăsta știe ce vorbește.winking

| TataNelson69 a răspuns:

Dai tati sa o rupi

| Andrei34dey a răspuns:

Pai daca masturbarea e rea atunci gandeste.te la asta:
te casatoresti la 20 ani si apoi faci sex zilnic pana pe la 40 ani. Nu e aceeasi chestie ca si cum te masturbezi?
Vorbiti aiurea...

| RGeorge explică (pentru Andrei34dey):

Nici sex in fiecare zi nu e bine happy
eu nu ma refer ca actiunea de masturbare e rea, vorbesc de ejeculare. Organismul nu vede mare diferenta intre masturbare si sex.
Deci nu e sanatros sa ejeculez DES, mai ales in fiecare zi.
Macar o data in doua saptamini.

| Andrei34dey a răspuns (pentru RGeorge):

"Nici sex in fiecare zi..." opinia asta nu e sustinuta de medici. Si cum ar fi sa te casatoresti si sa faci sex (ejaculare), o data la 2 saptamani.
Mai gandeste-te.

| doctorandus a răspuns (pentru RGeorge):

Gary Wilson, ala cu NoFap-ul, a murit mai tanar ca Ron Jeremy.

| arsinel a răspuns:

Atata timp cat nu faci bataturi la maini e ok

| OPersoanaOarecare a răspuns:

Nu se va intampla nimic, e ceva normal