| anonim_4396 a întrebat:

E urgent, va rog sa ma ajutati! In ultima perioada iubitl meu a fost foarte rece si distant, a inceput sa imi vorbeasca urat, sa nu ma bage in seaman. Intr-o seara am incercat sa ii explic ca acest comportamnet ma indeparteaza de el, iar raspunsul lui a fost sa il las in pace ca nu are chef de dat explicatii, iar dupa accea a spus ca vrea o pauza.Doar eu licrez pentru ca el nu vrea sa munceasca niciodata pentru patron. In urma cu cateva luni eu am plecat in strainatate la munca, de fapt el imi gasise job si m-a lasat acolo. Dupa 5 zile de cand eram acolo, primesc un sms de la el in care scria asa: Buna Tina, ce faci, ne vedem la o cafea? Stiind ca Tina este una din foste lui care stiau ce au de facut in pat, l-am sunat, bineinteles ca eu eram aia paranoica, nebuna, el a trimis mesajul intentionat ca sa vada cum reactionez, vroia sa vada daca am incredere in el sau nu, suparat tot odata de cum as putea eu sa cred ca ar face asa ceva cand el ma iubeste asa mult. Am ajuns acasa, obisnuita sa ma trezesc devreme, m-am trezit inainte lui si am intrat pe calculator, unde am descoperit convorbirile cu Tina (aia priceputa) si Bea (singura pe care o iubito asa un pic, da nu ca pe mine, ma mintea el), in conversatii se lasa numere de telefon si se stabilesc intalniri. Cand s-a trezit, s-a uitat in ochii mei si a jurat ca nici macar nu le-a salvat numere de telefon, doar au vb asa. Ei bine, in timpu pauzei nu numa ca am aflat ca sms-ul era intr-adevar pentru Tina si ca s-a speriat cand mi la trimis mie, asa ca nu s-a mai intanit cu ea, dar si ca s-a intalnit cu prima lui iubire Bea, care inca il mai iubeste, doar ca nu au facut nimic (iar eu acum ar trebui sa cred). Am mai aflat ca a adus o fata acasa saptama trecuta, sa se simta si el bine. Desi tot ce am cerut el de la el a fost sa nu ma loveasca, sa nu mai aibe nimic de a face cu fostele ( pentru ca pentru mine ar insemna umilinta maxima, ca si cum eu is de forma, fostele conteaza) si sa nu imi aduca panarame in apartamentul unde locuim noi, sa le duca unde vrea, numa nu acasa, pentru ca pana la urma daca e vorba doar de sex, cand sunt plecata la lucru (desi mai mult de 2 saptamani nu stau plecata si vin acasa) as putea trece peste, dar nu acasa la noi!
Am vorbit cu el, in primele minute i-a parut rau, dupa aia care e problema mea, ca nu a duso in dormitor, doar in sufragerie. Apoi ca el ma iubeste si spera sa trec pot trece peste. Vazant ca dupa 2 zile sunt tot suparata a zis ca mai bine o lasa balta. Dimineata urmatoare se trezeste ca el nu renunta la mine, oar pana seara ajunge la concluzia ca eu exagerez, mare lucru nu o facut. Azi dimineata s-a gandit ca vrea sa ma cucereasca, asa ca ma inundat cu mesaje si declaratii, cum ca peste noapte a realizat ca ma iubeste si cat de mult ma iubeste, desi in ultimle doua luni nu ii mai convenea nimic la mine, de azi dimineata eu sunt perfecta, ma alinta in fel si chip, in cate forme de alint ii vin atunci in cap (5-10) ca sa ma intrebe ce fac are nevoie de 2sms-uri... Mi se par prea multe, prea umflate cu pompa, a inceput pur si simplu sa dispere alinturile si declaratiile astea, le simt fortate la maxim. Nu i-am spus nici ca il iert, nici ca nu. Eu sunt la lucru, iar Luni noapte eu ajung acasa. Ne-am casatorit in 24 Februarie anul acesta, el a vrut, s-a interesat de acte de tot ce trebuie facut, eu nici macar in gluma nu am pomenit de asa ceva. Il iubesc, nu as vrea sa renunt la el, dar nici nu vreau sa imi stric sanatatea si nervii din cauza cuiva care azi ma iubeste, maine nu, din martie pana acum am slabit 9kg pe baza nervoasa. Baieti, poate imi explicati voi ce se intampla, ce are (mentionez ca el are 30 de ani, iar eu 22). Fetelor, care aveti idee, ati avut o experienta asemanatoare, va rog un sfat!

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asta e, diferenta de varsta si mai ales stadiul lui de avansare in viata e mai mare, ceea ce tu pentru el esti ca un ucenic si el iti da un fel de povata de aia vine si vorba ca relatiile cuprinse intre varste cu mare diferenta nu merg bine niciodata fiindca se duc pe apa sambetei dupa un timp.

| UbexFlo a răspuns:

Daca tu nu erai pregatita de nunta, de ce ai acceptat?

Pana la urma aici esti tu de vina pentru ca el a inteles ca poate face ce vrea din tine.

| Roxana0606 a răspuns:

Sper sa nu te superi dar e un porc!
Nu stie daca te iubeste sau nu atunci de ce a mai vrut sa se mai casatoreasca cu tine. Sa accepti sa faca sex cu altele? Unde-i demnitatea de femeie? Daca te iubea trebuia sa astepte pana ajungi tu acasa.
E un nesimtit! Habar nu are ce-i aia iubire.
Te distrugi tu! E greu pentru ca tii la el. Dar gandeste-te daca faceati un copil. El o avea sa fie si mai afectat de certurile voastre.sad
Toate 3 sunteti proaste pentru el. Va joaca pe degete. Ele stiu? Adica stie Tina ca el s-a mai intalnit si cu Bia? Sau Bia stie ca s-a mai intalnit si cu Tina? In locul tau asi vorbi cu ele si daca ele sunt de acord ca va joaca pe degete asta inseamna ca nu au demnitate. Daca nu atunci dati-i o lectie! Sa ramana singur!
Stiu ca doare dar el iti mananca timpul, banii si sufletul!
Lasa ca baieti ca el sunt la fiecare colt de strada. Cauta-ti ceva mai bun:*

| DeeaMarry a răspuns:

Nu pot sa cred ce face iubirea din om.
Cum sa accepti sa mearga la alte fete? Cum sa accepti sa le mai aduca si la voi in casa?
Nu, nu si nu! Nu mai sta langa acel om nicio clipa!
Nu te iubeste, nu te respecta si nu te face fericita! Nu merita!

| DyaGabriella a răspuns (pentru DeeaMarry):

VA MULTUMESC tuturor, as vrea sa va pot da fundita la toti, sau macar sa va pot declara raspunsurile folositoare, pentru ca atunci cand iubesti pe cineva care dupa un timp incepe sa se joace cu sentimentele tale, iar asa zisele prietene nu dau nici un sfat ca cica nu vor sa se bage, sau mai rau imi cer sa il iert, ajunsesem sa ma intreb daca nu exagerez eu, daca nu am eu pretentii prea mari de la barbati. Va multumesc inca o data TUTUROR.

| valentinamarinamary a răspuns:

Doamne fereste ..cum sa accepti sa faca sex cu altele? Despartete de el si cat mai repede daca se poate!

| Felys a răspuns:

Am impresia ca tu il cam intretii, pai cum s dea cu piciorul la bani, te tine si pe tine de forma si se mai si distreaza, ia taiei fondurile si vezi dupa aia comportamentul

| RetardedRacoons a răspuns:

Esti o carpa de sters pe jos si te complaci in situatia asta. Tu n-ai nevoie de sfaturile noastre ci de un psiholog, e clar ca ai o atractie deosebita fata de un om abuziv care practic nu-ti ofera nimic si-ti mai distruge si sanatatea. Daca tu pana acum nu te-ai prins ce trebuie sa faci (sa-l bagi in *** masii definitiv si sa nu-i mai raspunzi in veci pentru ca nu se va schimba, esti proasta lui, ii place asa) iti meriti soarta.

| DyaGabriella a răspuns (pentru RetardedRacoons):

Asta e, dragostea e oarba, si uneori mai bine mai tarziu decat niciodata. Ma asteptam la aceste raspunsuri, cam astea mi le-am dat si eu, doar ca vroiam sa fiu sigura ca am dreptate, pentru ca stresul a inceput sa imi creeze dificultati in luarea deciziilor, vroiam sa vad daca si alte persoane care privesc relatia din afara spun acelasi lucru. Si nu am o atractie pentru oameni abuzivi, dar am zis sa il las un pic in pace, m-am gandit ca s-a lasat dus de val cu nunta si dupa aia si-a dat seama ce a facut.

| roxyflory a răspuns:

Aici tu esti de vina ca i-ai oferit totul pe tava, pentru ca il iubesti enorm el a vazut asta si in mintea lui e sigur ca nu te lasa inima sa il lasi si daca a facut o greseala si l-ai iertat te asigur din proprie experienta ca va mai face, ceva de genu sunt si eu in momentul de fata eu sunt de 4 ani cu x si cand m-am intors in tara m-am despartit de el si m-am refugiat la mama dar venea in fiecare zi spunea ca daca nu ma intorc face scandal etc si am decis sa ma intorc sa evit scandalurile si si eventualele certuri acum am depus un dosar pentru plecare in Germania impreuna cu mama si fratele este un contract de 6 luni, sper ca fiind departe ma va lasa in pace si eu o sa pot sa uit ca am fost atat timp cu un animalsad

| bubblemiss a răspuns:

Spune simplu...Adio,baby!