| BeHappy_7009 a întrebat:

"Echilibrul in stat este ca sanatatea in corp"
Ce vrea sa spuna aceasta cugetare?
Scuze categoria big grin

Răspuns Câştigător
| princess_9789 a răspuns:

Adica, oricce afectiune a sanatatii afecteaza omul
la fel si haosul in stat, afecteaza fiecare cetatean, iar societatea s-ar duce de rapa, daca nu am fi organizti si daca am trai in imperiul haosului.
De fiecare data cand suferim de anumite afectiuni( si o simpla raceala), mergem la doctor pentru aprimi diagnostic, in speranta ca ne vom face bine cu ajutorul tratamentului. Ori de cate ori in stat se creeaza o stare dezordonata, se aplica noi legi pentru creearea unui echilibru, pentru ca in fond, omul chiar are nevoie de echilibrul vietii.
Gandeste-te la magazinele de etnobotanice, care vor fi inchise. S-a creeat un haos, au iesit protestantii in strazi, iar acum vor fi lute masurile, tot pentru evitarea acestei stari de disperare si pentru creeare unui echilibru ce il satisface pe om.
sper ca te-am putut ajutaaaaa!

4 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

"Unde nu-i cap, e vai de picioare." Asta ar fi ideea.

| unnimeni a răspuns:

Pai sanatatea este vitala in corp. Daca nu a-m fi sanatosi cum ne-am simti?
Probabil asta vrea sa spun, importanta majora care o are echilibrul intr-un stat.

| Lora_6439 a răspuns:

Cum sanatatea este cel mai bun lucru din corpul unei fiinte, asa echilibrul este cel mai bun lucru dintr-un stat; daca echilibrul se strica, nici statul nu mai functioneaza cum trebuie, iar noi trebuie sa avem grija sa-l mentinem, nu sa il distrugem.

| Blazer a răspuns:

Pai in primul rand in stat nu exista echilibru si automat sanatatea in corp este bolnava si neechilibrata,Statul este ca un cancer, ne mananca banii toata viata si la sfarsit murim, dar lasam p altcineva in urma noastra sa sufere...