| Danibbb a întrebat:

Ejacularea precoce se poate trata? Poti sa nu te termini asa repede? Nu stiu cat trebuie sa dureze in general o partida de sex la mine 5, 10 min max daca ma mai tin si eu.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca deocamdata esti un tanar adolescent si in organismul tau activitatea hormonala este foarte intensa, in cazul tau NU este vorba de ejacularea precoce fiziologica. Ejacularea rapida poate fi apreciata ca fiind ''normala'' fiindca cel mai probabil/de regula se produce dupa aparitia starii de excitatie, sau a starii de surescitare, indiferent care ar fi natura sa. Ejacularea precoce este considerata ca fiind o disfunctie sexuala care se datoreaza starilor intense de excitatie (a surescitarii), a starii de abstinenta prelungita, dar mai ales in cazul tinerilor/adolescentilor, de obicei din cauza neinceperii vietii sexuale si bineinteles fiindca lipseste... experienta sexuale. Se considera ca tinerii scapa de aceasta ''problrma'', NUMAI dupa trecerea unui anumit timp fata de momentul de incepere a vietii sexuale si de asemenea DOAR in urma intretinerii de contacte sexuale constante, cat mai numeroase si mai ales atunci cand acestea sunt intretinute cu una si aceeasi persoana. Doar in aceste conditii se poate obtine experienta sexuala necesara pe baza careia barbatul va reusi sa-si coordoneze, controleze si retina ejacularea spermei atat timp cat doreste si este necesar. Numai daca se procedeaza in acest mod, se poate spera ca in majoritatea cazurilor procesul de ejaculare sa se stabilizeze si sa devina normala. In prezent nu exista pe piata/in comert niciun medicament sau vreun preparat pentru tratarea acestei afectiuni, care in conformitate cu studiile efectuate de cercetatori se pare ca afecteaza 1 din 3 barbati. Astfel, reiese ca in acest moment singurele tratamente de "specialitate" si cu adevarat eficiente se reduc la eventuale sedinte de consiliere psihologica sau folosirea medicamentelor antidepresive. Insa in cazul tau (particular) in mod garantat o iubita adevarata, ar reprezenta tratamentul adecvat fiindca numai prezenta/existenta ei, te va "vindeca" si scapa definitiv de toate necazurile actuale. In privinta celei de a 2-a intrebari NU se poate oferi un raspuns cert fiindca NU exista statistici care sa prezinte care ar fi timpul necesar de masturbare activa, pentru a ajunge la starea de orgasm. Multa sanatate!

| cipriancip89 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Exista un medicament cu reactie chimica, care e conceput exact pentru problema asta. Se numeste priligy. E singurul medicament real pentru genul asta de afectiune.
Antidepresivele nu sunt concepute pentru ejaculare precoce, pot da rezultate doar in anumite cazuri, la anumite persone.
Priligy actioneaza exact in punctul de care ai nevoie. E conceput pentru asa ceva.

10 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Conform tuturor sexologilor si a ''expertilor'' in acest domeniu, lungimea unui act sexual care se incadreaze in limita de timp a ''baremului'' considerat si apreciat ca fiind cel IDEAL, este de circa 7-10 minute. Se apreciaza ca reprezinta perioada de timp suficient pentru ca femeia sa ajunga in general in starea de satisfactie maxima provocata de orgasm. Insa s-a constatat ca in afara de placerea pe care o ofera penetrarea propriu zisa, sunt si unele cazuri in care este nevoie si de o stimulare suplimentara prin care femeia poate atinge orgasmul si se realizeaza si prin masturbarea concomitenta a clitorisului sau prin intretinerea unor alte jocuri/fantezii sexuale. Multa sanatate!

| Donsavas a răspuns:

Cu cat esti mai excitat, cu atât te tine mai putin. Ideea este sa nu te exciti prea mult.

| Donsavas a răspuns:

Se folosesc antidepresive ssri pentru tratamentul ejacularii precoce

| cipriancip89 a răspuns (pentru Donsavas):

Antidepresivele nu sunt recomandate pentru o viata sexuala sanatoasa. Te pot trata de ejaculare precoce (nu e o garantie), dar iti distruge libidoul. Deci nu sunt o alternativa.

| Donsavas a răspuns (pentru cipriancip89):

Nu "distrug" libidoul, doar scad nevoia sexuala. Asta întârzie ejacularea.

| alina2k18 a răspuns:

Ai vrea tu sa te tina 10minute laughing cred ca ne minciunestiwinking
Banuiesc ca te referi la lăboanță = partida de sexwinking
Pai da, invata sa te tii laughing + uita-te la filme cu babewinking nu cu porn starswinking

| Danibbb explică (pentru alina2k18):

Ce te a deranjat fato laughing)ai nevoie.
Am spus CA daca ma m ai tin adica ma opresc cateva secunde.te Mananca rau laughing)

Răspuns utilizator avertizat
| cipriancip89 a răspuns:

Ai mai multe variante la dispoztie, dar eu iti spun cea mai simpla varianta.
Educa-ti libidoul (dorinta sexuala) si vei putea relua actul sexual dupa 10 minute de la primul orgasm, unde vei avea un control foarte bun si vei savura pe deplin actul sexaul cat doresti, fara sa aplici nici o tehnica, pur si simplu ti se relaxeaza corpul in partea a doua. In a doua parte vei avea o excitatie normala.