| anonim_4396 a întrebat:

Este adevărat că activitatea fizică intensă scade tensiunea sexuală?
Ce mai funcționează în acest sens?

24 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

în general să te ții ocupat, pentru că la sfârșitu zilei ești prea obosit să-ți mai ardă de giugiuleli să zic așa dacă n-ai ceva să te stârnească direct

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Activitatea intelectuală intensă. Lipsa stimulilor externi.

| Mosotti a răspuns:

Activitatea fizica intensa scade libidoul temporar vreo 2-3 ore dupa antrenament pentru ca probabil scade testosteronul, am patit-o eu dupa sala 2-3 ore nu aveam pofta sexuala, dupa aia venea, lucru care cand nu faceam sala nu se intampla.
Si daca scade libidoul automat scade si tensiunea sexuala care vine in urma libido-ului adica excitatia, pofta.

Dar tensiunea sexuala se rezolva prin masturbare f simplu, sau dus la pprostituate, nu e nevoie sa te spetesti pentru asta topaind prin sala, 7 ore sau pe strazi alergand.

| Celcestietot a răspuns:

Nu este adevărat, poate sa fii o legumă de om ca să te doboare 100 m sprint (exemplu).
Ce mai funcționează? De ce ai dori să te omori singur?!

| Sofer a răspuns:

Te odihnești puțin și apoi inițiezi partida de sex. Nu îți trebuie mare efort și oricum te relaxează.

Răspuns utilizator avertizat
| alexalx1234 a răspuns:

Sexul oricum e o porcărie. Nu văd ce e așa special la el

| anonim_4396 explică (pentru alexalx1234):

E foarte special, atunci când are loc în cadrul căsătoriei.

| Mosotti a răspuns (pentru alexalx1234):

Asa mare tampenie n-am mai auzit, e o placere care o vrem, nu e deloc o tampenie. O tampenie e sa ne legam la cap doar pentru atata, asta da. Inseamna ca tu n-ai avut niciodata orgasm sa vezi ce misto e.
Altfel nu mai ziceai asa. Sau ai libido scazut.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are nici o treaba cu casatoria, ce cand te masturbezi (fie femeie fie barbat) te casatoresti? E o placere si atat, fara neaparat casatorii, iubiri si alte din astea.
Ca daca sexul nu mergea fara iubire, nu ne-am mai fi putut masturba ca n-ar fi mers, nici femei nici barbati.

Sexul ce este? Este o stimulare a centrilor nervosi din vagin, clitoris, penis printr-o alta metoda decat masturbarea, atata tot, fiziologic nu e nici o diferenta, de aia si functioneaza.
Ca e bine sa fie si sentimente paralel cu sexul da, este super, ca nu poti face o relatie ca lumea doar pe sex, asta clar.

| alexalx1234 a răspuns (pentru Mosotti):

E o plăcere ce trece rapid. Chiar nu văd nimic special. Asta e strict părerea mea

| Mosotti a răspuns (pentru alexalx1234):

Pai da, trece rapid si? O am si vreau iar si maine si poimaine, ce are? Adica ce e de pierdut? Ca tu zici "aaa trece, nu merita", ca si cum aduce de 10 ori mai mult rau si mai bine nu mai facem, care este acel rau? Ca altfel ziceai "aa si daca tine putin, e bine si asa, nu e problema".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, din contră.

| Helper07 a răspuns:

Sexul un sine.

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

În afară de asta. big grin

| VI3 a răspuns:

Salut!
De ce ai vrea așa ceva?

| Mosotti a răspuns (pentru VI3):

Pentru ca nu stie ca se rezolva rapid prin masturbare chestia asta, asa ca prefera sa streseze organismul inutil, sa mai piarda si niste masa musculara si altele daca sportul nu este ordonat si cu cap facut.
Activitatea intensa streseaza organismul! Da drumul la noradrenalina, cortizol poate, agita organismul. Relaxare e cand stai si te uiti la un film linistit, nu cand sare pulsul in tavan.

De aia de multe ori la activitati intense simti euforie, euforia aia uneori e un dezechilibru chimic, pentru ca, organismul e in stres, creierul da drumu la dopamina si endorfine ca sa calmeze stresul, de aia da drumu la alea, nu asa aiurea ca faci sport.
Si cum nu mereu secretia este exact cat trebuie, mai sare calul uneori si dai in euforie de unii devin dependenti de asta cica dependenti de adrenalina si dopamina. In mod normal trebuia sa te simti normal doar.

Si dovada este ca daca creierul nu mai poate da dopamina si endorfine cand faci sport, te simti rau nu doar fizic, si psihic, ai disconfort, ai o stare de cacao, si trece cand te linistesti de la activitatea aia! Dar cand te uiti la film nu te simti rau chiar daca creieru nu da cu dopamina si endorfine in plus, ca nu e un stres pentru corp.

| VI3 a răspuns (pentru Mosotti):

Sportul ajută și combate stresulwinking

| VI3 a răspuns:

Referitor la întrebarea ta.
Te ajută să scapi de stres.

| anonim_4396 explică (pentru VI3):

Tot e bine...

| VI3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești în depresie?
Câți ani ai?

| anonim_4396 explică (pentru VI3):

Nu...sunt bine, mulțumesc pentru întrebare. happy
Am 20... aproape 21 de ani.

| VI3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am înțeles

| Mosotti a răspuns (pentru VI3):

Prin ce mecanism? Sau doar ai citit si ai preluat? Ai dreptate, prin secretia aia de dopamina si endorfine, daca la asta te referi, dar am explicat de ce se secreta, ca sa compenseze stresul asupra organismului, dar oricum arta nu are treaba cu tensiunea sexuala, nu aia e solutia, pana la urma mai mult de asta am zis ca nu se potriveste, ca asa sigur ca moderat e sanatos.