| Brunett94 a întrebat:

Este adevărat ca daca esti la menstruație si iubitul ejaculează in tine nu ramai insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU este adevarat, este o informatie falsa, gresita. Ovulatia se poate produce incepand cu ziua a 7-a a ciclului menstrual si acest lucru se intampla in cazul ciclului menstrual cel mai scurt de 21 de zile (21-14=7). Rezulta ca in aceasta situatie perioada fertila de 4-5 zile va incepe din a 2-a sau a 3-a zi a ciclului menstrual, deci inca din timpul menstruatiei. Trebuie sa stii ca ovulatia se produce intotdeauna cu FIX 14 zile inainte de inceperea menstruatiei si pe baza datei de ovulatie se determina perioada fertila a ciclului menstrual in functie de lungimea acestuia. Determinarea perioadei fertile se poate efectua doar daca ciclul menstrual este REGULAT, indiferent de lungimea acestuia. Sanatate!

| Brunett94 explică (pentru corbulalbrosu):

Tocmai ca nu este regulat. O prietena a facut-o cu o zi inainte de ciclu. Nu stiu exact. Zice ca a avut 2 partide. Prima a fost normala. La a 2 iubitul ei a ejaculat in ea si cand a ieșit a vazut ca ii venise ciclul. Concluzia?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Brunett94):

Menstruatia se produce in mod obligatoriu in cazul in care sexul este intretinut in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual indiferent de tipul acestuia; REGULAT sau NEREGULAT, deoarece cele 9-10 zile de dinainte de data menstruatiei care sunt INFERTILE. In aceste 9-10 zile de dinainte de menstruatie formarea unei sarcini este 100% IMPOSIBILA chiar daca sperma este ejaculata in vagin din greseala sau intentionat. DECI in cazul vostru fiindca imediat dupa sex s-a pornit MENSTRUATIA (si nu CICLUL asa cum ai scris), puteti fi absolut siguri/convinsi ca NU S-A FORMAT O SARCINA deoarece este stabilit stiintific si medical ca producerea unei sarcini in aceasta perioada a ciclului menstrual este IMPOSIBIL deoarece NU mai poate exista un OVUL VIABIL in uter care sa poata fi fecundat. Deci chiar daca a ajuns sperma in vagin, nu trebuie sa fii/fiti ingrijorat/i fiindca menstruatia reprezinta GARANTIA ca ciclul menstrual decurge/se desfasoara in mod absolut normal. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt zile in care poate sa ejaculeze in tine fara sa ramai insarcinata.

| urseyul a răspuns:

Indiferent daca este regulat sau nu, metoda pe care o descri tu nu asigura evitarea unei sarcini 100%. Depinde de norocul tau!