| alexalx1234 a întrebat:

Este adevărat că orașul Constanța este pe locul 3 în țară cu cele mai multe mame minore?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

,, Un sfert din numarul total al mamelor cu varsta de sub 18 ani, din UE, trăiesc în România. Trendul este îngrijorător: vârsta medie a mamelor minore românce scade constant, ajungând la 15 ani, arată un studiu al „Salvați Copiii". Lipsa educației sexuale și sărăcia alimentează fenomenul, în timp ce autoritățile rămân neimplicate.

România este statul european cu cele mai multe fete sub 18 ani, care fac copii, fiind îndeaproape urmată de Bulgaria. 23% dintre mamele minore din UE trăiesc în România, unde cele mai recente date arată că peste 8.600 de tinere fete au devenit mame înaintea majoratului, iar 725 dintre ele au copil la vârste mai mici de 15 ani, arată datele organizației „Salvați Copiii".

Portretul-robot al unei copile care ajunge să aibă copii este neschimbat de ani de zile, iar condițiile în care trăiesc ele se înrăutățesc de la an la an, după cum arată cel mai recent studiu al organizației „Salvați Copiii", prezentat marți, despre situația mamelor care au copii sub 5 ani, din mediul rural.

Vârsta medie a unei mame minore în România a ajuns în 2020 la 15, 4 ani, în scădere cu circa doi ani față de 2018. Cea mai mică mamă dintre cele 136 intervievate în cadrul studiului realizat de „Salvați Copiii" are 13 ani. Există mame minore care au chiar și trei copii, iar vârsta lor medie este de doar 17, 6 ani.
Datele centralizate de Ministerul Sănătăţii, indica faptul ca cele mai multe cazuri de minore însărcinate s-au înregistrat în judeţele : Botosani (campioana ), Dolj, Bistriţa Năsăud, Iaşi, Mureş, Bacău şi Călăraşi.
https://www.realitatea.net/......5273cc892c

| Drimmero a răspuns:

Orice oras din tara ar putea intra lejer in top 3 la asa ceva in Romania. Suntem de rasul curcii, educatia, inteligenta si pregatirea sunt puncte minus pentru tara asta, sa nu va mirati niciodata de ce Romania nu va evolua.

| Celcestietot a răspuns:

Mai sus ai un răspuns dat de bot laughing. Ca să nu bag material nefolositor ca mai sus, te voi informa că nu s-a făcut un asemenea top la noi în țară, cel puțin pentru anul 2020.

| AEWPenta a răspuns:

Trebuie sa fim si noi buni la ceva...