| Denysamaria3 a întrebat:

Este adevarat ca sexul este legal de la 15 ani?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este adevarat doar daca este liber consimtit, respectiv se face cu acordul ambelor persoane implicate. In caz contrar este infractiunea de viol.
P.S. Recent a fost adoptata o lege prin care s-a modificat varsta la 16 ani dar legea nu a fost inca promulgata de Presedinte si publicata in M.Of., asa ca n-a intrat inca in vigoare.

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Consimtit de la 16 ani impliniti si liber dupa 18 ani.

| Denysamaria3 explică (pentru Violleta2022):

Ok dar daca unul e minor si altul e major ce s-ar putea intampla

| Marius22222222222 a răspuns (pentru Denysamaria3):

Inchisoare

| Violleta2022 a răspuns (pentru Denysamaria3):

Depinde de parintii minorului, daca depune plangere la politie, fiindca atunci este caz de puscarie.

| PuieMonta2002 a răspuns (pentru Violleta2022):

Astea sunt "povesti din popor". Documenteaza-te mai bine direct de la sursa in astfel de probleme, decat sa crezi fel de fel de neadevaruri cu puscarie si alte rahaturi. Ziceai mai sus ca varsta e de 16 ani, dar inca nu s-a aprobat. Varsta minima e de 15winking

| Violleta2022 a răspuns (pentru PuieMonta2002):

"INFRACŢIUNI PRIVITOARE LA VIAŢA SEXUALĂ
Art. 198- Actul sexual cu un minor

Actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi.

Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex între 15-18 ani, dacă fapta este săvârşită de tutore sau curator ori de către supraveghetor, îngrijitor, medic curant, profesor sau educator, folosindu-se de calitatea sa, ori dacă făptuitorul a abuzat de încrederea victimei sau de autoritatea ori influenţa sa asupra acesteia.

Dacă actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 18 ani, a fost determinat de oferirea sau darea de bani ori alte foloase de către făptuitor, direct sau indirect, victimei, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 12 ani şi interzicerea unor drepturi.

Dacă faptele prevăzute în alin. 1-3 au fost săvârşite în scopul producerii de materiale pornografice, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 15 ani şi interzicerea unor drepturi, iar dacă pentru realizarea acestui scop s-a folosit constrângerea, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 18 ani şi interzicerea unor drepturi.

Când fapta prevăzută în alin. 1 a fost săvârşită în împrejurările prevăzute în art. 197 alin. 2 lit. b) ori dacă faptele prevăzute în alin. 1-4 au avut urmările prevăzute în art. 197 alin. 2 lit. c), pedeapsa este închisoarea de la 5 la 18 ani şi interzicerea unor drepturi.

Dacă fapta a avut ca urmare moartea sau sinuciderea victimei, pedeapsa este închisoarea de la 15 la 25 de ani şi interzicerea unor drepturi"

Detalii: https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen

| Denysamaria3 explică (pentru PuieMonta2002):

Am cautat si pe net si scrie ca de la 15 ani ai voie acum nu stiu ce sa mai cred

| Denysamaria3 explică (pentru Violleta2022):

Nu prea inteleg nimic din asta aici zice doar de puscarie eu daca fac fac pentru ca vreau nu ma obliga nimeni

| Violleta2022 a răspuns (pentru Denysamaria3):

Tu nu faci puscarie, fiindca esti minora, dar baiatul, care-i major poate face, odata ce parintii tai depun plangere la Politie, impotriva lui.
Tu daca esti capoasa si faci ce vrei, gandeste-te bine, ca poti sa-ti vezi iubitul in puscarie pana la 10 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În ziua de azi nu mai exista o regula. Copilele se trag în cocean de la 10-11 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar dacă e sau nu, unii de 15 ani o fac la greu.

| Michaeel a răspuns:

Oamenii in zilele astea au înnebunit, li se pare normal ca un minor sa facă sex? Și după ne întrebam de ce sunt asa multe minore insărcinate. După 18 ani e cel mai bine, și pentru băieți și pentru fete.

| Wikky321 a răspuns:

Alte fete o fac de la 12-13 ani