| CocolosAndrei1996 a întrebat:

Este ceva daca ma masturbez pana ejaculez, odata pe zi?

14 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Da - este ceva plăcut.

| doctorandus a răspuns:

„Coacționar la clinica deschisă de Becali este Virgiliu George Vlăescu, un teolog care promovează intens multe teorii pseudomedicale pe diferite site-uri de extremă dreaptă."
—Alexandra Nistoroiu, PSEUDOMEDICINĂ! Clinica lui Becali face terapie cu vâsc pentru bolnavii de cancer. Febră indusă în tot corpul, ca să "fiarbă" cancerul! Libertatea, 29 martie 2019

„Am citit-o. Virgiliu Gheorghe nu e om de știință, iar cartea este o adunare de obsesii și manifestări paranoice lipsite de orice suport. Presupun că acum glumești, nu? Nu poți, în mod serios, într-o discuție serioasă, să-mi recomanzi așa ceva. Cartea ar fi revoltătoare dacă nu ar fi hilară. Și acum vorbind serios, spune-mi o carte adevărată, nu îți mai bate joc."
—Brigaela, tpu.ro

| Emilian65 a răspuns:

Odata pe zi nu este mult dar, sa nu devina obisnuinta ca atunci este mai rau.

| doctorandus a răspuns (pentru Emilian65):

Adicție sexuală/de porno/masturbare nu există nici în DSM-5 (2013), nici în ICD-11 (2018).

| Frank51 a răspuns:

Nu ai altceva de facut? Eu prefer sa ies cu prietenii sau sa fac o plimbare cu masina, decat sa stau acasa sa "frec barzoiu". Daca ti se pare atat de important, pe viitor o sa fie un obicei, si de asta evita sa o faci des, cand ai ocazia pleaca de acasa, asta m-a ajutat pe mine.

| doctorandus a răspuns (pentru Frank51):

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza in fiecare zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| HazelEyes77 a răspuns:

Nu se intampla nimic rau doar ca mai sunt si alte moduri in care sa ti petreci timpul liber decat masturbandu te.

| mihai69 a răspuns (pentru HazelEyes77):

Și modurile alea te duc tot la orgasm?

| suntserios a răspuns (pentru mihai69):

Hi hi
daca unul din moduri e sexul poate da.
mai zic unii ca ciocolata le provoaca orgasme, da eu nu ii cred.

| gheorghe699 a răspuns:

Cu sula ta faci ce vrei, poti sa o freci pana se aprinde.

| Matteo1234 a răspuns:

Poti sa dai laba si de 3 ori pe zi ca nu patesti nimic, dar vorba lui Francisc, sa nu o transformi intr-un obicei

| doctorandus a răspuns (pentru Matteo1234):

Se vehiculeaza de mult ideea dependentei de masturbare si/sau pornografie si pana acum medicii si psihologii (care fac cercetare stiintifica) nu putut fi convinsi ca ar exista asa ceva. Diagnosticul "dependenta de masturbare" nu exista. Adica nu exista in DSM-5 si ICD-10.

Dependenta (adictia) este altceva decat tulburarea obsesiv-compulsiva. TOC-ul se poate intr-adevar si cu spalat pe maini patologic, dar TOC-ul nu foloseste modelul dependentei.

Si a lua un examen iti ofera dopamina, mai multa decat masturbarea. Pur si simplu asta cu dopamina este propaganda pseudostiintifica, stiinta nu este de nicio culoare. Cercetarile serioase nici macar nu sustin "dopamina da nastere la dependenta". Ceea ce se argumenteaza de catre cercetatorii seriosi este ca "DeltaFosB da nastere la dependenta". Problema e ca DeltaFosB nu poate fi cercetat decat prin autopsie (disectie pe cadavre), iar dependenta de pornografie nu prea poate fi studiata pe animale.

Exista o singura dependenta (adictie) comportamentala recunoscuta de DSM-5 si anume dependenta de jocuri de noroc. Dependenta de jocuri de calculator a fost propusa spre studiu, dar nu este acceptata inca. Iar dependenta de pornografie de pe internet nici macar n-a fost propusa spre studiu ulterior, deoarece s-a constatat ca exista mult prea putina literatura stiintifica de calitate pe tema asta, deci nici macar nu se poate banui de catre bransa psihiatrilor americani ca ar exista o astfel de dependenta (adictie).

| florin8ake a răspuns:

Cine a zis ca baiatul o face din plictiseala sau ca nu are altceva mai bun de facut. O face pentru placere ca si cum ar inlocui sexul. Ce? Sex faci de plictiseala? Nici macar nu a zis ca o freaca de dimineata pana seara si sariti cu gura pe el. O face pentru ca se simte bine. Daca el ejaculeaza o data pe zi si sunteti asa porniti apoi la mine o fac cam de 5 ori pe zi uneori chiar 10 ar trebui sa ma luati la bataie? De fapt toata lumea o face chiar si fetele de multe ori. Mai de acuzat ar fi cei aflati intr-o relatie. Asa nu toata lumea are noroc in dragoste asa ca fiind singuri ar fi mai indreptatiti sa se masturbeze.