| Hammurabi a întrebat:

Este compatibilitatea sexuală de neglijat?
Este o gândire ok, să nu faci sex cu partenera/partenerul decât după căsătorie?

Răspuns Câştigător
| raMLesS a răspuns:

Cand ai 15-16 ani nu prea mai esti la o varsta prematura, am avut si eu varsta aia si ma ducea capul, faza e ca tu crezi ca doar modul tau de gandire e cel mai bun.
"Ce e bun in a trai cum zic eu? Iti ofera demnitate si implinire."
Cand am zis ca ai nevoie de experienta, nu m-am referit ca trebuie sa schimbi in fiecare zi, saptamana sau luna partenerul.
Oamenii au nevoie de experiente.
Cand vedeam o fata de care imi placea, ma duceam si vorbeam cu ea, capatam experienta.
Cum ar fi fost daca nu as fi facut lucrul asta, si pe la vreo 40 de ani cand as fi avut familie si copii, sa ma apuce niste regrete si nebunia aia si sa incep sa insel?
E ca si cum ai avea in frigider 2 pahare de budinca de ciocolata, unul ar avea si frica, iar celalalt doar ciocolata.
Tu mananci doar budinca fara frisca, si realizezi ca e foarte buna.
Te abtii cat te abtii, pana la urma tot o sa cedezi si o sa gusti si din aia cu frisca din cauza poftei si curiozitatii.
Daca ai mai avea inca un pahar de budinca, ai reusii sa te abtii mai mult pentru ca stii ce gust are si nu mai e ceva nou, asta se numeste experienta.
Tu nu poti sa-mi spui mie ca fata asta: https://imgur.com/a/1HB8EZq e proasta sau nu stiu cum atat timp cat nu o cunosti, primul gand care mi-a venit in minte a fost "O vreau" rolling on the floor.
Dupa ce vezi cum sta treaba si te obisnuiesti sa stai in compania fetelor "bune", pana la urma o sa vrei si "spiritualitate", pentru ca nu o sa te simti complet cand stai langa una "buna".
Dar cand te duci direct la spiritualitate, o sa vrei si o fata cu sani si cu fundul mare.
Experienta practica "bate" teoria.
Unu' care invata matematica cu pixul si foaia in fata, o sa se descurce mai bine decat unul care invata doar din caiet... am dat doar un exemplu.
Implinit esti cand stii ca le-ai facut pe toate.
Crezi in spirite, in religie, in destin, etc?
Pai sunt cele mai mari sanse ca asta sa fie motivul pentru care te contrazici intr-una.
i-auzi " La examen poti gresi, acolo nu, examenul e ceva material, dincolo e ceva perfect dpdv spiritual, intelectual, emotional, fiind o reproducere a infinitului care caracterizeaza iubirea"
Deci in relatie nu poti sa gresesti? Relatia nu e ceva material? Nu vad sau simt nici un spirit, dar simt cum incepe dopamina sa-si faca efectul, alaturi de restul substantelor responsabile pentru fericire. Trezeste-te la realitate ca o sa-ti para rau mai tarziu.
Si inca o intrebare... Omul are liberul arbitru?

90 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sexul nu are legătura cu compatibilitatea psihologica a doua persoane.
Omul nu este o fiinta monogama incat sa speram la monogamie pe viata, desi nu, nu sunt de acord cu amagiri monogame, cand o sa vad macar ca 80% din cupluri sunt de o viata impreuna o sa cred si basmul asta, pana atunci poligamia e la putere, monogamia inseamna sclavismul femeilor, dar ele prefera sa fie sclavele barbatului in loc sa fie independente, tara asta are nevoie de educatie

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Pentru a controla aceste resurse, din ce în ce mai preţioase, bărbatul a folosit instrumentul monogamiei pentru a gestiona comportamentul sexual al partenerei sale. Practic, monogamia codifică proprietatea bărbatului asupra capacităţii reproductive feminine. Infidelitatea feminină este pedepsită cu moartea întoate cele 3 religii abrahamice.

De-a lungul istoriei, societăţile patriarhale au recurs ladiferite metode pentru a ţine "sub lacăt" femeile, de la corsete şicenturi de castitate până la mutilarea genitală şi chador-ul ceacoperă întreg corpul, cu excepţia ochilor. Dacă în evul mediufemeile erau arse pe rug pentru vrăjtorie, în istoria recentăreprimarea acestora s-a produs cu invocarea ştiinţei, fiindinventate boli precum nimfomania, respinse între timp decomunitatea ştiinţifică.

În ciuda metodelor dure prin care s-a încercat condamnareaadulterului, acesta este întâlnit în continuare în toatesocietăţile. Dacă monogamia ar fi o trăsătură naturală aoamenilor, de ce şi-ar risca atâţia oameni reputaţia, familia şicariera pentru a obţine ceva contrar naturii umane? Dacămonogamia ar fi starea naturală a unei relaţii, n-ar fi fost nevoieîn decursul evoluţiei societăţii umane de reglementări legale, norme morale sau de ameninţări cu moartea pentru ca omul să fieconvins să acţioneze în conformitate cu propria sa natură, adicăsă-şi cultive relaţia monogamă.

În cazul bărbaţilor, monogamia nu a fost aplicată cu aceeaşistricteţe. Prostituţia este un fenomen străvechi, observat în toateculturile în care normele morale impuneau monogamia. Celebrulfilozof Arthur Schopenhauer nota în secolul al 19-lea că "sunt80.000 de prostituate doar în Londra; şi ce sunt acestea dacă nusacrificii pe altarul monogamiei?". Carl Jung îi menţiona luiFreud într-o scrisoare datată 30 ianuarie 1910 părerea sa desprecăsătorie: "O premisă obligatorie pentru o căsătorie de succes, găsesc eu, este permisiunea de a fi infidel".

Cultura occidentală nu este singura ce tolerează infidelitateamasculină. În Arabia Saudită şi în Egipt există o formă acăsătoriei intitulată Nikah Misyar (căsătoria călătorului), care permite bărbaţilor să aibă relaţii sexuale în timpulcălătoriilor lungi fără a încălca credinţa musulmană; 80% dintreaceste "căsătorii" sunt urmate de divorţ. Musulmanii şiiţi auNikah Mut'ah ("căsătoria de plăcere"), aceste "căsătorii"fiind cu durată fixă; bărbaţii pot avea oricâte astfel de"căsătorii temporare"

În Moscova este acceptată infidelitatea masculină din cauza unuidezechilibru demografic: astăzi trăiesc în capitala Rusiei cu 10%mai multe femei decât bărbaţi, care au murit pe capete de-a lungulcelor două războaie mondiale şi ca urmare a gulagurilor staliniste. Femeile care nu tolerează infidelitatea partenerului îşi găsesc cufoarte mare greutate unul, relatează jurnalista Iulia Joffe într-unarticol publicat pe portalul Slate.

De ce înşală bărbaţii? Studiile arată că, pe măsură cebărbaţii îmbătrânesc, nivelul testosteronului din corp scade.Aceleaşi cercetări arată că monogamia accelerează acest proces:bărbaţii căsătoriţi au un nivel al testosteronului mai mic decât albărbaţilor de aceeaşi vârstă ce nu au parteneră. Cea mai marescădere se observă în cazul noilor tătici. În schimb, în cazulbărbaţilor căsătoriţi ce au fost infideli, nivelul testosteronuluiera mai mare decât în rândul celor fideli.

Celebrii doctori Masters şi Johnson, pionieri ai cercetării însexualitatea umană, au observat că bărbaţii sunt mai puţiniinteresaţi de parteneră din punct de vedere sexual odată cutrecerea timpului. Însă tot aceştia au notat că interesul faţă departeneră revine dacă bărbatul are o amantă mai tânără. AlfredKinsey, alt mare cercetător al sexualităţii umane, susţinea că"indubitabil, masculul uman ar fi promiscuu de-a lungul întregiisale vieţi dacă nu ar exista restricţii sociale".

Asta nu înseamnă, însă, că toţi bărbaţii sunt predispuşi lainfidelitate. Cercetările recente arată că bărbaţii se situează peun spectru larg, de la poligamie totală la monogamie totală. O genăcare codifică un receptor al vasopresinei (hormon cu acţiunevasoconstrictoare şi antidiuretică secretat de hipofizaposterioară) ar putea fi cheia acestei variaţii. Când cercetătoriiau inserat această genă în creierul unui şoarece de câmp, acestanimal promiscuu a devenit monogam. Masculii care aveau o versiunemai lungă a acestei gene receptor petreceau mai mult timp cu puiilor şi prezentau o preferinţă mai mare pentru partenerele lor, chiar şi atunci când li s-a oferit şansa unei cuplări cu o femelătânără şi fertilă. Astfel, monogamia masculină pare a fi, celpuţin parţial, prestabilită de genele pe care fiecare individ le-amoştenit.

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Oamenii vin si pleaca, dar asta nu inseamna ca nu exista si cei care sunt dedicati unei singure persoane/

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Eeeeeee asta mai rar, exista dar sunt o raritate,fetelor nu le plac baieti buni,de casa, cuminti si curvari, smecheri, vagabonzi, populari

| Hammurabi explică (pentru RAY):

Citește cu atenție întrebarea și nu mai băga aiurea km de texte offtopic.
Nu e vorba de nici o compatibilitate psihologică.
Ci de compatibilitate sexuală.
Știi ce e aia?
Nu răspunde pe lângă.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Compatibilitate sexuală =cand doua persoane se atrag fizic, atat, asa a evoluat viata timp de 500 de milioane de ani, dar tu poate stii mai multe, sunt curios

| Hammurabi explică (pentru RAY):

Aberezi total.
Hai să-ți spun să înțelegi.
Înseamnă potrivire sau nepotrivire la f****. Atât. Simplu. Fără alte filozofii.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu am inteles man

| Hammurabi explică (pentru Hammurabi):

Cum să înțelegi tu dacă ești virgin, ce înseamnă să te potrivești sau nu la sex cu cineva?
E exact cum ți-aș explica ce gust are cafeaua, fără ca tu să fi băut vreodată.

| Hammurabi explică (pentru RAY):

Poți să faci sex cu o parteneră și să-ți placă, să fie totul ok, să vă facă plăcere la amândoi, ori de câte ori o veți face.
Sau poți să faci sex cu o parteneră și să fie un fiasco total, și ori de câte ori o vei face, tot n-o să fie pe placul tău. Sau al ei.
Pricepi? Asta înseamnă compatibilitate sexuală.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Man asta inseamna atractie fizica, cu cat o fata e mai frumoasa cu atat orgasmul va fi mai puternic

| Hammurabi explică (pentru RAY):

E pe dracu. Tu ai impresia că tot ceea ce teoretizezi tu, așa e și în viața reală. laughing))
Man, du-te la f**** că teoretic o să presupui mereu chestii care nu sunt așa în viața reală. Nu înțelegi.
Când vei nimerii cea mai superbă fată, te vei culca cu ea și va fi de tot rahatul, atunci poate o să ți se mai aprindă niște beculețe. laughing

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Uite o intrebare buna. Dar ca si ca virgini/virgine cum ai putea sa-ti dai seama daca sunt compatibili sexual daca nu au nici un termen de comparatie?

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Dar tu de unde stii viitorul? de unde stii care pers e compatibila sexuala cu tine?

| Hammurabi explică (pentru RAY):

Asta și subliniam.
Nu ai cum să știi decât prin practică.
N-ar trebui neglijată compatibilitatea sexuală.
N-ar trebui să fie promovată ideea cu virginitatea la căsătorie.
Nu aduce absolut nimic bun.
E ca și cum ai trimite pe cineva la raliu fără să mai fi urcat niciodată la volan. laughing

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Si eu cred in practica man, dar am vrut sa afirm ca prima compatibilitate este atractia fizica apoi ce urmeaza este o necunoscuta

| Hammurabi explică (pentru RAY):

Exact.
Dar când te hotărăști să te căsătorești nu trebuie să ai necunoscute de-astea. E o prostie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Dacã e superbã mai trebuie sa fie buna la pat? O tii ca bibelou, doar frumusetea conteazã laughing

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Casatoria este doar un act man, majoritatea se despart dupa ce s-au casatorit

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Las' ca nici noi nu cautam inginere si biochimiste mereu. Nu apar femeile care cauta astfel de barbati, dar hai totusi sa gandim intr-un echilibru, avem nevoie atat de compatibilitate sexuala cat si sentimentala, d-aia majoritatea relatiilor se duc de rapa...

Si raspunsul meu pentru intrebare: Da, mi se pare o prostie sa astepti dupa cineva pana dupa casatorie pentru a explora si viata intima, ma gandesc doar la faptul ca acea femeie daca se desparte de tine si nu mai faceti nunta, ce ai rezolvat?

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru RAY):

Cum adica sa fie independente? Adica sa nu aiba barbati deloc?
Si cum adica omul este o fiinta poligama? De zici de oamenii aia care ajung la varste relativ inaintate si n-au avut niciodata o relatie, ce poligamie este aia?

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

De acord, like

| RAY a răspuns (pentru Subsemnatul123):

Cum adica sa fie independente?
sa aiba un loc de munca,sa nu stea pe banii barbatului,sa nu fie masina de facut copii,daca omul nu ar fi poligam ar sta cu prima /primul pe viata,asta e rar, multi au stat din cauza religiei, societati, familiei, copiilor etc

| corbulalbrosu a răspuns:

Se apreciaza ca la baza unei relatii care sa fie de succes, totul consta in compatibilitate. De ce? Fiindca indiferent despre ce fel de compatibilitatea ar fi vorba aceasta trebuie sa corespunda cat mai perfect d.t.p.d.v. intre cele 2 persoane aflate intr-o relatie. Orice relatie interumana indiferent de natura ei, va avea sanse foarte slabe sa supravietuiasca si/sau sa se dezvolte in mod armonios, daca intre parteneri nu exista compatibilitate. Atunci cand se analizeaza compatibilitatea dintre 2 parteneri de viata, trebuie analizata in primul rand compatibilitatea psihologica si relationala, cea de caracter si de viziune asupra vietii. Dar este exact la fel de importanta, sau uneori poate fi chiar cu adevarat ''cruciala'' si compatibilitatea fizica dar mai ales cea sexuala. Din acest motiv este o conceptie absolut gresita/eronata chiar daca este (inca/deocamdata) inradacinata in gandirea ''colectiva'' convingerea propovaduita de ''morala cre(s)tina'' conform careia inceperea vietii sexuale inainte de casatorie reprezinta un pacat de ''moarte'', inacceptabila inadmisibila. Oare mai are rost sa ne punem intrebarea care este adevaratul motiv al numarului imens al divorturilor dupa trecerea a doar cativa ani de casatorie?

https://www.cosmopolitan.ro/......de-1765040

Multa sanatate!

| Freya1 a răspuns:

Nu mai suntem aşa de înapoiaţi încât să nu aşteptăm să vedem cât de compatibil suntem în toate privinţele înainte de a semna o hârtie, de a face o familie de etc.

| Emilian65 a răspuns:

Nu este de neglijat compatibilitatea intr-o relatie.

| Frank51 a răspuns:

Exista 2 tipuri de persoane in acest caz, cel care se adapteaza, cel care nu. Daca totul este perfect in afara de sex, se poate rezolva crede-ma, importanta este comunicarea. Exista situatii exceptionale cand un barbat poate fi subdotat(gen 5cm, etc) si atunci este mai greu pentru partenera, dar e decizia ei daca se adapteaza, sau pleaca.

Nu prea e ok sa nu faci sex inainte de de casatorie, mi se pare absurd dar in acelasi timp nu ii judec pe cei care practica asta.

| Hammurabi explică:

O mare greseala

| SG1995 a răspuns:

Ce legătură are compatibilitatea sexuală cu experiența sexuală?
În lipsa experiența nu există etalon de comparație a "pricepere" sexuale. Astfel spus dacă ambi sunt virgini compatibilitatea ține mai mult de dorințe, așteptari, libidou și fetișuri decât de practica sexuală în sine.
Evident că compatibilitatea sexuală nu e de neglijată, dar experiența sexuală nu asigură compatibilitatea celor doi.
Cu toate astea fiind zis tot consider că așteptarea "până la căsătorie" e un non-sens, dar asta nu din cauza așa-numite compatibilități ci mai degrabă deoarece căsătoria e un ritual social arhaic și non-sensiv, o foaie nu-ți garantează că relația ta are succes.

| Hammurabi explică (pentru SG1995):

Păi tocmai asta încercam să subliniez. Că nu mi se pare ok să ajungi la căsătorie fără o oarecare experiență sexuală.
Chiar dacă, cum spui tu, că o foaie nu-ți garantează că relația ta are succes, dacă relația ta va fi un eșec, acea foaie nu poți să o rupi pur și simplu.
Ca să ieși din ce te-ai băgat ca prostu' fără experiența necesară (de viață), te va costa stres, timp, bani, etc.
Corect ar fi să NU ajungi la decizia căsătoriei fără să ai o anume experiență și de viață și sexuală și cel mai important, să-ți cunoști partenerul din toate punctele de vedere (inclusiv sexual).

| Plato a răspuns:

Da, este de neglijat. Da, este o gandire foarte ok.

| Hammurabi explică (pentru Plato):

Ok. Îți respect părerea.
Dar de ce crezi că ar trebui neglijată o chestiune care duce la destrămarea atâtor cupluri?
Nu toți sunt atât de cerebrali încât să-și bazeze relațiile pe multe alte lucruri. Iar de multe ori, sexul e cam tot ce-i ține împreună. Mai ales dacă sunt foarte tineri.

| Plato a răspuns (pentru Plato):

Sa dezvolt putin totusi, sa nu fiu prost inteles, din nou. Intr-o situatie de suflet pereche (care e singura situatie ce permite o relatie), potrivirea este pe toate planurile. Prin urmare, nu exista incompatibilitate in suflet pereche, ci o legatura pe toate planurile, atat sexual cum zici tu, cat si psihologic cum sugereaza ray. La astea se adauga, bineinteles, sufletesc, intelectual etc. Referindu-ma strict la intrebarea ta, acea compatibilitate nu e necesara deoarece e naturala, aferenta relatiei (daca aceasta e una verosimila). Cat despre casatorie, mi se pare imposibil sa fii total impotriva ideii. Adica, nu spun sa fie toti de acord, dar nu pot sa-i inteleg pe cei de dezaproba. Cum sa dezaprobi puritatea? Mi se pare minunat cand un cuplu se pastreaza pana la casatorie, insa am mai spus ca nu consider ca e singura situatie care permite asta. Cel mai important este faptul ca sexul sa vina ca o desavarsire a iubirii absolute si nu ca o simpla distractie.

| Lioana a răspuns:

Eu nu prea cred in incompatibilitatea sexuala. Sunt rare astfel de cazuri. Mai degraba ne intalnim cu incompatibilitatea de caracter. Asta e cel mai grav.
Degeaba te culci cu 100 persoane ca sa gasesti persoana compatibila sexual daca atunci cand o găsești iti dai seama ca gândește diferit fata de tine si nu are aceleasi planuri de viata ca tine. Ba te mai alegi si cu vreo boala venerica dupa atatea incercari pe care o transmiti sotiei tale.
Mie personal nu mi-ar place un tip cu un istoric sexual prea bogat. M-ar deranja sa stiu ca pe iubirea vietii mele l-au avut multe altele.
Cu cat e mai scurt acel istoric, cu atat relatia va functiona mai bine.

| Hammurabi explică (pentru Lioana):

Am înțeles ce spui, dar întrebarea era axată strict pe partea fizică.
Dar din ce-ai răspuns mi-a atras atenția un lucru.
De unde vei știi tu istoricul lui?
Îl vei întreba câte a mai f**** înainte? O întrebare de genul ăsta te-ar declasa pe tine.
Eu n-aș întreba așa ceva vreodată.

| Lioana a răspuns (pentru Hammurabi):

Iti dai seama ca nu as putea intreba asta un strain, dar unei pesoane apropiate de sufletul meu cu care m-as intelege foarte bine mi-as permite sa-i pun aceasta intrebare. Mi se pare foarte normal sa discuti despre asta cand intri intr-o relatie pe viata. Relatiile temporare nici nu intra in discutie.
Spui ca nu ai intreba asa ceva vreodata, dar atunci de unde stii ca acea persoana nu are SIDA sau vreo alta boala cu transmitere sexuala? si cum de ai curaj sa faci sex cu o straina despre care nu stii nimic?

| Hammurabi explică (pentru Lioana):

Stai puțin, faptul că nu o întrebi cu câți s-a mai culcat înaintea ta o califică ca fiind "o străină despre care nu știi nimic"? laughing
Sau dacă o întrebi cu câți s-a mai culcat, din răspunsul pe care ți-l va da, vei afla dacă are SIDA sau nu?
Care e rostul să întreb așa ceva?
Să aflu dacă e panaramă sau nu?
Adică trebuie să mă consider atât de prost, încât să nu-mi dau seama că stau lângă o panaramă, decât dacă o întreb cu câți s-a mai culcat înainte? (nemaipunând la socoteală faptul că poate răspunde orice, fără ca tu să ai cum să verifici laughing )
Am spus că nu întreb așa ceva pentru că e o întrebare care, după părerea mea, te descalifică.
Poți să-ți dai seama de calitatea unui om (sau cel puțin ar trebui) fără interogări de genul ăsta.
Chiar nu mi se pare deloc ok să întrebi, mai ales persoana apropiată sufletului tău "cu câți te-ai mai culcat înaintea mea?" sau "și au fost mai buni ca mine?" sau "ți-a plăcut mai mult decât cu mine?" etc. Realizezi cum sună?
Absolut nici o diferență față de idioțenia aia totală cu "fostul tău prieten o avea mai mare ca mine?" laughing)))

| Lioana a răspuns (pentru Hammurabi):

Intr-adevar nu stii daca iti va raspunde sau nu sincer la intrebare decat daca cunosti suficient de bine acea persoana. Dar daca acea persoana s-ar simti deranjata de intrebare, e descalificata ea in fata mea pentru simplu fapt ca are ceva de ascuns. Prea putin imi pasa de cat de calificata m-ar considera ea pe mine. Daca de la inceput ne ascundem lucruri atunci nu vad cum am putea avea o relatie bazata pe incredere.
Se vede ca nu ai fost suficient de apropiat de nici o femeie pana acum daca vorbesti asa. Probabil ca esti foarte tanar. Dar lasa ca te vei maturiza tu odata, pentru ca pari baiat inteligent.

| Hammurabi explică (pentru Lioana):

Nu e vorba de a ascunde.
Explică-mi că nu înțeleg la ce ți-ar folosi informația asta.
La ce ți-ar folosi să știi cu câte femei s-a culcat iubitul tău înainte să te cunoască pe tine.
Ai spus că ai considera ok să-l întrebi așa ceva când ați fi foarte apropiați. Răspunsul lui ar schimba ceva?
Dacă au fost prea multe l-ai părăsi? Sau ce rost ar avea?

| Lioana a răspuns (pentru Hammurabi):

Raspunsul la aceasta intrebare depinde de persoana si de sentimentele pe care le-as avea pentru ea. Poate ca raspunsul lui ar schimba ceva, poate ca nu, dar as avea sentimentul ca ne-am destainuit trecutul si ca putem fi sinceri unul cu altul. Doar pe o asemenea fundatie se poate construi o relatie rezistenta.

| Hammurabi explică (pentru Lioana):

Mă îndoiesc că astfel de destăinuiri ar putea constitui o fundație a unei relații.
Mai repede ar deschide o cutie a Pandorei din care vor ieșii multe resentimente, reproșuri, apropouri, ironii și altele.
Pentru că atât întrebarea cât și răspunsul ei, nu ajută la absolut nimic. Sună mai degrabă a suspiciune vis-a-vis de persoana de lângă tine. Părerea mea.

BTW. Am 29 de ani. Nu sunt atât de tânăr. laughing

| Lioana a răspuns (pentru Hammurabi):

La 29 ani esti tânăr.

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

Este si trecutul important, cred eu. Adica, tu nu ai vrea sa stii ca respectiva a fost escorta inainte de a intra intr-o relatie sau de a intra... intr-o relatie? Daca are 20 si afli ca a mai avut 15, nu-ti schimba cu nimic parerea despre ea? Ai putea sa fii doar al 16-lea, urmat de al 17-lea.

| Hammurabi explică (pentru Plato):

Combinând cele două răspunsuri ale tale, te-aș întreba
Ce te faci când se nimerește ca sufletul tău pereche să fi fost o escortă înainte?
Te sinucizi?
Cauți următorul suflet pereche?
Sau poate fostele escorte n-au suflet pereche?
Pentru ele nu există mântuire?
Parcă tocmai pentru ele era mântuirea.

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

E cunoscut faptul ca sinonim pentru "suflet pereche" e "jumatatea". Ei bine, pornind de aici, ne putem da seama ca nu poate exista o discrepanta majora intre doua jumatati. Nu se poate sa tai o portocala in doua iar o jumatate sa fie albastra si una rosie, vor fi ambele portocalii, intr-un caz normal.
Totodata, sufletul tau pereche va fi idealul tau feminin. Vei vedea in ea perfectiunea, idealul de feminitate, imaginea sublima reflectata de propriu-ti suflet. Eu nu vad intr-o escorta un ideal de feminitate, de aici rezulta ca ar fi imposibil sa se nimereasca cum zici tu. Cum am spus in raspunsul anterior, compatibilitate pe toate planurile. S-ar putea sa te gandesti ca si pustii de 15 ani cand intra intr-o relatie se gandesc ca partenera e perfecta. Ei bine, ei o vad perfecta doar fizic. Daca respectiva, de exemplu, si-ar pierde dantura, crezi ca ar mai pastra relatia? Ma indoiesc. Daca ar ramane invalida, ar pastra relatia? Ma indoiesc. Mantuirea e pentru toata lumea, bineinteles, dar sub diferite forme. Stii, nu poti sa traiesti cu sufletul tau pereche daca ii intorci spatele, ii negi existenta si nu vrei sa-l descoperi. Poate treci pe langa ea, dar tu esti cu domnisoara cu botox, si uite asa se risipeste absolutul. Conditia pentru a fi mantuit este sa vrei! Nu vei fi mantuit cu forta.

| Holiday a răspuns (pentru Lioana):

"Spui ca nu ai intreba asa ceva vreodata, dar atunci de unde stii ca acea persoana nu are Sida sau vreo alta boala cu transmitere sexuala? si cum de ai curaj sa faci sex cu o straina despre care nu stii nimic?"

Cam la fel cum te sui intr-un autocar/avion si nu stii nimic despre sofer/pilot.

| Lioana a răspuns (pentru Holiday):

In autocar sunt totdeauna 2 soferi. Daca unuia i se face rau sau oboseste e inlocuit. Pilotii, la fel, sunt doi, iar ei trebuie sa treaca niste teste foarte pretentioase ca sa ajunga sa conduca un avion. Asa ca nu incape comparatie.
Nu cred ca tu i-ai cere iubitei tale sa-si faca teste de sanatate.

| Holiday a răspuns (pentru Lioana):

Iau ca o gluma asa zisul tau argument cu cei doi. Accidentul se intampla in 2 secunde in cazul autocarului, ce crezi ca poate face celalalt. La fel si cu avionul, sunt momente in care o eroare nu mai poate fi indreptata.
Dar repet, nu mai merg cu avionul sau masina?

"Nu cred ca tu ceri iubitei tale sa-si faca teste de sanatate..."

Crezi bine, culmea ca nici mie nu mi-a pretins cineva sa fac. Nici vreo iubita, nici vreuna agatata pe plaja, in club sau mai stiu eu unde.
Eh, nu vrei sa stii, las-o asa...
Si totusi sunt bine merci. Crezi ca e vorba de noroc? Nu e. Sau daca e, e neglijabil.

| raMLesS a răspuns (pentru Plato):

La 15-16-17 ani ei au nevoie de experiente, nu de casatorie sau mai stiu eu ce.
Intre 15-25 ani experimentezi, dupa vezi cu care te potrivesti mai bine.
Nici daca ai fii cel mai mare geniu nu ai putea sa-ti imaginezi ce simti in momentul in care te aflii langa unele persoane.
Daca nu ai experimentat nu mai da sfaturi, nu stii cum e, tu doar ii spui niste chestii pe care mintea ta le reprezinta, chestiile alea se afla doar in capul tau.
Degeaba spui tu ca nu e buna la gust pizza, daca n-ai gustat o felie in viata ta.
Degeaba le spui tu sa nu se uite la fund si la tate, daca vine una frumoasa cu fund si tate la tine si iti spune,, imi place de tine esti dragut,, sa vezi cum te ia deodata o stare de euforie.
Esti vreun mosulet frustrat de 60 de ani sa inteleg? Vad ca jignesti in ultimul hal si te iei de o masa de persoane pe care nu le cunosti.
Si da, poti fi considerat asexual sau pe invers, daca la varsta adolescentei ca baiat, nu te atrag sanii sau fundurile mari.
Daca spui tu ca nu sunt importante si vrei sa ignori sentimentul, asta e altceva, dar daca nu te simti atras sau excitat de fetele frumoase, tinand cont ca omul e o fiinta sexuala, s-ar putea sa ai o mica problema.

| Lioana a răspuns (pentru Holiday):

Tu esti sigur ca esti sanatos? Cand ti-ai facut ultima data analizele?

| Plato a răspuns (pentru raMLesS):

O sa punctez doar cateva chestii:
1. La 15-16-17 ani, au nevoie de scoala, nu de experiente si nici de casatorie
2. Pizza e foarte buna, dar nesanatoasa (banuiesc ca intelegi aluzia)
3. Ma bucur, intr-adevar, sa-mi zica ca sunt dragut, i-as spune multumesc si as pleca, nu ma topesc dupa banale cuvinte.
4. Omul e fiinta rationala, nu sexuala sau emotionala.
Unde ajungi daca mananci doar pizza? Trebuie sa gandesti cu capul de pe umeri, e singurul care te poate duce departe. Personal, nu vreau ca partenera mea sa fie bibelou, sa taca si sa zambeasca, sa fie acolo de decor ca e frumoasa. Trebuie sa construiți împreună, sa ai cu cine vorbi, sa cresteti copii la un moment dat.
Sa fim intelesi, nu zic ca e teribil daca nu te deranjeaza, dar pe mine m-ar deranja daca ea ar avea prea multa experienta, daca intelegi. Nu vreau sa fiu doar un numar, clientul numarul X, pricepi?

| Hammurabi explică (pentru Plato):

"Unde ajungi daca mananci doar pizza?"
Sorry.
Tu ești unul care a mâncat doar pizza toată viața lui.
N-ai cunoscut decât o singură femeie toată viața (e afirmația ta din altă postare).
Tot ceea ce teoretizezi e corect doar privit prin prisma ta, a unui om care și-a asumat un anumit mod de viață.
Dar ca să postulezi acum că modul de viață îmbrățișat de tine e cel mai "adevărat" cu putință, e puțin cam mult.
Și călugării shaolin au aceeași părere despre viața lor. Și ar putea considera modul tău de viață ca fiind "desfrânat". laughing
Cred că realizezi că ești o "extremă" și nu "normalul".
Normalul fiind tot ceea ce e acceptat și însușit de o majoritate.
Normalul nu poate fi greșit decât în comparație cu ceva.
În comparație cu ce e greșit modul nostru de a vedea lucrurile?

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

In comparatie cu moralitatea si spiritualitatea. Din pacate, da, normalul a devenit o extrema. Cand cineva imi cere un sfat/o parere, e clar ca ii voi raspunde din ideile mele, nu? Ideea e urmatoarea: absolut nimeni din cei care m-au contrazis, atat pe TPU cat si in realitate, nu a reusit sa-mi spuna ce rau iti face "modul meu de viata". Eu pot sa spun ce e rau in modul superficial, dar n-am gasit pe nimeni sa-mi spuna ce e rau in cel platonic. Ca nu va place e una, sa fie rau e alta. Daca stii tu ceva, astept cu interes sa-mi spui.

| raMLesS a răspuns (pentru Plato):

1. Lasa ca nu stai si inveti cate 6-10 ore pe zi, la cat de prost e sistemul din Romania, scoala nu te invata aproape nimic.
La varsta aia ai devenit mai matur, de la 17-18 ani eu zic ca nu e nimic rau daca ai o prietena.
4. Omul nu e o fiinta sexuala si emotionala? Deci omul nu are emotii sa inteleg? Pai daca e asa, de ce mai asculti muzica? De ce mai mancanci dulciuri, de ce mananci pizza? Ca e buna, adica iti provoaca placere, placerea e o emotie.
Numai prostii vorbesti.
Daca omul nu era fiinta sexuala, tu de ce te mai masturbezi? rolling on the floor
Daca era asa, oamenii nu mai faceau sex pentru placere, dar tu fiind asexual, nu prea ai cum sa intelegi chestia asta.
Pana la ratiune avem in urma noastra zeci de mii de ani de stat in pesteri si comportandu-ne ca animalele.
Omul chiar nu e deloc o fiinta rationala, tu ar trebui sa fii orb sa nu vezi chestiile astea.
Daca erai o fiinta rationala, nu mai aveai televizor, nu mai stateai pe TPU, iti petreceai tot timpul ( in afara de dormit ) muncind, invatand, sau facand sport... nu mai mancai pizza, numai mancai chips-uri, fast food, etc.
Si nu am zis ca e bine sa mananci numai pizza, e ok sa mananci una la nu stiu cat timp, si nu m-am referit neaparat la mancat.
Tu pe langa viata esti ca unu care a mancat dintr-o pizza numai o felie si apoi te apuci sa ii judeci pe ceilalti.
Si tocmai, un lucru rational ar fi acela de a experimenta.
Tu pana nu ai dat primul tau examen din viata ta, ai vazut cate emotii ai avut, dupa ce l-ai dat, ai capatat experienta si ai vazut cum sta treaba de fapt, apoi te-ai mai linistit.
Degeaba iti inchipui ce-o sa fie sau ce atmosfera o sa fie, nu poti prezice viitorul.
Pana ajungi sa ai o partenera cu care sa construiesti, trebuie sa ai si experienta sa stii cum sa construiesti.

| raMLesS a răspuns (pentru Plato):

"Ideea e urmatoarea: absolut nimeni din cei care m-au contrazis, atat pe TPU cat si in realitate, nu a reusit sa-mi spuna ce rau iti face "modul meu de viata"."
Ti-am spus de atatea ori rolling on the floor Doar ca tu nu vrei sa accepti sau sa iei raspunsurile in considerare.

| Hammurabi explică (pentru Plato):

Modul tău de viață e modul tău de viață. E bun pentru tine.
Eu te înțeleg parțial.
Eu sunt vegetarian, am fost toată viața, așa am fost crescut. E modul meu de viață. Și eu îl consider că e mai bun ca al celorlalți.
DAR.
Niciodată n-am încercat să argumentez sau să conving sau să mă contrazic cu cineva că ce fac eu e mai bine decât ce fac ei.
Pentru că nu există mai bine sau mai rău. E doar o alegere.
Cum să spun unuia că nu sunt buni cârnații când eu n-am mâncat în viața mea?
Deci problema nu e să spună cineva ce e rău în modul tău de viață. Ci să spui tu de ce e mai bun.
Pentru că n-ai cum. Ideile cu care argumentezi tu modul tău de viață, sunt valabile doar pentru tine, nu au valoare pentru ceilalți.
Exact cum aș încerca eu să conving un carnivor că viața lui e mai urâtă și mai săracă pentru că mănâncă carne.
Ar fi imposibil. Nici nu aș fi sincer, pentru că nu sunt convins că e așa.
Vegetarianismul meu e doar o opțiune personală. Eu sunt mulțumit cu viața mea. Nu consider că pierd ceva.
Dar încă odată spun E DOAR O ALEGERE.
Argumentele tale ar fi logice cu o bază religioasă.
Fără baza asta, sunt superfluue, seci, susțin niște valori care sunt valori doar pentru tine, ceilalți nu dau doi bani pe ele.
Gen "sexul doar ca o încununare a comuniunii sufletești".
Îți spun mai mult ca sigur că nu înseamnă mare lucru pentru nimeni.
"Sexul ca încununare a comuniunii sufletești" poate da.
Dar nu DOAR.
Cu acest "doar" ți-ai pierdut deja tot auditoriul. laughing
Și știi de ce? Pentru că tu nu ai nici un motiv real să cenzurezi sexul. (Bine, motivul e unul religios. Eu am admirat în toate postările tale cu câtă măiestrie ai evitat să aduci în discuție argumente religioase, dar asta nu înseamnă că nu pot citi printre rânduri laughing )
Deci, alegera ta, e doar o alegere. Nu o poți urca pe podium și nici nu o poți folosi ca termen de comparație.

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu urc pe niciun podium. Poti sa-i spui cuiva ca e rau daca mananca carnati, desi n-ai facut-o, stii ca nu sunt buni din cauza grasimilor sau nu stiu ce. Ce e bun in a trai cum zic eu? Iti ofera demnitate si implinire. I-am mai spus cuiva odata, daca ar fi revelionul in fiecare zi, crezi ca s-ar petrece in fiecare zi la fel? Ar fi ceva banal, n-ar fi luat in seama. Daca e doar o data pe an, e ceva special, asteptat, frumos. Specific ca nu ma refer la durata de timp dintre doua acte sexuale, ci la cat de speciale sunt. Daca e cu oricine, azi una/unul maine alta/altul, se banalizeaza. Sa-ti mai dau un exemplu, daca tii dieta si mananci o prajitura, ai tendinda de a te simti putin prost, poate dezamagit ca ai cedat. In schimb, daca o mananci dupa ce-ti inchei dieta sau intr-o zi pe care ti-ai stabilit-o drept "cheat day", o mananci cu mai mare placere, avand si linistea interioara. Banuiesc ca ai inteles.

| Plato a răspuns (pentru raMLesS):

Fiecare animal sau planta face parte din mai multe specii/subspecii, categorii, clase si altele. Ma refeream ca, in principal, omul e fiinta rationala, asta e atributul lui de baza. Omul isi poate sau ar trebui sa-si poata controla instinctele si emotiile folosindu-se de ratiune. Acum ai dat-o pe 17-18, dar initial ai pus si 15-16, o varsta prematura pentru asa ceva. Cred ca oamenii fac acum mai mult pentru distractie decat placere, e o foarte fina diferenta. Poate ca eu am mancat doar o felie, dar ce spun eu se bazeaza pe ideile unor oameni ce au mancat foarte multa pizza. Cat despre treaba cu experimentatul, tot ce-as putea sa-ti spun acum e ca nu ai nevoie sa experimentezi pentru a o descoperi pe cea cu care vei construi, deoarece respectiva ti-e predestinata si te-ai potrivi perfect chiar daca ar fi prima relatie. Nu trebuie sa-mi mai spui ca sunt povesti, ca stiu deja ce crezi, dar la un moment dat s-ar putea sa te razgandesti. Niciun lucru material nu poate fi comparat cu convietuirea a doua suflete pereche. La examen poti gresi, acolo nu, examenul e ceva material, dincolo e ceva perfect dpdv spiritual, intelectual, emotional, fiind o reproducere a infinitului care caracterizeaza iubirea. Dar astea sunt deja detalii. Nu le poti intelege daca vrei sa vezi doar lumea materiala.

| Hammurabi explică (pentru raMLesS):

"Implinit esti cand stii ca le-ai facut pe toate."
Asta a meritat funda.

| Plato a răspuns (pentru raMLesS):

Nu, normal ca relatia nu e materiala. Iubirea e intre suflete nu intre corpuri. "Implinit esti cand stii ca le-ai facut pe toate"... deci daca nu ma droghez n-o sa stiu ce e fericirea?
Cu gresitul in relatie e o poveste lunga, cu alta ocazie poate. Nu e nevoie de niciun fel de experienta intr-o relatie adevarata, natura isi face treaba. Nu exista eroare intr-o existenta perfecta.

| Hammurabi explică (pentru Plato):

La modul ăsta poți duce totul la absurd.
De exemplu "Împlinit nu ești până nu te sinucizi." laughing))))

Eu m-am dumirit și înțeleg împlinirea și mulțumirea ta.
E un fel de asceză.
Mulți, foarte mulți își găsesc liniștea și împlinirea în asceză. Renunțând la multe din plăcerile lumești păcătoase sau imorale.
E un mod de viață. Probabil benefic pentru sufletul tău.
Dar, cum am mai spus, e o alegere.
Nu poți defila cu alegerea ta, susținând că asta e adevărata viață sau că ăsta e cel mai bun lucru.
Pentru că nu poți susține că unul care nu face ce faci tu, nu poate fi fericit și împlinit sufletește.

| raMLesS a răspuns (pentru Plato):

Nu m-am referit la droguri, tu cand auzi o parere diferita o dai in extreme.
Legat de perfectiune, asa ceva nu exista.
Omul nu e deloc o fiinta perfecta.
Visezi prea mult.

| Plato a răspuns (pentru raMLesS):

Omul nu, iubirea da.

| raMLesS a răspuns (pentru Plato):

Iubirea e un sentiment uman, se întâmplă niste procese in creierul tau.
Daca te nasteai psihopat, nici nu simteai sentimentul de iubire, sau o percepeai cu totul diferit.
De unde scoti toate astea? Din experientele tale de viata inexistente? laughing Nimic nu e perfect in lumea asta, nici in matematică nu exista perfectiune, si acolo mai apare cate o portiţa de scapare de exemplu numarul pi sau 3/2, 7... 5/9, etc.
Nu vorbi tu despre cum e iubirea ca nu stii, n-ai experienţă.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru raMLesS):

Zicand ca nu exista perfectiune il insulti pe Chuck Norris

| Plato a răspuns (pentru raMLesS):

Aflu multe despre mine de la tine, lucruri pe care nici eu nu le stiam despre propria persoana. Nimic nu e perfect in lumea asta... din fericire, iubirea nu e din lumea asta. Iubirea e a sufletului, nu a corpului, si este perfecta prin excelenta.

| raMLesS a răspuns (pentru Plato):

Repet, iubirea e ceva ce se intampla la nivelul creierului, tu nu iubesti deloc, creierul doar ca*a dopamina.
Atunci cum iti explici ca psihopatii nu au sentimentul asta?
Asa pot sa zic si eu ca sentimentul de sete e perfect pentru ca viata inseamna apa si din ea a aparut totul prin magia spirituala care se afla in aceasta.
Ce zicea Dumnezeu? Sa fie lumina si s-a facut lumina... s-a aprins de fapt scanteia vietii si de aici s-a infiltrat energia creationista sfanta in apa si acest lichid este perfect.
E ca Yin si Yang, ea a dat viata, dar tot ea poate sa o ia, de ce crezi ca cele mai mari dezastre sunt tot cele provocate de apa? Stii povestea cu arca lui Noe? Apa a facut asta...
Apa e tot aia care mentine viata curenta si prin hidratare adica hranirea cu energie solaro-acvatica, prin spalarea noastra cu ea, dar si prin ghetarii care pastreaza clima si nivelul oceanelor la fel.
Revenind cu picioarele pe pamant... cat de real si convingator suna cand nu gandesti cu capul care trebuie.

| raMLesS a răspuns (pentru Plato):

Cand ai 15-16 ani nu prea mai esti la o varsta prematura, am avut si eu varsta aia si ma ducea capul, faza e ca tu crezi ca doar modul tau de gandire e cel mai bun.
"Ce e bun in a trai cum zic eu? Iti ofera demnitate si implinire."
Cand am zis ca ai nevoie de experienta, nu m-am referit ca trebuie sa schimbi in fiecare zi, saptamana sau luna partenerul.
Oamenii au nevoie de experiente.
Cand vedeam o fata de care imi placea, ma duceam si vorbeam cu ea, capatam experienta.
Cum ar fi fost daca nu as fi facut lucrul asta, si pe la vreo 40 de ani cand as fi avut familie si copii, sa ma apuce niste regrete si nebunia aia si sa incep sa insel?
E ca si cum ai avea in frigider 2 pahare de budinca de ciocolata, unul ar avea si frica, iar celalalt doar ciocolata.
Tu mananci doar budinca fara frisca, si realizezi ca e foarte buna.
Te abtii cat te abtii, pana la urma tot o sa cedezi si o sa gusti si din aia cu frisca din cauza poftei si curiozitatii.
Daca ai mai avea inca un pahar de budinca, ai reusii sa te abtii mai mult pentru ca stii ce gust are si nu mai e ceva nou, asta se numeste experienta.
Tu nu poti sa-mi spui mie ca fata asta: https://imgur.com/a/1HB8EZq e proasta sau nu stiu cum atat timp cat nu o cunosti, primul gand care mi-a venit in minte a fost "O vreau" rolling on the floor.
Dupa ce vezi cum sta treaba si te obisnuiesti sa stai in compania fetelor "bune", pana la urma o sa vrei si "spiritualitate", pentru ca nu o sa te simti complet cand stai langa una "buna".
Dar cand te duci direct la spiritualitate, o sa vrei si o fata cu sani si cu fundul mare.
Experienta practica "bate" teoria.
Unu' care invata matematica cu pixul si foaia in fata, o sa se descurce mai bine decat unul care invata doar din caiet... am dat doar un exemplu.
Implinit esti cand stii ca le-ai facut pe toate.
Crezi in spirite, in religie, in destin, etc?
Pai sunt cele mai mari sanse ca asta sa fie motivul pentru care te contrazici intr-una.
i-auzi " La examen poti gresi, acolo nu, examenul e ceva material, dincolo e ceva perfect dpdv spiritual, intelectual, emotional, fiind o reproducere a infinitului care caracterizeaza iubirea"
Deci in relatie nu poti sa gresesti? Relatia nu e ceva material? Nu vad sau simt nici un spirit, dar simt cum incepe dopamina sa-si faca efectul, alaturi de restul substantelor responsabile pentru fericire. Trezeste-te la realitate ca o sa-ti para rau mai tarziu.
Si inca o intrebare... Omul are liberul arbitru?

| PersonajFictiv a răspuns:

Cand aud pe cineva ca spune ca vrea sex doar dupa nunta,fug.
Fie ca e barbat sau femeie daca are ideea asta o sa aiba si muuuuulte altele ce nu coincid cu ale mele.
Sunt oameni care pur si simplu nu se pot satisface reciproc,masturbarea fiind mai placuta decat ce le iese lor acolo,iar atunci apar anumite frustrari,ai o relatie mai mult sora - frate,ca nu o sa mai faci sex iar daca faci nu simti prea multe.
E destul de nasol,fiecare se descurca cu asta cum stie mai bine,in unele cazuri poate se rezolva,cine stie,dar nu e ceva ce se poate ignora pur si simplu.
Sa zicem ca unul se insoara dar nu e compatibil cu aia,el fiind omul ce a facut sex dupa nunta,a jucat la pacanele dar nu a primit septari, ce sa faca protagonistul acum?
Divort? Mers la escorte? -adica inselat, o viata facand antebrat? Nasol, dar sunt si multe cazuri de genul, la cat de nasoale sunt majoritatea relatiilor...iar ei INCA nu s-au prins ca ceva nu e ok nu te mai mira asta (spun ca pe langa nepotrivirea asta mai au si alte lucruri ce nu sunt ok ).

| HadesSs a răspuns:

Pai daca nu faci sex pana la casatorie de unde sa stii daca esti compatibil...iar parerea mea e ca nu e de neglijat e o zona de unde pleaca majoritatea fustrarilor.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Gandirea asta era ok acum vreo 50 de ani, cand oamenii se insurau inainte de 20 de ani. In zilele noastre, chiar nu merita sa stai abstinent pana la casatorie

| ForeverAlone97 a răspuns:

@Plato Copil copac ce esti, nu exista niciun fel de suflet pereche. Tu probabil esti mos frustrat care nu a avut o femeie in viata lui, dar vine cu sfaturi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu si nu. Dar ca si ca virgini/virgine cum ai putea sa-ti dai seama daca sunt compatibili sexual daca nu au nici un termen de comparatie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu cum ar putea rezista cineva fără sex pana la căsătorie.Sau mai bine zis, de ce ar vrea sa facă asta.Nu înțeleg masochismul sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pãi Sexul e un schimb de energii plus sunt care nu se simt pregãtiti fizic pentru un asemenea pas mai devreme. Si trebuie sa fie convinsi ca sunt conectati :

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Hecate are dreptate, e o tortura, care nu are sens

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Stiu. Dar cei care gândesc asa din motive religiose, crezi ca religia e impotriva naturii umane?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Categoric ca da,dar religia are ca baza apelul la gandirea magica,bazata pe credinta dar respingerea a ceea ce inseamna unele lucruri din natura umana, curiozitatea, folosirea gandiri critice, a crede absolut in doctrina respectiva, a te controla total, ei te spala pe creier, asta o fac sectele cel mai mult

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar sa nu uitam ca omul mereu ti a respins adevarata natura,respingem ceea ce nu ne convine,nu vrem sa credem ca santem in stare de unele lucruri si ne consideram ingerasi nevinovati, omul e in stare de multe,dar il opreste frica,teama,rusinea, de ce exista legii? sunt impotriva naturi noastre animalice, ce ma opreste oare pe mine sa imi ucid vecini frica, empatia, teama, ratiunea multe, daca nu as pati nimic, daca ei ar putea sa ma ucida oare ce as face

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Din pãcate da, singura diferenta dintr e noi si ãia dupã gratii e ca nu sau gândit la consecinte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana la o anumită vârsta mai poți sa fii nepregătit. Dupa nu mai tine scuza asta.
Conectați? Poti sa faci sex cu un necunoscut, poți sa-i nu știi numele si sa fie la fel de plăcut. Fara nicio conexiune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Placut e oricum, dar nu e o altã senzatie; E bine sã sti sã folosesti din plin ce ai.

O intrebare scurtã, de ce ai intreaba pe cineva câte partenere de sex a avut, sã-l bati la numar()? Sau sã afle cã esti cea cuminte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cine stabilește numărul acceptat?
Dacă ai avut 2 parteneri/partenere ești cuminte, 5 la limita si 10 curva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce limitã de 5 si 10laughing. depinde cum o iei daca a trecut prin atâtia si nu s-a prins nimic, da e curva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

5 si 10 mi-au venit pe moment in minte.Nu sunt limitele după care ma iau eu sau ceva de genul asta.
Poate ca nu a vrut sa se prindă ceva.Doar a experimentat.A avut relații cu beneficii, pasagere, aventuri de o noapte.Tot curva e?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mã intereseazã situatia, sau ce a avut. când are ceva de impãrtit cu mine e asa cum zici tu :

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Eu tot citesc si asteptam sa dea cineva un citat din biblie. Macar un citat. Nu este pacat sa nu dai un citat din biblie?
Am vazut atat de multe pe TPU. Atat de multi credinciosi care se feresc de sex ca dracul de tamaie.

Hammurabi, cred ca ai pus intrebarea bine. Dar stii deja raspunsul.
Ca experienta personala, iti pot spune ca acest tip de compatibilitate este in top 3.
Am avut experiente placute si mai putin placute. Cele mai lungi relatii au fost cele in care... gradul de compatibilitate sexuala a fost cel mai ridicat. Este o legatura clara.

Gandirea asta este tipic crestina, mai precis ortodoxa, si, culmea, tocmai acest tip de gandire medievala, duce la cele mai multe avorturi si lipsa educatiei sexuala in scoli.

Oamenii ar trebui sa-si traiasca viata dupa anumite "legi" morale personale si actualizate. A respecta niste scrieri bisericesti de acum 2.000 ani este... ei bine, este problema fiecaruia.

Toti virginii si toti crestinii care nu si-au cunoscut sexual decat nevasta (o data pe luna in pozitia misionar) sa arunce cu pietre! laughing

| raMLesS a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Bine zis! Asta incerc si eu sa le explic, dar ei ca niste neexperimentati frustrati, se apuca sa jignesca si sa judece mase enorme de oameni pe care nu-i cunosc.
Chiar si eu mai am multe de vazut si de facut, sunt inca tanar, dar ei nu au cum sa inteleaga lucrul asta.
Ei ce gandesc? Ai facut 20-21 de ani, te-ai casatorit, ai facut copii si o sa traiesti fericit laughing gandire limitata, nu pot vedea imaginea de ansamblu, habar n-au ce presupune o relatie, dapai o casnicie sau copiii.
Acum toti virginii se apuca si dau sfaturi despre cum e cand faci sex rolling on the floor rolling on the floor laughing

| AlMaDi a răspuns:

"Este compatibilitatea sexuală de neglijat?"
Nu, din punctul meu de vedere e chiar importanta intr-o relatie.
De ce as manca o prajitura care nu imi place?

"Este o gândire ok, să nu faci sex cu partenera/partenerul decât după căsătorie?"
Fiecare are dreptul sa gandeasca ce vrea, iar daca din punctul lui de vede este ok, atunci asa este.
Eu insa nu vad logica din spatele acestei gandiri.
De exemplu as dori sa cumpar un aparat de facut ceva, care oricum nu stiu ce face, dar costa mult si are culoare frumoasa si multe butoane, si clar nu am ce face, hai sa il cumpar, ca poate imi va trebui la ceva un bibelou prin casa.
Si revenim la prajitura... intru in cofetarie si vad o prajitura ce stiu ca imi place, dar pentru ca nu ma doare capu si vreau sa ma leg la cap, imi spun nu o mananc acum ci dupa 7 ore... care e logica?
Eu nu inteleg cum poti sa iubesti o persoana, sa vrei sa o iei de nevasta si sa nu va faceti poftele decat dupa nunta si dupa nunta nu imi place de ea cum sta calare, urla ca nebuna, e prea gras si nu intelege, ma sufoca nebunul, nu stiu ce vrea sa faca acolo dar nici el nu cred ca stie.
In concluzie, eu nu vad logica acestei gandiri.

| OrlandoBaiatulDeAur a răspuns:

Gggg