| VladSeucea a întrebat:

Este ilegal ca doi minori (de sex opus ) sa faca sex? Am cautat pe net legi dar toate se aplica in cazul minor+adult... Si as vrea sa stiu ce se intampla daca afla politia de asta

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Depinde cati ani au. Daca au peste 15 ani nu este nimic ilegal. Daca unul din parteneri este adult fapta este penala, doar daca adultul se incadreaza in prevederile art. 220 pct.3.
Deci, nici daca unul din parteneri este adult nu este ilegal, decat daca adultul se gaseste in aceasta situatie.
Ce nu este interzis este permis.
Da, sunt interzise relatiile sexuale intre rude, indiferent daca ai varsta admisa de codul penal. Aceste relatii sunt incadrate la incest. Incestul se considera atunci cand relatiile sunt intre un parinte cu fiul (fiica) sau intre bunici si nepotul de fiu, precum si intre frati. Adica intre rude de gradul unu si doi, asa cum sunt stabilite de codul penal. (nu cum se considera popular)

| VladSeucea explică (pentru CodrutElian1990):

Deci daca avem amandoi 14 e ilegal?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru VladSeucea):

Relatiile sexuale pana la 15 ani sunt... nelegale. Dar... nu scrie nicaieri acest lucru. De ce? Se considera normal a avea relatii sexuale dupa implinirea varste de 15 ani (in vechiul cod era 16 ani). Inainte de aceasta varsta se considera relatii neadecvate, care intra sub incidenta faptelor imorale savarsite de copii.

3 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu este ilegal acest lucru.