| RAY a întrebat:

Este in cultura noastra misogismul,batutul femei,soacrei, inselatul, lipsa de incredere in femei?

https://www.vice.com/......a-populara

15 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

E o prostie sa zici asta, astea se intampla in toate popoarele,, te intalnesti cu lucrurile astea peste tot, nu doar la romanasi.

Acum daca faci o gluma cu o femeie si ii spui ca mai bine s-ar apuca sa gateasca, nu se poate numi misoginism, decat daca e o batuta in cap si o considera jignire si exemple sunt.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Citeste articolul

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Am citit foarte putin, mi-e lene sa citesc tot, dar imi dau seama ca vor sa scoata in evidenta doar lucrurile negative, sa bage raca intre cele 2 sexe.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Sunt cantece misogine man, stii cantecul popular reflecta cultura unui popor

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Am auzit-o si p-asta... 'cantece misogine', in ziua de azi n-ai voie sa mai spui nici macar 'da-te putin mai incolo' ca esti catalogat de catre mai marii umanisti rasist, misogin si altele. prea s-au sensibilizat astia.

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Nu o pot numi misoginism, e ceva for fun.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Dar uni pun in aplicare, ca si astea se inspira din realitate, iar ce nu-mi place e bautura, sunt piese cu femei care se lauda ca beau sau stau toata ziua pe Facebook, vorbim de muzica populara
https://www.youtube.com/watch?time_continue=68&v=yyf6dy0kIj4
https://www.youtube.com/watch?time_continue=86&v=J5GbhE5jbmE

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Nu mai e niciun secret ca femeile beau, rup in 2 sticlele de bautura,, iar englezoaicele stiu asta cel mai bine.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Https://www.vice.com/......oderna-496

putem importa muzica noastra acolo

| Freya1 a răspuns:

Pe vremuri cand se si facea muzica asta era altfel lumea.
Erau unii barbati ce isi respectau femeia si se comporta cu ea ok, dar mai erau si multi misogini, alcoolisti sau nebuni ce nu stiau ce e ala respect, ori din lipsa celor 7 ani de acasa pentru ca asa au vazut si in familie ori mai este o chesti, o concluzie pe care am tras-o eu. Ei cand se casatoreau nu se luau neaparat din iubire, ci ca le era vremea si se temeau ca raman singuri, ori ca erau vazuti bine aveau bani, ori erau promisi de mici si atunci e normal sa nu se prea suporte dupa ce incepeau sa convietuiasca impreuna.Iar femeia fiind mai slaba fizic era pierderea ei.
Daca ai citit romanul Ion sau ai vazut filmul poti sa deduci si de acolo ceva.Ion cu Florica se comporta ok, nu o batea sau ceva pentru ca o iubea dar pe Ana in schimb o altuia ca nu o suporta a luat-o doar pentru avere.

| RAY explică (pentru Freya1):

Nu am vazut naty

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care nu sunt in stare sa supunã femeia prin vorbe o supun cu forta fizicã, si aia stã ca proasta din diverse motive ca vorba aia "mai bine cu rãu decât farã rãu", Oricum femeia nu inseala ca asa ii se nãzere, dintr-o datã intotdeauna din vina la ce are acasã.

| Chirila_Gabriela_2003 a răspuns:

Poti sa rs la intrebarile meele care ti le am adresat

| RAY explică (pentru Chirila_Gabriela_2003):

Fiecare baiat se exprima diferit, uni cand place o mandruta se imbata si pleca acasa la mandruta acasa si i canta romante