| Gogoasa24 a întrebat:

Este o rusine ca si baiat ca nu am facut sex niciodata si nu am avut prietena sau iubita niciodata(fac 19 ani in cateva luni)? Nu e vina mea doar ca 10/10 fete nu ma plac pentru ca nu am aspect fizic, bani nu am sa ma placa, ce ati face in locul meu? (Fara prostii ca sufletul si comportamentul conteaza, toti ziceti asa dar nu cred ca ati iesit cu persoane urate sau nu cred ca nu ati criticat niciodata pe cineva pentru aspect, viata nu e basme).

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Esti nesuferit de superficial, nici nu meriti. Ma pregateam sa-ti raspund, dar dupa ce am citit m-am razgandit.

Gandirea ta e infecta, deci poti avea maxim o fata infecta si o relatie infecta. Bineinteles si o viata infecta.

Daca nu-ti schimbi gandirea asta, nu ajungi nicaieri, prietene.
In clipa asta, mizeria din mintea ta e ingrijoratoare.
Eu cred ca primesti exact ce meriti. Nu meriti o relatie, dpmdv, nu ai sti sa apreciezi.
Esti un om groaznic de superficial, terifiant de ignorant.

| Gogoasa24 explică (pentru Donsavas):

Poti sa imi explici de ce? Eu am cerut ajutor nu sa fiu criticat.

| Gogoasa24 explică (pentru Donsavas):

Stiu sa ma port, am cei 7 ani de acasa doar ca toti prietenii toti cunoscutii mi-au zis ca conteaza banii si aspectul, eu nu am crezut am inceput sa vorbesc frumos si manierat pana am vazut ca nici nu se uita la mine o fata si ma batjocoresc ca sunt gras sau altcumva, nici mie nu imi place dar asta este situatia.

| Plato a răspuns (pentru Gogoasa24):

Prietenii tai fiind... cine sau ce? Sunt la fel de imaturi ca si tine, de ce crezi ca ei pot da sfaturi?

Sa vorbesti si sa fii manierat nu e tot, nu despre asta e vorba. Tu ai o mare problema dpdv al gandirii, crede-ma.
Tocmai ca te critic pentru a te ajuta, dar la 19 ani stiu ca e greu sa faci diferenta. Eu am fost ca tine, tu ca mine nu. Eu stiu ce si cum gandesti tu.

Hai sa zicem, poate facem macar un progres. Uite cum sta treaba: doar un ratat sau o panarama poate pune problema aspectului fizic.
Niciodata nu vei avea o relatie bazata pe iubire, daca tot ce va place unul la altul e infatisarea. Aia NU e iubire. De la a placea la a iubi e mai mult drum de parcurs decat are Romania autostrazi.
Chilipir cauti, chilipir gasesti.
Iti trebuie "bomba sexy" din club, cu botox si plastic? Atunci accepti regulile societatii respective, adica reguli infecte. Atunci da, ai nevoie de bani.
Vrei o relatie de iubire, care sa-ti aduca adevărate impliniri? Nu mai cauta "o fata", ci cauta-ti sufletul pereche. Cauta conexiunea intelectuala, sufleteasca absoluta.

E decizia ta pana la urma: vrei o panarama costisitoare pentru o relatie efemera sau o femeie ce te iubeste pe bune indiferent de bani sau 6pack?
Daca vrei panarama, joci dupa regulile prietenilor tai.
Daca vrei femeia, după alea pe care ti le zic eu.

Mai intai raspunde-mi la asta, ca sa stiu ce sa iti mai zic. In orice caz, daca alegi femeia, avem drum lung de parcurs sa scapam de mentalitatea ta.
Poti sa-mi zici unde vrei, aici sau in pv, sau, desigur, ai optiunea sa dai skip. Oricum, bafta.winking

| Gogoasa24 explică (pentru Plato):

Sincer am inteles ce spui si cred ca ai dreptate, eu nu am sa mai gandesc asa dar majoritatea se iau de aspectul meu.

| Plato a răspuns (pentru Gogoasa24):

Sunt cretini, atata pot. Sunt limitati la proximitate.
Nu te lua dupa majoritate. Daca 7 miliarde de oameni sunt de acord cu un lucru, nu inseamna ca au dreptate neaparat.

| Gogoasa24 explică (pentru Plato):

Da, inteleg dar cum imi dau seama cand o fata se uita dupa cineva bun la suflet si nu dupa aspect?

| Emma30555 a răspuns (pentru Plato):

Ma repet, tocmai ca dacă un tip e frumos dar e prost nu l alegi, în schimb dacă e mai puțin atrăgător dar are alte calități îl poți alege, asta înțeleg eu prin compensare. E greu tare? Ma repet ca să înțelegi și tu.

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i rusine si nimeni nu stie ca nu ai avut sex, daca tu nu le spui.
Nu toate fetele se uita la bani sau la frumusete, cele cu creier se uita la frumusetea sufletului baiatului, la atitudinea lui si evident, comportamentul lui in societate si in preajma ei.
Daca tu crezi ca sunt prostii, atunci iti tai craca de sub picioare singur, inainte ca macar sa incerci a agata pe cineva.
Atitudine asta aroganta si prosteasca pe care o afisezi pe forum, te faci sa pierzi mult in viata, nici nu ma mai mir acum, de ce esti singur si gonesti practic, orice fata.
Invata sa vorbesti frumos, invata sa te comporti frumos si politicos, ca sa ai sanse la fete!

| Gogoasa24 explică (pentru Violleta2022):

Nici nu apuc sa ma bag in seama, am cei 7 ani de acasa, ma stiu purta dar nici nu se uita la mine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Viața nu e basme
rolling on the floor
Scuze.
Situatia ta nu e o problema pe plan personal, insa ai grija sa nu fii etichetat. Pereche exista pentru fiecare, important este sa cauti de nivelul tau.
Daca nici tu nu ai accepta o tipa mai plinuta si fara haine scumpe, atunci ar trebui sa intelegi de ce nu poti avea si tu o gagică frumoasa, aranjata si populara.
Cauta o tipa de rangul tau, care isi doreste acelasi drum in viata, ca si tine. Asta e cel mai important criteriu.
Aparentele ne pacalesc la inceput, dar abia cand ai langa tine o persoana de nasul tau, careia ii poti arata tot, ai o relatie.

| Donsavas a răspuns:

Oamenii nu te plac pentru ca "ai bani" ci pentru ca stii sa i faci sau sa i gestionezi.
Ma rog, nu toti cauta de la altii, sunt oameni care nu se uita la bani pentru ca vor sa i faca ei.
Schimba gândirea asta primitivă!
Cat despre faptul că esti urat, cred ca au existat si exista oameni mult mai urati ca tine si in acelasi timp pot spune că au si ei iubite.
Invata sa te apreciezi si sa te îngrijesti.

| Emma30555 a răspuns:

Conteaza si atitudinea, increderea in sine pe care trebuie sa o ai ca sa o poti transmite, conteaza cultura ta, simtul umorului, daca ai un caracter puternic o fata va crede ca se poate baza pe tine, de multe ori la barbati poate conta carisma, poate compensa aspectul, dezvolta ti calitatile astea sau o parte din ele

| Plato a răspuns (pentru Emma30555):

Nu exista "a compensa", ca oamenii nu-s locuri de munca.
"Poate compensa aspectul" - pai ia-ti, draga, un manechin de ceara, daca trebuie sa fie doar de bibelou.
Cand va fi 0 la parenting, spune-le copiilor tai "Nu conteaza ca tatal vostru nu va poate da sfaturi, nu va poate invata nimic, nu va poate ajuta macar la teme, uitati-va ce frumos e!"
Apoi ne miram de saracele mame singure. Si alea au crezut la fel, ca (,) compenseaza.

| Emma30555 a răspuns (pentru Plato):

Tu interpretezi greșit ce spun eu. Aspectul fizic plăcut, sau mai puțin plăcut exista. Între un tip chel cu burtica și un tip slăbuț și înalt sunt diferențe de aspect. Dar poate compensa și cel mai puțin aspectuos prin alte calități. Atracția fizica o găsești și în cărțile tale preferate, nu e un lucru superficial, e un lucru normal

| Plato a răspuns (pentru Emma30555):

Deci am interpretat gresit dar spui acelasi lucru.
Atunci spune-le copiilor ca nu ii poate ajuta tatal lor cu nimic, in schimb sa fie fericiti ca e slabut si inalt. Suna minunat.

| Emma30555 a răspuns (pentru Plato):

Cred ca uneori îți place să fii greu de cap. Și ca idee un fizic bun spune mai multe despre un om decât ai crede, în plus un om cu fizic bun îți induce ideea ca și copii vor fii sănătoși, și încă odată spun nu înseamnă că dacă un om arata bine, e mai prost decât unul care arata rău. Nu exista asa ceva. Dar ma repet, tocmai ca dacă un tip e frumos dar e prost nu l alegi, în schimb dacă e mai urat dar are alte calități îl poți alege, asta înțeleg eu prin compensare. E greu tare?

| Eireann a răspuns:

In privinta aspsctului fizic e chiar usor. Nu trebuie sa fii Brad Pitt ca sa arati bine, incearca sa fii curat si ingrijit, imbraca-te cu gust, mergi la sala. Nu ca sa fii plin de muschi dar iti da incredere in tine si cunosti oameni noi, poate chiar fete. Cu banii e mai greu dar nu toate fetele sunt ahtiate dupa bani. Cauta cele cu care ai ceva in comun, sunt multe fete care nu sunt top model dar au simtul umorului, sunt destepte sau sufletiste