| Madoredetpu a întrebat:

Este păcat dacă faci sex înainte de căsătorie?

31 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Da,se spune ca e pacat.

Ramane la latitudinea fiecaruia din ce unghi priveste.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Daca o fi sa faci, o sa faci oricum, fie pacat sau nu. Dar daca tot faci, mai bine sa fie in mediul unei iubiri reciproce si sa fiti convinsi ca va potriviti foarte bine.

| fabiola a răspuns:

Pentru cei care au avut esec dupa casatorie iti vor spune ca nu,pentru cei care au avut norocul compatibilitatii, da! Totul depinde de voi, de mentalitatea voastra!

| NickiMinaj a răspuns:

rolling on the floor iisuse hristoase, ce raspunsuri sunt p-aicea.

| R_8074 a răspuns:

E pacat sa faci sex oricum, ma refer la sex protejat. Nu e pacat sa faci sex doar daca vrei sa faci copii. E pacat pana si sa visezi ca faci sex sau ca face altcineva.

| lplostonyou a răspuns:

La cate pacate avem noi nu mai conteaza cu una sau doua in plushappy

| mona a răspuns:

Era pacat pe vremea bunicii, acum ii bine sa faci inainte macar sti daca va potriviti la pat

| Blondamea a răspuns:

Da este dar in ultimul timp nimeni nu mai tine cont de asa ceva

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Atata timp cat nu afla tata nu e pacat.

| didiDia a răspuns:

Da, este. Poti sa intrebi orice preot ortodox si-ti va confirma ca sexul inaintea de casatoria(adica desfranarea) este pacat si inca unul mare.
@agachevasea: De ce nu ai putea invata asta cu sotul/sotia dupa casatorie? Chiar daca faci inainte de casatorie, la inceput tot stangaci esti. De ce sa pacatuiesti cu te miri cine, cand poti sa te bucuri de relatia trupeasca dupa casatoria religioasa?

| misterioasahug a răspuns:

Da.este un pacat mare considerat in crestinism. se numeste DESFRANARE. dai funda?winking

| constantyna a răspuns:

Sexul necununati este aducator de necazuri,de despartiri,de boli, de nesiguranta, incertitudine, nu este unirea sufletelor, este curvie.

| ΣleƙtrᴓRaccȍȍN a răspuns:

Atata timp cat o faci intr-o masina cu frana calcata nu

| MiK3L a răspuns:

laughing) ce intrebare pui si tu rolling on the floor

| MiK3L a răspuns:

De ce dati Stupid? sunteti destepti rau? Un site in care ar trebui sa ajuti oameni? iti bati joc de ei? Considerati ca asta e o intrebare chiar ase cu probleme? Vai de capul vostru. Puteti da numai Stupid. Ca altceva nu stiti.

| Ionut_1824 a răspuns:

În filmele de la televizor şi peste tot este prezentată normală viaţa sexuală a doi tineri care se iubesc şi că astfel ei îşi manifestă şi mai mult iubirea pe care o au unul pentru altul, chiar dacă nu sunt căsătoriţi. Daca ar fi adevarat, nu ar mai fi atâtea inimi frânte, suflete rănite şi vieţi sfărâmate. Omul nu este numai trup, ci este trup şi suflet. Când doi oameni se unesc, ei se unesc şi sufleteşte. Iar dacă nu au binecuvântarea lui Dumnezeu asupra lor, ei trăiesc în păcat, iar păcatul aduce moartea. Nu mor ei, dar moare dragostea dintre ei pentru că aceasta s-a întinat, s-a murdărit cu păcatul săvârşit. Dumnezeu doreste sa ne apere de suferintele provocate de destramarea relatiilor, de rănile sufleteşti şi de boli. Trupul ne poarta sentimentele, mintea şi sănătatea, de aceea e bine sa avem mare grija de el. Oamenii cauta adesea sa se simta impliniti prin relatiile trupesti si cred, in mod gresit, ca nevoile lor psihologice sau sentimentale sunt de natura trupeasca. Rezultatul acestei atitudini este un mare gol interior, căci ei încearcă sa umple cu plăcere fizica un gol afectiv, psihologic sau sentimental. Când iubeşti şi investeşti tot ce ai mai bun într-o relaţie de prietenie, ţi se pare corect ca cel pe care îl credeai iubitul tău să te părăsească după ce i-ai „demonstrat" cât de mult îl iubeşti? Dumnezeu nu doreşte ca omul să sufere, să fie nefericit, şi în toate poruncile Sale a pus înţelepciunea Sa. Toate le-a dat cu înţelepciune şi cu un rost anume. Abstinenta înainte de căsătorie ne apără tocmai de aceasta incercare de a ne rezolva în mod greşit problemele afective. Aşteptarea ne învaţă sa identificam problemele, sa le ţinem piept și sa încercăm sa le rezolvam. O fată iubeşte cu tot ce are ea, deplin, complet, ea dăruieşte iubire şi se dăruieşte, dar aceasta o săvârşeşte de multe ori pentru a „demonstra" iubirea ei, ca probă cerută de cel care se numeşte pe sine prietenul ei. Dar ce să însemne asta, de fapt? Nimic altceva decât o lipsă de maturitate în gândire, în simţire, în sufletul acelei persoane. Dacă e nevoie de o astfel de dovada, va fi mereu nevoie de dovezi de tot felul în continuare, pe parcursul acelei aşa-zise prietenii. Câte fete care şi-au demonstrat iubirea mai sunt azi cu prietenii lor? Câte fete au avut tentative de sinucidere când s-au văzut părăsite de iubiţii lor, de cei care doreau o dovadă din partea lor? Tinerii care caută astfel de dragoste, mărturisesc, în mod inconştient, că ei înşişi nu au mai mult de oferit.

| Marius21George a răspuns:

In calitate de Teolog iti spun ca este pacat! Dar se poate rezolva mergand cu partenerul/iubitul/prietenul la biserica si este o rugaciune speciala pentru asa ceva (daca intretineti relatii sexuale) fara a fi cununati in fata lui D-zeu.Dar traim in sec 21 si mai nimeni nu mai tine cont de asta. Oricum esti de admirat ca te-ai gandit si D-zeu tine cont de parerea de rau.Succes

| Catherine a răspuns:

Da...e pacatwinking

| ゼロの a răspuns:

Da normal, dar acest pacat este iertat daca dupa casatorie mergi cel putin de 2 ori pe luna la biserica.MA rog pentru. tine.P.S incearca sa fii nasa la vreun cuplu sau la un bebe.

| Diannnaa18 a răspuns:

Sexu inainte de casatorie e un pacat foarte mare cum este si avorul!

| speranata a răspuns:

Nimeni nu mai tine cont. dar din kate stiu eu da. cica este bine sa intrii kurata in biserica

| Princess_6005 a răspuns:

Multi spun ca da.

| SMTHING a răspuns:

Da

| Rinkirikaki a răspuns:

Nu samancotongue

| samananca a răspuns:

E mai bine sa faci inainte de casatorie, deoarece dupa casatorie sa stii macar cum s-o faci

| Unguru94 a răspuns:

E pe dracul

| oana_4507 a răspuns:

Da normal...dar nu cred ca mai asteapta cineva pana la casatorielaughing

| daria_4153 a răspuns:

Hmmm...pai in Biblie asa scrie dar in ziua de azi nimeni nu mai tine cont daca da sau nu straight face

| anonimuz a răspuns:

Buna uni zic ca da dar eu zic ca nu pentru ca nu conteaza, daca ai facut sex nu mai intri in biserica?, nu e pacat fa ce vrei sunt doar baliverne te pup funda\\\\\\\\\\\\?