| H3llange a întrebat:

Este posibil ca după montarea steriletului menstruația sa întârzie?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este foarte posibil chiar sa nu-ti mai vina deloc sau sa vina odata la 2-3 luni.
Steriletul nu are dozaj fix cum au pastilele anticonceptionale, putand sa elimine hormoni ba mai putini, ba mai multi.
Stiu cazuri cand a declansat hemoragii si dupa 2 luni de curs non stop l-au scos, fiindca femeia cadea pe jos si lesina, de la atata sange pierdut.

| Floridori a răspuns:

Numai in cazul in care este sterilet hormonal.

Deoarece elibereaza levonorgestrel direct in uter, mucoasa uterina va fi mai subtire, iar ovulatia poate fi inhibata, astfel nu numai ca se poate intampla sa existe intarzieri ale primei menstruatii, dar unele femei nu vor mai avea menstruatie deloc pana la extragerea steriletului.In cazul majoritatii, insa, menstruatiile vor fi doar mai usoare.

Aceste lucruri sunt valabile numai in cazul in care a fost montat un sterilet hormonal.

Daca steriletul montat este din cupru (sau argint), atunci nu, nu este normal sa existe intarzieri sau dereglari menstruale.
In cazul acesta, fie aveai un ciclu neregulat dinainte, sau s-a dereglat in ultimul timp, ceea ce se traduce in dezechilibru hormonal si necesita o vizita la medic, fie ai ramas insarcinata inainte de a monta steriletul (sau chiar si dupa, iar in cazul asta riscurile unei sarcini ectopice sunt mari) si in mod cert este necesar sa confirmi sau sa infirmi acest aspect si sa mergi urgent la ginecologul tau.

Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista cateva efecte adverse care pot aparea dupa montarea steriletului si pe care trebuie sa le cunosti

modificarea ciclurilor menstruale (durata si flux); aparitia durerilor in timpul menstruatiilor; sangerari abundente cu risc de anemie secundara.

Deci steriletul nu este o metoda contraceptiva recomandata celor care au deja menstruatii abundente si lungi.