| Florennce a întrebat:

Este prietenul meu încă de când eram mici. Îmi spunea tot,tot, tot. Acum am început să ne placem reciproc. De curând am scris un roman despre care ştia şi el, o autobiografie a mea în care am introdus un capitol şi despre el unde îmi mărturiseam dragostea. Ok, nu ştiu cum a venit vorba şi i-am dat capitolul sub pretextul că am scris ceva rău despre el şi să mă ierte pentru asta. Mi-a spus că a început să lăcrimeze când a citit pentru că nimeni, nici măcar, părinţii lui nu i-au mai spus asta. Plimbandu-ne mi-a mărturisit că acum 1 an a fumat, ceea ce eu urăsc cel mai mult. Auzisem nişte zvonuri dar nu prea le-am dat importanţă. Acum, nu ştiu cum să reacţionez. Nu sunt supărată, eu l-am iertat pentru că nici eu nu sunt perfectă. Dar nici nu vreau să par prea indulgentă ca să zică : Ia uite îi pot zice orice că mă iartă sau trece cu vederea. Iar eu nu sunt aşa şi dacă e să fie aşa măcar să fie reciproc. Cum să reacţionez?
Poate că nu vi se pare un lucru prea important fumatul dar pentru mine este şi eu urăsc asta. Apreciez că mi-a spus, că a avut încredere...dar nu mă aşteptam tocmai de la el...
Mulţumesc!

6 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Ii poti spune ca-i apreciezi sinceritatea si increderea acordata, dar ai aprecia si mai mult daca ar tine cont de sfatul tau! In rest, o prietenie sincera si frumoasa la fel ca si modul de relatare.Continua sa scrii....ai talent!

| LeontinAndrei a răspuns:

Ok. Daca nu ma cunosti deja iti spun de acum ca eu sunt genul care desi este rautacios in raspunsuri totusi spun lucrurilor pe nume.

Cui ii pasa ca a fumat odata? Nu e ca si cand s-a drogat si de atunci isi injecteaza zilnic sau trage pe nas tot felul de substante. Daca tineai la el atat de mult cum pretinzi in "jurnalul" ala sau ce era, ai fi venit aici cu intrebarea asta "cum sa reactionez?". Este o prostie, sa fim seriosi, pentru ca daca ai fi facut-o, ai fi tinut atat de mult la el, ai fi stiut exact ca trebuie sa-l ierti si sa ii arati asta, nu sa vii aici, sa ne spui ca l-ai iertat dar totusi nu stii cum sa reactionezi.

Eu cred ca tu nu prea l-ai iertat pe el, ci ai venit aici mai mult sa ne intrebi daca sa il ierti sau nu pentru ca fapta lui de atunci te-a deranjat. Daca chiar tii la el atunci il vei ierta pentru ca, dupa cum ai spus si tu, nici tu nu esti perfecta. Acum tu alegi ce vrei sa faci.

Be smart and take care.winking

| Florennce explică (pentru LeontinAndrei):

Poate că ai dreptate şi poate că fac asta în mod inconştient. Nu am spus că a fumat "o singură dată" am spus că a fumat 1 an întreg. Poate nu l-am iertat dar ştiu clar că vreau să-l iert. Oricum, mulţumesc pentru răspuns.

| LeontinAndrei a răspuns (pentru Florennce):

Chiar si asa. S-a lasat de fumat, deci este ok acum. Pe tine ce te deranjeaza la asta? Totusi nu esti 100% convinsa ca vrei sa fii cu el si cauti un motiv sa il respingi.

| Cristiann25 a răspuns:

Prima data am o intrebare pentru tine: care e problema daca ar fuma sau nu? Si eu fumez si NIMENI niciodata n-o sa ma schimbe, nici macar o fata! Mi-au zis atatea si le-am zis clar ca nu ma pot schimba ori ma plac asa ori pa!

| mateicoca a răspuns:

Daca fumeaza e un mare prost si lasa-l in pace sa ajunga ca dracu