| Sara2 a întrebat:

Este sigura metoda retragerii? O folosim de 2 ani şi nu am avut surprize. Cat de sigura e?

8 răspunsuri:
| MishuD a răspuns:

E atat de sigura pe cat sunteti voi de atenti.
Evitati sexul sub influente alcoolice sau altele si daca aveti grija o sa fiti ok. Doar nu repetati dupa ejaculare decat cu prezervativ sau dupa ce el s-a spalat foarte bine.
Spor si orgasme placute.

| Bondarel99 a răspuns:

Pai dacă ai folosit 2 ani cred ca ți-ai dat seama cât de sigura e.

| RAY a răspuns:

Sigur nu e, dar poate ca nu ati facut sex cand erai la ovulatie sau ai avut noroc, sa faci test sarcina macar de 2 ori pe luna

| corbulalbrosu a răspuns:

In anumite conditii care devin posibile si se realizeaza in cazul in care ciclul menstrual este regulat si in cazul in care barbatul este suficient de experimentat incat sa fie in stare sa-si coordoneze, controleze si retina perfect ejaculare, metoda poate functiona destul de acceptabil. Se pare ca tinerii de acum habar nu au ca in Romania timp de 23 de ani a fost interzis prin lege sa folosesti prezervativul, si daca erai prins sau parat ca ai facut rost prin contrabanda de prezervative sau pastile AC erai condamnat la inchisoare "corectionala" intre 1-3 ani. Crezi ca romanii NU s-au mai facut sex in acei 23 de ani fiindca acesta putea fi doar neprotejat si catadicseau sa faca sex doar atunci cand erau hotarati sa faca un copil? iar in restul timpului erau abstinenti sau doar se masturbau ca nu cumva doamne fereste sa ajunga lichid preejaculator in vagin? Puteti fi siguri ca romanii au continuat sa faca sex chiar si asa fara nici-o protectie in continuare la fel de mult si dupa aberantul si inumanul decret 770 din 1996 si cu toate acestea s-au nascut tot la fel de multi copii ca si inainte sai....acum. De asemenea se pare ca habar nu aveti ca statistic doar 8-10% din populatia ratia rurala foloseste prezervativ sau AC-uri, iar in cazul populatiei urbane procentul nu depaseste 60-65%. Oare acelor barbati care nu folosesc niciodata prezervativul si intretin toata viata numai sex neprotejat, nu le curge lichid preejaculator din penis? si nici sperma de fiecare data? Cum se face/cum este posibil ca femeile respective sa nu ramana insarcinate de fiecare data iar eventualele sarcini nedorite au o pondere extrem de mica de doar cateva procente oarecum similara cu cea de atunci cu zeci de ani in urma cand probabil ca nici 5% din populatia Romaniei nu folosea prezervative iar pastilele AC nici nu prea intrau in discutie dea fi folosite fiindca pastilele AC erau foarte rare si foarte scumpe datorita faptului ca abia au fost inventate. Aprecierea o poate face fiecare dupa capacitatea de a analiza.big grin

| Emilian65 a răspuns:

Nu atat de sigura, precum prezervativele.

| kandaraki a răspuns:

Si eu folosesc metoda de 1 an si ceva si e tot ok!

| dfsugiopdfiudygh a răspuns:

Eu zic că este foarte sigură dacă partenerul știe să se retragă la timp.

| DarkRose666 a răspuns:

Este cea mai riscanta metoda, ai avut noroc pana acum, nu ar trebui sa te bazezi pe asta.