| drogh a întrebat:

Este valabil avortul medicamentos? Dacă da, prin ce pastile?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce vrei sa faci asa ceva? Esti insarcinată? Ce vârstă ai?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii despre avortul medicamentos în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......arcina-se/

Toate cele bune!

| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece avortul medicamentos realizat prin utilizarea/folosirea de Mifepristone dureaza mai multe zile, acest tip de avort il poate realiza doar un medic ginecolog fiindca necesita/se face doar sub directa supraveghere medicala. Initial se administreaza medicamentul numit Mifepristone iar dupa 2 zile medicul in baza observatiei si experientei sale, va sti momentul si dozarea cantitatii necesare de prostaglandina in vederea eliminarii sigure si integrale a placentei/sacului gestational, pentru a nu mai fi nevoie de o interventie ulterioara (chiuretare) in vederea curatirii uterului de eventuale resturi, ramasite desarcina. Metoda de avort medicamentos, prin administrarea de Mifepristone si prostaglandina reprezinta o metoda foarte sigura si eficienta prin care se realizeaza un avort reusit in 98% din cazuri. Deoarece este destul de scumpa, este folosit mai ales in cazurile in care nu se poate realiza din cauze medicale o anesteziere eficienta a pacientei.

| Felys a răspuns:

Este periculos sa faci de una singura, si nici nu se face decat cand e sarcina destul de mica, din cate am ma icitit e vorba de doua medicamente care se dau la diferenta de cateva zile si numai sub supraveghere medicala

| Anonima0000000000 a răspuns:

| 4psiho a răspuns:

Da, dar se face într-un spital